151 (edited by masteru 30-08-2011 15:17)

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Pompa impinge cu ajutorul aerului apa in sus prin mijlocul buretelui si asa circula apa prin el.Impuritatile raman lipite in exteriorul buretelui.Acesta este modelul :  http://www.homepets.ro/resun-resun-pump-ac9600-p-3661.html

152 (edited by dana1 30-08-2011 15:48)

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

nu se deschide dar banuiesc eu ca si la buretele tau se formeaza bacteriile necesare..[dupa cum ai descris]  poate intra NOEMI si ne lamureste pe amandoi.. :ok:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

153

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Indiferent ca e vorba de pompa de aer la care s-a atasat burete sau ca e vorba de un filtru intern/extern, acesta trebuie sa functioneze TOT TIMPUL. Bineinteles, cnd schimbi apa, opresti aparatul fara sa iti faci probleme ca iti mor pestii.
Buretele se spala DOAR in apa pe care ai scos-o din acvariu ca sa nu se distruga bacteriile. Cand pui prima oara aparatul in functiune, e bine sa pui Sera FilterBiostart pentru bacterii. Apa niciodata nu se schimba in intregime, ci doar 1/2, o data pe saptamana.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

154

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Multumesc mult big_smile.

155

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Multumesc de raspuns shadow. (cea ce am inteles eu este ca pot sa pun [pesti mari)

Animalul de companie ne este un prieten desarvasit,
Si primeste drept rasplata , afectiunea noastra toata
:hug:

156

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

As mai avea o intrebare..pe interiorul acvariului , in apa s-a depus pe sticla calcar dar nu mult.Arata ca si cum ar fi stropita sticla pe interior.Stiti cumva cum as putea sa il curat?

157

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Ce culoare are depunerea?

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

158 (edited by masteru 02-09-2011 21:59)

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Un alb transparent, abea se observa si daca pun mana pe depuneri sunt foarte dure..Cred ca stiu si cauza..cand am spalat acvariul l-am lasat gol la uscat cam 2 zile in timp ce apa era intr-o galeata sa iasa clorul din ea.Cum s-au uscat picaturile de apa pe sticla au lasat acele urme [cred]..(l-am spalat doar cu sare si l-am clatit foarte bine dupa).Ce e de facut? hmm

159 (edited by dana1 03-09-2011 07:38)

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

speli cu otet..incerci cu o lama..cartof crud?? :wis:    asta am gasit pe net.. :ok: vezi ca la tine depunerea e pe interior asa ca ai grija ce solutii bagi in acvariu sa nu faci vreo boacana.. :sanatate:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

160

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Daca sunt deja pesti in el, e cam greu... dar daca e gol acvariul, poti spala cu sare

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

161 (edited by masteru 03-09-2011 18:36)

Re: Sfaturi pentru incepatori !!!

Acum am 4 guppy in acvariu, acvariul l-am ciclat cam o saptamana si tata a cumparat pestii..sunt foarte activi , daca bat in geam vin toti dupa deget..nu au probleme , si sper ca nu o sa aiba..oare se duce calcarul cu un burete? sau daca nu , o sa incerc cu o lama..