26

Re: Pesti Discus

mersii!

27 (edited by shadowdinasty 15-11-2011 14:19)

Re: Pesti Discus

Ionut, jur ca nu inteleg de ce te-ai suparat.
Copil nu sunt, am implinit 23 de ani si de mai bine de 3 ani lucrez in domeniu. Deci auzi, Ionut, nu ma lua pe mine cu din astea. Respectul e cel mai important.
Nu o sa mai scriu la sectiunea astea ca am destule pe cap nu imi lipseste sa ma ia cineva cu "auzi"
Nu am scris nimic de faptul ca ai postat filmulete. Chiar nu ma intereseaza. Cat despre vanzatorii din orasul tau... o fi ei mai nepriceputi, dar de vreme ce nu ma cunosti, nu ma cataloga.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

28

Re: Pesti Discus

ursuionut ban 5 zile pentru atitudine ofensatoare.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

29

Re: Pesti Discus

NOEMI te rog sa nu fii suparata si pe mine..eu nu am pus niciodata sfaturile tale sub semnul indoielii ci te-am astaptat mereu sa intri si sa-mi raspunzi..SPER CA AI SA MA MAI AJUTI CU SFATURI CAND DAU DE GREU.. :pup:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

30

Re: Pesti Discus

Multumesc Dana. Desigur, o sa ajut cand o sa pot! :hug:
Scuze de off-topic

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

31

Re: Pesti Discus

Ionut,nu inteleg de ce te-ai suparat.Iar daca esti curios si vrei sa stii Noemi stii mult mai multe lucruri despre pesti.Pe mine unul,ma ajutat cu multe informatii! :pup:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

32

Re: Pesti Discus

salutare scuze de  certuri!

33

Re: Pesti Discus

pe la pesti suntem putini  asa ca ne dam seama daca primim un sfat bun sau nu..mai ales ca stim cine da acel sfat..tu nu ai stiut si ai tras o concluzie pripita..sper ca NOEMI sa nu mai fie suparata si totul e OK :ou:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

34

Re: Pesti Discus

Pestele discus este un peste in forma de disc big_smile  frumos colorat, seamana parca putin cu scalarii dar nu pot fi tinuti in preuna ca din nu stiu ce cauza vor lua boli de la scalari (Asa am citit pe forumuri). Pestele discus trebuie hranist de cateva ori pe zi, dar in cantitati mici de o data. Are nevoie de 28-30 grade, este un peste tropical de apa dulce. Este pestele meu preferat de apa dulce. Un peste discus costa intre 100 si 250 lei, deci este scump dar de la crescatori se iau mai ieftin wink Acvariul trebuie sa fie curat, bine, faorte bine ciclat, filtru pe masura. In toate acvarile cu discusi nu am vazut cine stie ce plante, deci nu trebuie sa faci padure acolo. Cam atat mi-a venit in minte sa spun, va astept pe voi sa completati big_smile  wink

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

35 (edited by carmeryne 09-11-2012 17:35)

Re: Pesti Discus

Ce mult imi plac acesti pesti mi-ar placea sa am ,dar momentan sunt axata pe vivipari

36

Re: Pesti Discus

Ce vivipari ai? Guppy? Eu am avut 4 guppy, 2 masculi, 2 femele. Masculii au fost ami colorati si scalarita pe unul la prins ca a intrat in in gura, si apoi a simtit scalarul gustul si l-a omorat si pe celalalt noaptea... faorte trist! Si femelele traiesc, una este grasa si deabea inoata, si cealalta nu se mai misca! Sta langa o planta de 2 zile! Si pare a avea inotatoarele si coada rupte! Cred ca a fost atacat! Si a fost pace timp de cateva luni! Nu stiu cum sa il salvez, ca tineam mult la ea!

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

37

Re: Pesti Discus

Eu am:molly,xipho,guppy(dar am si niste zebre,cory) .
Saracul pestisor,in general scalarii nu prea se  inteleg cu pesti de astia.In schimb sunt niste pesti destul de politicosi,le place sa-i invite pe ceilalti pesti 'la masa'  :wow:

38

Re: Pesti Discus

Stiu multe despre scalari, cei ce au scalri cu vivipari sau pesti mici folosesc o "smecherie". Pun de mici scalarii cu ceilalti pesti, dar tot mici, asa au facut unii de au scalari cu neoni. Scalarii cand erau mici stateau cu cory si se inteleg cu ei si acum, dar cand am adaugat guppy erau maturi, au depus si icre inainte si probabil dupa 2-3 luni de cand stau cu cei 2 guppy l-a deranjat cu ceva.... inca mai misca dar nu poate sa inoate...  neutral

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

39

Re: Pesti Discus

Interesant,chiar acum cateva zile vasusem pe la pet shopuri puisori de scalari mici cat guppy mei.poate incerc si eu  smile desi o sa-i tin sub observatie :wis:

40

Re: Pesti Discus

laur_criss98 greseti in legatura ca discusul nu poate fi tinut cu scalarii!se credea ca scalarul are flagelate (viemi intestinali si ca discusul nu are)doar ca si discusii europeni mai ales cei din romania toti au flagelate si nu le arata decat atunci cand sunt stresati sau cand nu le convine ceva in apa de exemplu temperatura calitatea apei etc!sunt si discusi deparazitati si scalari deparazitati!normal ca daca iti cumperi discusi deparazitati la 100 euro bucata iti cumpewri si acalari deparazitati!nu o sa pui scalari cu paraziti cu discusi deparazitati!dar singura problema este daca scalarii s-au ales pereche si daca sunt mai multi decat discusii in acvariu si mai mari!si ca sunt mai rapizi la mancare fatza de discasi dar si asta depinde de caracterul fiecarui peste!eu de exemplu am 9 scalari in acvariu cu 18 discusi si nu am nici-o problema cu ei!

si inca ceva!discusi au pretul in functie de marimea si calitatea lui!variaza de exemplu un pui de discus la 5 cm pigeon este la 25 lei si la 15 cm este de la 15 lei la 250 300 poate chiar mai mult!dar sunt exemplare care sunt si de la 100 euro la 1000 euro!depinde de clasa!clasa AAA este o clasa de peste de expozitie de campion cu o forma foarte buna!mai citeste laur_criss98 si ai sa vezi ca nu este cum crezi tu!