126

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

alexandra10 wrote:

goti ce mai face femela jako a soacrei tale?


Pako e o rasfatata... e tare smechera si rautacioasa. In afara de soacra mea si socru meu nimeni nu  se poate apropia de ea. In rest foarte bine e . Mananca de toate. Supa, paine prajita etc etc etc. Normal mancarea e fara sare si fara chestii care sunt  nocive pentru ea.

127

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

cat costa un jako?

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

128

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

vand pui de jako ,bland care vorbeste

129

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

nicolae la ce pret sunt jako?  :heart:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

130

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

pentru informati ma puteti contacta la 0723589535

Adaugat: 25-07-2011 16:59

vand pui de jako in varsta de 5 saptamani ,cu inel inchis la picior ,momentan mananca la seringa

131

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

Pret?

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

132

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

pret daca se poate si de unde esti?

Max-aratinga nanday

133

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

pentru mai multe detalii  la tel.0723589535

134

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

nu stiu daca site-ul imi permite sa dau preturi pe forum

135

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

nicolae wrote:

nu stiu daca site-ul imi permite sa dau preturi pe forum

Pai din cate am vazut la sectiunea vanzari site-ul permite asa ca daca se poate un pret....si locatia.
Multumesc

Max-aratinga nanday

136

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

papagal jako de vanzare deosebit de  bland.0723589535

137

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

as dori si eu sa imi cumpar un jako si nu stiu daca este bine ,tinand cont ca mai am un baietel nimfa,o fetita rosella si un catel yorkshire terrier micut.As putea sa imi iau un jako si sa nu fie nici un impediment din cauza celorlalte pet-uri(fiecare pasare are colivia ei,pe care o utilizeaza doar sa manance si sa doarma in rest stau sus pe ele sau pe lustra:P).mi-ar place sa pot sa il iau pe jako si in concediu cu mine(vara decat).Ce parere aveti,credeti ca dezvoltarea unui jako ar fi impiedicata de celelalte pet-uri sau stresanta?tin sa specific ca imi doresc foarte mult un jako.
inca ceva:nu vreau sa renunt la celelalte pet-uri ,le am ce ceva ani buni si fac parte din familia si viata mea.Va multumesc

138

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

In primul rand e bine sa-l iei de pui,de la cineva care l-a crescut la mana.Fiind pui, odata adus acasa  are timp sa se formeze si sa se obisnuiasca cu celelalte pasari.Insa fiind mai mare decat nimfa si rosella,e bine sa le faci un program,sa le dai drumul separat,pentru a nu se creea probleme,cel putin la inceput.Papagalii se obisnuiesc si le place sa stea in colectivitate.Jako depaseste la inteligenta si caracter ,nu ca ceilalti nu ar invata destule,deci poate fi invatat cu multe lucruri inclusiv cu un program in care sa te ocupi doar de el.Daca exista o colivie careincape in masina  sau in alte mijloace de transport poti sa mergi oriunde cu el.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

139

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

in primul rand multumesc pt sfaturi.Intradevar as vrea sa fie pui ,chiar azi am vazut doi jako,erau frati nu stiu ce sex aveau dar din cate am citit despre jako si cate informatii am adunat pana in prezent in ceea ce priveste varsta lor iti poti da seama dupa culoarea ochilor,acestia care i-am vazut eu azi aveau ochii gri(ca un soaricel)dar puteai sa faci diferenta cu irisul negru.Vanzatoarea(era o femeie)mi-a spus ca au 4.5 luni si ca au fost crescuti cu seringa si sunt blanzi ,pt ca a vrut sa demonstreze a bagat mana la ei si a inceput sa ii mangaie.Am fost sceptica si am intrebat dar daca ar fi cineva strain ar putea sa puna mana pe ei si mi-a propus sa ma duc cu mana spre ei(imi era frica sa nu raman fara deget)dar curiozitatea si placerea....am dus mana au intins capetele unul a inceput sa rontaie la degetul meu dar foarte incet aproape ca nu simteam ciocul acela enorm,celalalt imi sugea la propriu o unghie  :wow:  vanzatoarea spunand ca abia a inceput sa pape seminte, mi-am dus degetul spre gatul unuia si am inceput sa il mangaii, a stat putin dupa care a revenit la unghii(poate pt ca erau colorate visiniu si ii atragea culoarea).Am fost happy si cat timp am mai petrecut pe langa ei unu a mieunat si a facut oac oac.La un moment dat s-a auzit din cusca si un coco (dar nu stiu care din ei a zis).Pretul unuia era de 800E
Ce parere aveti ,ar putea unul din ei sa fie ceea ce caut?

140 (edited by suana 01-11-2011 12:37)

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

Daca iti doresti atat de tare ,cred ca acum e momentul,mai ales ca ai avut posiilitatea sa interactionezi cu ei.Preturile pentru un jako bland cam pe aici se invart.Fiind la magazin e obisnuit deja si cu alte pasari,nu numai cu  fratele/surioara.E important sa fie sanatos si vioi si sa manance ca sa poti sa-l iei acasa sa nu intervina alte probleme.Mult succes.Este doar o parere,hotarea iti apartine.Mai sunt si cateva anunturi mai sus in pagina si pe pagina de anunturi(Oti chiar a postat si are Jako de vanzare),depinde de unde esti si ce posibilitati de transport si corespondenta exista.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

141

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

Na ma bag si eu, dat fiind faptul ca sunt pasarile mele preferate si imi doresc si eu foarte mult un Jako.
Lucrez intr-un magazin de animale, si chiar acum 2 ani, pe la sfarsitul lui noiembrie am primit in magazin un Jako de 5 luni. Nu era bland, dar mi-am zis ca daca la vechiul loc de munca am reusit sa imblanzesc un Ara, poate imi ise si cu un Jako smile
Intelingenta unui Jako nu se poate masura, te uimeste in fiecare zi. In 2 saptamani am reusit sa pun mana pe el si sa il mangai, peste 1 saptamana deja venea pe mana mea. Stresul era mare pentru el, la noi zilnic intra 200 de oameni minim, intr-o zi de sambata chiar si 700-800 oameni. Si totusi am reusit sa evoluam, in decembrie deja fluiera ca barbatii dupa femei. Treceau femei in fata magazinului, el fluiera (ca asa il apuca, mai ales seara, cand era mai liniste) si femeile intorceau capul si erau confuze, deoarece nu era nimeni in spate smile).
Inainte de Craciun zicea Hello (ca am zis sa incep cu ceva usor) , iar pe urma a legat numele lui, asa ca zicea Hello, Jacks. Mult am plans cand in februarie l-am vandut unei domnisoare, am stat aproape 3 ceasuri cu ea sa o lamuresc ce inseamna un Jako. Pastrez legatura cu ea, Marco (asa l-a redenumit) povesteste, canta opera, fluiera... si nu l-ar da nimic pe lumea asta.
Eu zic ca daca ai banii necesari si timp sa te ocupi de el, sa iei unul din acela bland. E o investitie pe termen lung, care te va surprinde cu ceva nou in fiecare zi.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

142

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

de ieri am si io un jako puiut(are ochii gri inchis)si nu stiu cum sa procedez pt ca nu prea mananca bine,doar cateva seminte dungate(doar seminte avea in colivie de unde l-am cumparat) si o felie de mar rupta bucatele mici ,din mana mea, si de 5 ori a luat din banana cu morcov,apa nu a baut.Ingrijorarea mea cea mare fiind in ceea ce tine de fecale:partea verde(din fecale) este solida si face ca un fel de apa incolora. :cry:  Ce se intampla cu puiutu meu?Ce sa ii dau sau sa ii fac?
Mentionez ca de unde l-am cumparat, in colivie era decat fecale solide(erau 2 frati in colivie)
Astept cu nerabdare un raspuns de la voi toti.

143 (edited by suana 10-11-2011 12:11)

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

E normal sa nu fie inca relaxat,pentru ca a schimbat mediul.Daca a mancat putin e bine,apa a primit din fructele pe care le-a mancat.Tot din cauza fructelor face mai apos.Insa pentru linistea ta fa-i putin ceai de menta pe care-l amesteci in apa de baut(care sa fie plata sau fiarta si la temperatura camerei).In rest stai langa el si vorbeste-i,va fi cu sigurantza bine.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

144

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

multumesc pentru sfaturi,chiar acum merg sa ii fac ceai...astazi nu prea a mancat nimic toata ziua adik nici seminte nimik ...pe la 17 i-am dat cat un dop o bucatica de morcov care a fost devorata,i-am mai adus inca un morcovel mic ca pe degetul mic care a fost devorat ...pe la 18 a inceput sa traga de jucarii,obsesiv culoarea portocaliu...i-am mai adus un morcovel la fel de micut pe care l-a papat tot...cand a vazut banana a inceput sa se agite un pic si i-am dat ...apropare jumate de banana si o felie de mar.Este suficient ca mancare aceasta cantitate sau mai mult ar trebui?Fecalele sunt in continuare partea verde solida si lichidul transparent a devenit verde transparent.Asa ea pare activa se plimba se catara peste tot in colivie si dezmembreaza(avea o scarita de lemn inauntru pe care ii place sa stea vad dar deja lipseste 2 trepte  big_smile )
Sper sa isi revina in curand si sa va aduc vesti bune

145

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

Cand am vazut acest topic am zambit, am fost uimita...Nu am mai crezut ca cineva mai are Jako sau Ara...Am fost tare uimita...Bravo tuturor celor care sunt detinatori de Jako...Ami place mult specia...Sa va traiasca micutii...Ups.. mai bine zis mariceii!!!Sarut piciorusele ....
Bafta tuturor si o zi placuta an continuare :pup:

Nu e grav cand vorbesti cu peretii,e mai grav cand peretii vorbesc cu tine=)

146

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

Bidi te rog sa postezi cateva poze cu jako  wink

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

147

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

Ea este iubita mea,isi face de lucru in noua ei casuta,este a 3 zi de cand a venit in familie.Din mana papa, mai ales banana care ii place dar pe care nu vrea sa o tina ea in gheruta,la morcov ,mar etc singurica le tine cu gheruta(cred ca la banana ma pune pe mine ori ca o strange prea tare si o pierde ori sa nu se murdareasca pe gheruta)La partea cu mangaiatul mai avem de lucrat,ma lasa sa bag mana in colivie sa trec cu mana pe langa ea la curatenie sau recuperat de jucarii dar nu atins.Inca nu am fost muscata  big_smile
Telina are voie sa pape?As vrea sa incerc sa ii dau un meniu cat mai diversificat.

148

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

Sa-ti traiasca frumusetea....   :heart: Se vede pe ea ca e sanatoasa si probabil a inceput inspectia.E bine ca nu pisca,nici nu ar avea motiv,mai ales daca e obisnuita cu miscarea si mana,probabil care o hranea.Telina are voie,doar tulpina.
iti pun mai jos unde poti sa gasesti mai multe informatii pe Latifa.

http://www.4animale.ro/pasari/papagali/ … -erithacus
http://www.4animale.ro/pasari/papagali/ … i-africani

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

149

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

revin ce vesti...sambata a stat sa o mangai putin doar pe cap si un pic pe gat,astazi a stat la mangaiat si scarpinat o ora si ceva ,am facut febra la mana(totul se intampla in colivie)A stat sa o mangai pe cap gat spate pana la codita,pe aripi si am fost lasata sa ii bag un deget sub aripiare(pe burta nu am voie doar pe gusa) big_smile .Am fost super incantata de aceasta apropiere.
Am si eu o intrebare cum sa o fac sa vina pe mana la mine ca sa o pot lasa sa iasa din colivie(as vrea sa iasa din colivie dar nu as vrea sa o chinui sau sa o sperii cand e cu bagatul la somn daca nu vine la mine sa stea pe mana)Am citit despre alimentul preferat sa il folosesc ca recompensa dar nu stiu cum sa procedez tinand cont ca ea papa decat seminte dungate,morcov si mere(banane alune,migdale doar ocazional si mai mult ca preocupare la ruptul lor)nu as vrea nici sa o las flamanda si cand ii dau orice mancare sa fie innebunita.Cum sa procedez sa ii castig increderea incat sa stea pe mana sau macar pe un deget?

Adaugat: 13-11-2011 22:47

Ajutati-ma si pe mine cu o parere,un sfat pentrun ca nu stiu daca e motiv de ingrijorare sau nu....azi a inceput sa scuture din cap cam des,cam tot timpul scutura, in afara de momentele cand mananca,se joaca sau cand o scarpin si o mangai ,daca sta pur si simplu la un interval de 30 sec,1 min scutura din cap.Cand se scarpina in zona urechilor si a ciocului ,deschide ciocul cat poate ea de mult.Acum motaie si nu mai scutura,e linistita.
Mentionez ca o am de aproape 2 saptamani si nu i-am facut baita sau sa ii dau cu fasul, ar putea fi asta motivul? (cand am scarpinat-o azi a cazut cam multa matreata,ceara ce are ea pe pene)
Va rog sa imi spuneti si mie ce sa fac.Va multumesc pt sfaturile si parerile de pana acum.

150

Re: JAKO (Marele Gri African) - Psittacus erithacus

Cand am avut Jako in magazin, scutura capul cand auzea ceva voce sau zgomot care il deranja. De obicei nu suporta persoanele cu vocea foarte pitigaita. Si Jako al nostru deschidea ciocul de placere cand il scarpinam.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus: