4,251

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

xander wrote:

Din pacate a murit,nu a stiut sa il hraneasca find la prima depunere..
Acuma a mai facut 2 oua si astept sa vad daca reuseste,oricum am pregatit si eu handmixu smile
Daca nu asta este ii scot cuibu si la iarna deacuma ,dar am incredere in ei smile
Am la perechea de Micul un pui care tot nu prea a fost hranit bine la inceput dar incet incet isi revine ,are deja 2 saptamani ..

imi pare rau...lasa ca data viitoare va fi mai bn
mi se pare ca Dodo sta cu codita putin lasata...e vioi.zboara,mananca...cred ca sunt eu prea stresata...mi-e teama sa nu faca oua

4,252

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

E lasa ca acus trece perioada si totul o sa fie ok..
Coco al meu este belea de cum parchez masina parca stie ca vin,toata ziua ar sari pe mine dar nu il lasa tot timpul tovarasa lui smile
Sunt niste pasari foarte frumoase si destepte ,e belea ca in fiecare dimineata incepe sa dea cu ciocu in caserola de mancare si strica Coco Coco smile

4,253

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

mika wrote:

acum am vazut tragica veste...nu am mai intrat de mult...imi pare foarte rau pt Alexi...Suana sper sa treci peste ...Chiar vroiam sa va intreb pe cei care aveti fetite daca au facut oua fara sa aiba mascul...tind sa cred ca Dodo e fetita...avem deja 3 ani si niciun semn de guler...nu ma deranjeaza ca e fetita dar mi-e teama sa nu pateasca ceva daca face oua...in perioada asta e mai agitat,tipa mai mult ...eu acum sunt in prenatal si stau numai acasa ,asa ca el (ea )este liber toata ziua...inainte cand era liber statea cuminte,acum tipa intr-una
crede-ti ca ar putea sa faca ou daca e fetita fara sa aiba mascul si cuib? multumesc
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 10-03-2014 14:23[/merge_posts_bbcode]

xander wrote:

Am primu pui :X mai astept sa vad daca vine si al 2  :malex:

Xander felicitari...sa-ti traiasca puiutii si parintii
asteptam mai multe vesti despre ei

Chiar daca ar face din oul acela nu va iesi pui niciodata...

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

4,254

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

asta stiu...dar nu vreau sa faca ou deloc...mi-e teama sa nu pateasca ceva...si daca e sa faca ,poate face daca nu are cuib?Sau trebuie sa-i amenanjez cuib?

4,255

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Nu cred ca o sa faca,acus ii trece cheful smile
Nu ii fa cuib ca mai rau ii faci ..

4,256

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

xander wrote:

Nu cred ca o sa faca,acus ii trece cheful smile
Nu ii fa cuib ca mai rau ii faci ..

nici macar nu stiu daca e fata sau baiat...face 3 ani acum si am presupus ca daca nu are guler e fetita
Al meu daca aude aspiratorul sau orice zgomot asemanator se balaceste...ai vostri fac la fel?

4,257

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

La mine aia mici cand fac curat in wekend si dau cu aspiratorul se arunca direct in apa big_smile
Astia mari se mai arunca din cand in cand, sar unu peste altu parca ar avea piscina smile
Da si eu zic ca daca nu ia aparut gulerul e fetita.

4,258 (edited by mika 14-03-2014 16:22)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

xander wrote:

La mine aia mici cand fac curat in wekend si dau cu aspiratorul se arunca direct in apa big_smile
Astia mari se mai arunca din cand in cand, sar unu peste altu parca ar avea piscina smile
Da si eu zic ca daca nu ia aparut gulerul e fetita.

nu conteaza...sanatos sa fie...e putin ciudat sa-i zicem Dodo si ea de fapt e fetita...si-a mai zis ea candva Doduta si noi am ras...poate stia ea ceva:))
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 14-03-2014 16:22[/merge_posts_bbcode]

Apropo...Moti si-a gasit o familie iubitoare...a ajuns tocmai la Iasi,dar este pe maini bune si iubit maxim

4,259 (edited by Lumy 01-04-2014 10:49)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Buna ziua.
Sunt noua pe forum si am nevoie de ajutorul vostru...acum 2 luni si jumatate am primit de la sotul meu un papagal Marele Alexander...atunci avea 6 luni...nu stiu in ce conditii a fost crescut,nu stiu daca a fost hranit din mana(crescatorul i-a spus ca da, insa am dubii pentru ca este destul de speriat,nu accepta sa fie hranit din mana)...i-am cumparat o colivie suficient destul de mare pentru el,hrana corespunzatoare,ii dau fructe,apa la discretie...la inceput era foarte speriat,nu accepta sa fie atins...acum insa ii pun mana pe codita si ma lasa...stiu ca totul se face cu multa rabdare si dragoste...cea mai mare problema este ca tipa foarte foarte puternic si repeta acelasi sunet de foarte multe ori,cand aude sirenele de la ambulante devine agitat si incepe sa tipe ingrozitor...ce pot face ?cum il pot linisti?
Pentru cei din familie este deranjant si chiar s-a pus problema sa il dam...insa eu nu vreau...astept raspuns cu interes.Multumesc
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-04-2014 10:49[/merge_posts_bbcode]

Acesta este Riri

4,260

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Incearca sa ii cumperi niste jucarii ,lasa-l prin casa ..cu timpul o sa te accepte.
Nici al meu nu prea ma lasa sa pun mana pe el ,dar el sare tot timpul ca nebunu pe mine ma pupa nu pot scapa de el  :malex:

4,261

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Ideea este ca el tipa si cand este in afara coliviei si nu inteleg de ce..are o problema cu sirenele si  alarmele masinilor...in special cu sirenele

4,262

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Lumy wrote:

Ideea este ca el tipa si cand este in afara coliviei si nu inteleg de ce..are o problema cu sirenele si  alarmele masinilor...in special cu sirenele

Bun venit si sa-ti traisca, este normal ca la anumite sunete sa reactioneze si el, incearca sa-i dai jucari pentru a-i distrage atentia, sa socializati sa-i acordati si mai multa atentie,, o sa te surprinda cat de curand cand o sa imite sirenele si alte sunete, sonerii, astea sunt primele lucuri care le invata si mai apoi cuvinte..
Cel mai important e sa-i distragi atentia si o sa vezi ca nu mai tipa atat de mult. pt orice alta problema sunt gata sa-ti raspund

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,263 (edited by Lumy 01-04-2014 19:18)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Multumesc pentru raspuns...astazi i-am dat chiar un capac de la o sticla de plastic..era foarte bucuros de noua "achizitie"...i-am luat jucarii,poate nu sunt suficiente...nu stiu...am sa ii mai cumpar
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-04-2014 19:18[/merge_posts_bbcode]

Si mai am o intrebare,daca se poate...cum imi pot da seama daca este baiat sau fetita?

4,264

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

daca este baiat sau fata iti poti da seama abea pe la 2 ani, chiar 3 ani
la masculi se formeaza un guler negru iar la femele nu apare smile
Ps: bine ai venit , ai un papagal foarte frumos sa iti traiasca :hug:

4,265

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Lumy wrote:

Multumesc pentru raspuns...astazi i-am dat chiar un capac de la o sticla de plastic..era foarte bucuros de noua "achizitie"...i-am luat jucarii,poate nu sunt suficiente...nu stiu...am sa ii mai cumpar
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 01-04-2014 19:18[/merge_posts_bbcode]

Si mai am o intrebare,daca se poate...cum imi pot da seama daca este baiat sau fetita?


si eu le dau capace de plastic, samburi de migdale, crengute de salcie (ca acum gasim),mai se joaca si cu bucatele de pamplica, fructele si legumele in diferite forme ca le atrag atentia..
ps nu-i da toate jucarile odata pt ca avandu-le pe toate se va plictisi tot de toate odata, prin rotatie daca nu le roade ( eu nu am norocul asta sa reziste mai mult de o ora doua )

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,266

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Dar crengutele de salcie i le decojesc?Va multumesc pentru raspunsuri

4,267

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Nu si le decojeste el wink doar spalale oleaca inainte!

4,268

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Multumesc celor care s-au gandit la noi.Iubita mea Alexi nu mai e printre noi din pacate sad A avut 2 outze din care am sperat sa iasa macar un pui dar n-a fost sa fie.Imi lipseste enorm ...Niko e bine,ii aud mai mult glasul ca inainte ,e liber cu ceilalti .Nu i-am luat pereche,probabil felul Alexei deosebit de a fi a ramas intiparit prea mult si nu m-am indurat.Poate e bine sa o fac ,nici eu nu stiu.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

4,269

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

:heart:  bine ai revenit Suana !

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

4,270

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Am citit tot ce ati scris pana acum, de la prima pana la ultima pagina..este minunat ca exista acest forum si ca ne puteti ajuta pe noi, cei care suntem la inceput.Am citit Suana despre Alexi si imi pare tare rau... sad  cat despre Riri, pot sa va spun ca a inceput sa prinda incredere, m-am apropiat destul de mult de el.I-am facut diverse jucarii din crengi de salcie si o scarita.Am aflat si de la cine a luat sotul meu papagalul, de la dnul Balanoiu..cu siguranta nu a fost crescut cu mana pentru ca se sperie cand ma duc la el cu mancare.Cu timpul probabil ma va accepta si va lua mancare din mana.

4,271

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Suana imi pare atat de rau pentru Alexi  sad  Pupam cioculetul lui Niko  :pup:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

4,272

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Astazi dragul de Riri a miaunat ca o pisicuta si a inceput sa scoata diverse sunete...sunt foarte fericita

4,273

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Lumy wrote:

Astazi dragul de Riri a miaunat ca o pisicuta si a inceput sa scoata diverse sunete...sunt foarte fericita


si or sa mai urmeze si sunete si cuvinte.. o sa te surprinda cat de bine poate imita .

animalutele mele:    2 :malex:    1 :perus:    6 :caine:    2 :pisica:

4,274

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Am observat ca nu are curaj,daca pot spune  asa, sa imite sunete cand sunt in camera..doar cand este singur.Mai vroiam sa va intreb ceva, in legatura cu deparazitarea externa, i-am facut doua la interval de doua saptamani cu Endectocid, oare am facut bine ca i-am dat?(am citit aici pe forum ca nu este bun).Deparazitarea se face periodic? Si mai am o intrebare, ii dau vitamine omni-vit ( nu spun firma,nu vreau sa fac reclama) o data pe saptamana.Pe ce perioada trebuie sa ii dau?tot anul?in perioada de naparlire se suplimenteaza doza?Si ii mai dau de la Vitakraft niste vitamine pentru pene, numai ca sunt pentru nimfe ca nu am gasit pentru papagali mari.Este in regula daca ii dau?Astept raspunsurile voastre cu interes.Multumesc anticipat.

4,275 (edited by suana 08-04-2014 07:47)

Re: Marele Alexander - Psittacula eupatria

Deparazitarile la pasari se fac cu mare grija si numai daca e nevoie.In general medicii nu sunt specializati pe pasari exotice si nu stiu ce sa recomande.Daca e o singura pasare si e tinuta in curatenie.....la ai mei nu le-am facut pentru ca n-am avut nevoie.In general asa fac toti,la inceput,cand raman singur isi incearca talentele la vorbit smile Eu folosesc vitamine de la Vitakraft si le pun in functie de marimea innaripatelor.In perioada de schimbare a penelor sse dau mai multe zile,de mai multe ori.E bine sa luam specific speciei,concentratia si dozajul fiind facute in functie de necesitatile fiecaruia.
Niko va saluta  :malex:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus: