1

Topic: neonii

am deschis acest subiect fiindca aceasta specie de pesti mi se pare una dintre cele mai frumoase..mai ales cand sunt 20-30 de exemplare

2

Re: neonii

si eu am avut degand sami cupar pesti neonii si sa umplu acvariu cu multi, dar ce nu imi place la pesti ii ca trebuie sa cureti apa des smile asa am cumparat 2 veverite degu smile

3

Re: neonii

si eu mi-am cumparat neoni dar mor repede!!am avut 10 si mai sunt doar cinci!!!:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::(:(:(:(:(:heart:

iubesc animalele!!!

4

Re: neonii

saracii!!poate au fost bolnavi......

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

5

Re: neonii

nu au fost bolnavi i-au mancat ceilalti acum nu mai am nici unul:cry::cry::cry:

iubesc animalele!!!

6

Re: neonii

:wow: pai ia doar unu intr-un bol si nu se mai mananca......

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

7

Re: neonii

neutral si eu am avut neoni,dar niciodata nu s-au mancat intre ei neutral

8

Re: neonii

poate se mancau intre ei pentru ca nu aveau destula mancare ....

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

9

Re: neonii

neonii sunt o specie de pesti frumosi mai ales din cauza colorituluii impresionant

yak terrier in viata mea big_smile

10

Re: neonii

eu am avut pesti can eram mai mic(guppy...si nu mai stiu de care) vanzatoarea mi-a dat doi mai mari(spre ghinionul meu erau carnivori) povestea se termina asa: am murit totzi.

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

11

Re: neonii

danyto wrote:

eu am avut pesti can eram mai mic(guppy...si nu mai stiu de care) vanzatoarea mi-a dat doi mai mari(spre ghinionul meu erau carnivori) povestea se termina asa: am murit totzi.

ai murit si tu smile ?scz.da ce erau pirania?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

12

Re: neonii

au**murit totzi  scz smile=)=)=)=)=)      nu erau piranha erau mai latzi mai lungi aveau nishte "mustatzi" lungi si erau gri

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

13

Re: neonii

poate erau corciti tongue

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

14

Re: neonii

Poate ca erau scalari

15

Re: neonii

scalari???nici poveste..erau o specie de oscari...si erau cam mici...

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

16

Re: neonii

Daca vreti sa va traiasca neoni oferitile si voi niste conditi de trai asemanatoare ca cea din natura

Adaugat: 27-01-2009 18:43

Alvin daca nu-ti plac pesti (neoni respectiv) de ce mai postezi si mai comentezi ..ramai cu veveritele tale si intra pe alta categorie ..aici trebuie sa vorbim numai despre pesti ...sau nu ai citit regulamentul..citestel macar pentru cultura ta generala

17

Re: neonii

Eu ador pestii, desi am doar perusi! Eu vreau sa-mi cumpar niste neoni, caci ii ador si ma interesez cat pot de mult de ei! :ok:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

18

Re: neonii

un neon de-al meu mi-a murit.credeti ca a murit natural sau a murit din cauza la ceva?aaa.era sa uit.mai este si un caras auratus (pui)in borcan

19

Re: neonii

Acvariu
Atat pestele neon cat si pestele neon rosu au nevoie de companie in acvariu, singuratatea fiind nepotrivita pentru ei. Prima specie se poate adapta foarte usor conditiilor din acvariu, in schimb cea de-a doua are nevoie de apa aspra si de o lumina cat mai slaba, cat mai obscura. Ambele specii au nevoie de spatiu de miscare si de foarte multe zone “impanzite” de plante.

Temperatura
Temperatura spatiului ar trebui sa se incadreze intre 22° si 25°C. Pestele neon se poate adapta si la valori mai scazute.

Reproducerea
Iluminarea colorata, dar obscura a acvariului si apa mai oxigenata in partea de sus este o motivare a pestilor pentru reproducere. Acesti pesti sunt mancatori de icre. Micii pestisori si totodata noii membri ai familiei ies dupa 24 de ore.

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

20

Re: neonii

carasilor le trebuie un acvariu mare si neonii nu ii poti tine intr-un bol singur deoarece sunt pesti de card.

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

21

Re: neonii

ms.miam luat acum 10 :heart:

22

Re: neonii

cam cat traieste un neon...???

,,metalrock,, and animals forever........ :rock:

23

Re: neonii

depinde :hug:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

24

Re: neonii

Ma gindeam ca numai mie mi-au murit neonii [4 buc] dar vad ca nu sunt singura.. tongue

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

25

Re: neonii

Am 6 neoni de o luna si 2 carasi de 2 saptamani (ma refer de cand i-am cumparat), printre alte specii
Nu au patit nimic
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.