176

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

Buna ziua sunt nou pe acest forum, Am un Jako 6 ani l-am cumparat anul trecut in ianuarie era stresat ( fara pene). Acum dupa un an de libertate( liber in camera) i-au crescut penele este destept frumos vorbaret  si foarte iubitor si posesiv cu sotia mea si ficele mele.  Cu mine este foarte dur ma ataca cand sunt cu el si cu fetele( sarit in gat muscat de gat de buza si infipt ghiara in ochi etc). Cand sunt numai cu el si cu ceilalti doi papagali( marele alex si calugar) ii mestec nuci , alune , seminte si i-mi mananca din mana fara probleme.  Cu ceilalti papagali nu se incaiera( si ei sunt liberi in aceeasi camera). Cred ca este mascul ataca cu picioarele inainte ( ca un cocos de lupta). Ce ma sfatuiti sa fac cu el? Sa-l mai tin ?( eu il iubesc), sa-l dau la o crescatorie?( poate isi gaseste pereche) sau sa-i cumpar o fetita?( la faza asta cred ca nu mai intru in camera! Hahaha!) Va rog dati-mi un sfat. Va multumesc. Inca ceva, a ros usa la baie. Pun link :
https://www.youtube.com/watch?v=zk-heWs1q84

177

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

Cam ce cantitate de seminte manianca un Jako? Cam cit mananca intr-o luna cantitativ?