51

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

stie cineva ce specie e papagalul verde din imaginea asta :-?
http://www.4animale.ro/animalbum/coco/504

52

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

mihay28 wrote:

stie cineva ce specie e papagalul verde din imaginea asta :-?
http://www.4animale.ro/animalbum/coco/504

eu cred ca este cantator.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

53

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

mihay28 wrote:

stie cineva ce specie e papagalul verde din imaginea asta :-?
http://www.4animale.ro/animalbum/coco/504

dak te uiti atent seamana ca structura q un rosella........numai culorile sunt diferite..dar am vazut rosella q galben si verde si albatru....asa ca s-ar putea sa fie unul... :wis:

:heart: -SABINA- :heart:

54

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

Papagalul din poza e un papagal cantator!
Poly, uita`te la subiectul "Ce papagal am?" si ai sa vezi acolo mai multe poze!

>>>>Alexandra<<<<

55

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

OBlonda wrote:

Papagalul din poza e un papagal cantator!
Poly, uita`te la subiectul "Ce papagal am?" si ai sa vezi acolo mai multe poze!

multumesc pentru sfat......dar asemanarea este foarte mare.....si cateodata si la culori...am cautat pe net..... big_smile

:heart: -SABINA- :heart:

56

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

Sunt superbi :pup: :pup: :heart:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

57

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

cine poate sa-mi spuna ceva despre perusul cantaret ,azi la-m luat iatal canta ca o privighetoare asta da papaga,penajul e dezastruos asa am mereu noroc dar intr-o luna va arata altfel o sa vedetil

58

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

vidoq64 wrote:

cine poate sa-mi spuna ceva despre perusul cantaret ,azi la-m luat iatal canta ca o privighetoare asta da papaga,penajul e dezastruos asa am mereu noroc dar intr-o luna va arata altfel o sa vedetil

In primul rand nu este perus cantaret ca este papagal cantator si este un topic anume despre acest papagal. In al doilea rand de ce spui ca are un penaj ''dezastruos'' pentru ca ei asa au penajul  neutral

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

59 (edited by suana 15-05-2010 14:28)

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

vidoq,este un fluierator(cantator).Estera te-a redirectionat spre topicul aferent.Si penajul nu este deloc dezastruos.Incerc sa nu fiu rea dar nu ma pot abtine sa nu te intreb,chiar iti place,stii ceva despre aceasta specie???Ei nu sunt foarte sociabili si n-as vrea sa citesc peste cateva zile ca a falsat vreo nota sau nu te intelegi cu el si-l dai.Si nu-l poti lasa liber decat cand il inchizi pe micul alex.Sunt intrebari care sper sa nu te deranjeze.E bine ca iti iei pasari dar sa le iei pentru placerea ta si pentru frumusete.....si nu pentru colectie.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

60 (edited by lupu 15-05-2010 19:56)

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

nu-l mai am pe ma de fapt am facut schimb pt ca nu ma mai intelegem cu el si mia sarit in ochi acest cantaret .Deci cum se chema mai corect aceasta rasa .dE FAPT MA REFERAM LA COADA este jumulita.dei pot sa-i dau drumu ,ce relatie are cu omul e un pic cam speriat ,de fapt nusiu daca este baiat sau fata.deci vreau numele rase sa pot afla mai concret ceva despre el

da intradevar mi-a placut penajulfoarte mult

61

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

vidoq64 este f frumos eu cred ca este mascul

62 (edited by lupu 15-05-2010 19:56)

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

e foarte frumos si dragutzel micutzul!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

63

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

raluky4 wrote:

e foarte frumos si dragutzel micutzul! P.S. Ce a vrut sa spuna Latifa cu ``hk``?

O mica greseala big_smile

Si codat, Si coltat, Si istet, Si-ndraznet.

64

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

as dori mai multe despre acesti  cantatori[de faptasdori numele stiitific ca sa aflu mai multe despre acesta rasa concret

65

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

am gasit eu niste informati despre ei sper sa iti fie de ajutor :k:
Papagalul cantator este monogam.

Originar din Australia de sud-est, Papagalul Cantator (lat. Psephotus haematonotus), este iubit datorita cantecelor sale. A devenit repede o pasare preferata de apartament. Dar nu te lasa inselat de statura sa minuscula, corpul mic si penele superbe, deoarece uneori poate fi incapatanat si agresiv!
Femela Psephotus haematonotus



Bineinteles si in mediul sau natural isi apara teritoriul, dar daca te ocupi de el in mod regulat, inca din perioada cand este pui, atunci devine bland si usor de manevrat. Trebuie sa ii cumperi in pereche, dar trebuie separati de alte specii de pasari. In mediul natural traieste in grupuri mici, cu perechea sa. Pana cand aceasta este in viata, el ii va ramane credincios, iar daca aceasta moare, isi va cauta o alta pereche.
Este o pasare altruista!

In natura traieste aproape de ape si in teritoriile cu arboretum, isi cauta hrana pe pamant, in special seminte si lastari tineri. Cand gaseste ceva gustos, isi cheama perechea. Uneori poate deveni victima unor accidente de masina, deoarece conducatorii auto nu-i observa pe pamant. Sunetele puternice specifice, cu care isi cheama perechea, le poti auzi vara, in zonele unde traiesc aceste pasari. In lunile august si decembrie este timpul pentru clocit. Femela isi pregateste cuibul in trunchiul eucaliptului sau in tubulatura unui gard (daca nu are un alt loc mai potrivit), unde isi ingrijeste puii, iar masculul le aduce de mancare. In cuib se gasesc la fiecare serie de clocit intre 4 si 7 oua, din care puii eclozeaza dupa 21 zile, iar dupa 30 zile deja isi iau zborul. Adesea papagalii cantatori se muta in parcurile orasenesti si devin prada pisicilor.
Mascul Psephotus haematonotus

Femela si masculul

Masculul si femela se pot deosebi usor dupa culoarea penelor. Culoarea de baza a masculului este verde intens, cu reflexe albastre pe spate, iar coada este de un rosu aprins. Femela are penele verde oliv si galben oliv, iar aripile au reflexe albastru deschis.
Loc mic, multa ingrijire



Datorita dimensiunilor reduse, papagalul cantator se simte bine si intr-o colivie de 100x60x60 cm. Amestecul de seminte pe care i-l poti pregati poate fi constituit din mei, seminte de brad, seminte de floarea soarelui, ovaz si seminte de canepa, pe care i-l poti combina cu zarzavaturi proaspete. Bineinteles, trebuie sa ii asiguri intotdeauna apa proaspata curata iar la baza coliviei nisip curat! Daca ii ingrijesti cu dragoste, pot deveni foarte atasati de tine
numele lui stintific este Psephotus haematonotus

66

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

ms

67

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

mi se pare ft frumos.are culori interesante

68

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

O poza cu pasaroii mei ...
Sunt impreuna cam de o luna dar stau ... paraleli; ea s-ar da la el, dar el o cam ignora si din cand in cand are si tentative de a da cu ciocul.
in rest... canta de la 7 dimineata big_smile

69

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

Foarte frumosi . Sa-ti traiasca.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

70

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

foarte frumosi sati traiasca................o sa se accepte ei pana la urma

1 chow chow;3 perusi 
                          ->Alex<-

71

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

prima poza ... bombardierul
in a doua, punctul de observare - locul de unde supravegheaza ce se intampla in camera big_smile

Adaugat: 07-01-2012 22:49

salut,

are cineva idee: papagalii cantatori se imperecheaza numai daca au cuib pus?

72

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

Ofer spre vanzare un papagal cantator, mascul, foarte frumos, are in jur de 1 an, este destul de bland, mananca uneori si din mana, nu am reusit inca sa il fac sa vina pe deget sau sa il mangai, vine pe langa tine, canta toata ziua. Il dau cu tot cu colivie impreuna cu toate accesoriile din poza. Pret 250. lei. Nmai colivia a costat 230 lei, e noua.
  Tel 0745017033

73

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

Va fac cunostinta ,Cantareti nostri ,ii avem de aproximativ 3 saptamani ,sunt niste comori ,si nu prea fac galagie .Au costat 80 de euro ,pretul initial fiind 95 ,dar am negociat la 80,cu acte si inele

Cine te iubeste nu te face sa suferi...

74

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

cat costa o pasare?

75

Re: Despre papagalii cantatori - Psephotus haematonotus

valibv wrote:

cat costa o pasare?

incepand cu 50-60 de lei.