1

Topic: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

am vazut o pereche intr-un pet shop,erau  foarte frumosi,dar nu stiu nimic despre ei

2

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

as vreau sa aflu mai multe despre ei

3

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

PAPAGAL CANTATOR
ALIMENTATIE

Seminte-mei

             -ovaz

             -floarea soarelui

             -canepa

Legume-morcov

             -salata

Iarba    -frunza de papadie

             -racuina
DESCRIEREA
Masculi au capul si partea superioara a pieptului verde, abdomenul este galben, spatele este gri verzui si partea inferioara este rosie,aripile si coada gei verzui la varfuri mai deschis.Femela are oculoare gri caciu inchis o noanta pala,la spat, aripi si coada mai inchis si la piept catre abdomen mai deschis pe spate lipseste pata rosie.Puii zburati din cuib au coloritul asemanator cu femela.Ciripitul lor este foarte melodios si silentios,de unde le provine si numele.Talia lor are o lungime de 275 mm.
             
DENUMIREA

PAPAGAL CANTATOR

ENEKLO PAPAGAJ

SINGSITTICH


REPRODUCEREA

In captivitatea inmultirea nu ridica probleme deosebite,cel mai sigur este in volier 2m x 1m x 1,75m sau in colivie 1m x 0,5m x 0,6m la care veti atasa un cuib cu urmatoarele dimensiuni

20x20x40cm cu gaura de intrare de 6cm diametru.Pasarile ajung la maturitatea sexuala la varsta de 1 an, doar nu le atasati cuib pana la varta de doi ani, doarece multe femele mor din cauza ca, nu pot oua, ceace la femelele care au inplinit varsta de 2 ani nu se intamla.Dupa 2-3 saptamani de la instalarea cuibului poate incepe ouatul, femela depunand cate un ou alb din doua in doua zile.Ponta consta din 4-7 oua care sunt clocite numai de femela. Clocitul dureaza 17-20 de zile,ia incepe deobicei dupa depunerea celui de al doilea ou.Pui parasesc cuibul la varsta de

29-30 de zile,mai sunt hraniti de parinti circa 10-14 zile dupa care este indicat separarea lor.

In acelas volier nu se pot pune la reproducere mai multe perechi, sunt foarte certareti.

smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

4

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

multzumesc

5

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

wink nu a fost prea greu sa le gasesc :k:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

6

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

dar pot vorbi?

7

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

cantatorii ma indoiesc hmm

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

asta e papagalu meu cantator si as vrea sa stiu cateceva despre el ieri l-am acizitzionat

9

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

pai..hranirea este in general ca la nimfe..iti recomand meniul pt nimfe de la vitakraft..dai fructe si legume cat mai multe...sa aiba os de sepie..din cand in cand ii poti da ou fiert tare..razalit cu morcov eventual..biscuite simplu pisat..dak mai ai nelamuriri spune;)

10

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

vitacraft am si vitamine picaturi si mancare cu mai multe fructe prin ea

11

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

care e cu mai multe fructe??:) eo stiam meniul traditional care are pe ,,coperta" o nimfa si o rosella..:) in fine...stiu ca e f . bun meniul:D

12

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

poi de la vitakraft am niste vitamine care se numesc VITALINO -FORTE-
si o punga cu tot de la vitakraft se numeste COCKTAIL -frutti-

Adaugat: 28-10-2008 10:53

si tot de la vitakraft am mincare din care le dau mereu AUSTRALIAN -FOOD-

Adaugat: 28-10-2008 10:55

ce le place cel mai mult la papagali cantatori sa pape??:wow:

13

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

in afara de meniu..cunosc cateva pers care au cantatori..si adora morcovul..de asemenea ou fiert tare razalit cu morcov.sper ca ti-am fost de folos:)

14

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

De morciv ci ou fiert tare STIU

Adaugat: 01-11-2008 11:54

Un papgal cantator se dezvolta cat e o nimfa de 3 ani ??

Adaugat: 04-11-2008 10:42

Cantatorul meu are ghiarele negre si nu i-se vede vasu ala de sange cum se vede la nimfac si mi-e frica sa nu ai tai vasu de snage cad ai tai unghiile ca le are ff mari
:wow:

15 (edited by crin_alb 18-03-2009 21:45)

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

Si eu am papagali cantatori ( + perusi = ~ 20 de buc )...un balcon ocupat numai de pasaret....   :heart:

Iata si o poza ...  smile

:heart: crin_alb :heart:

16 (edited by cathy 17-07-2009 11:11)

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

Hmmm... am si eu un cantator,,,si cantecele lui nu sunt tocmai silentioase smile) tongue .. in schimb s scarpina, si nuj c sa ii fac sad:cry::cry::cry::cry:,,,, un ajutor big_smile si mie ;;)

17

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

naparleste? big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

18

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

pai.. ii mai cad pene dar nu multe .. sad ,, nici nuj ce sa ii mai fac..:(

19

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

pai naparleste, si il mananca si piele de la praful ala din pene tongue si perusul meu se scarpina mereu si isi aranjeaza penele :k:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

20

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

pai, atunci sa nu il mai dau cu solutia d la medic?:)

21

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

ce solutie? yikes

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

22

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

pai e ectocid ptr pasari exotice,,, sad .. trebuie  sa il spal dim,,apoi seara sa il dau,,,

23

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

dar ai vazut vreun parazit pe el/ea? hmm

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

24

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

pai nu,,dar knd se scarpina lasa un fel de matreatza.... si sunt cam ingrijorata

25

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

Poi este din cauza naparliri, ii trebuie si o baitza :k: si la papagalul meu in colivie este numai praf de pe fulgi(matreaza) si pe scaunul unde il tin, nu ii mai da cu solutie din aia daca nu ai vazut puricei in penele sale tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki