26

Re: Iepure cap de leu

gaby354 wrote:

Intre 5-9 ani

mersi

27

Re: Iepure cap de leu

Iepurasul meu cap de leu :iepure:  este cam fricos  hmm cum sa fac sa aiba incredere in mine?
:rusine:

28

Re: Iepure cap de leu

Daca nu il ai de mult timp,e normal.Acorda-i atentie,fa-l sa aiba incredere in tine,vorbeste-i cu calm,nu fa miscari bruste,recompenseaza-l cand progreseaza,si,nu in ultimul timp....ai rabdare.

29 (edited by Iepurash 18-02-2014 20:11)

Re: Iepure cap de leu

Am o intrebare ... O.o Cum imi dresez si eu iepuroaica? are vreo 4 luni si musca ... Uneori maraie la picioare, exact ca un leu ...  Va rog ajutati-ma !!!
:hamster:       :porcusor:
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 18-02-2014 17:55[/merge_posts_bbcode]

Iepuroaica mea fuge dupa picioare si le musca , cateodata e linistita dar, in cele mai multe zile musca . Ma ajutati sa o dresez?Ce trebuie sa fac?                                Uitati o poza cu ea:

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 18-02-2014 18:02[/merge_posts_bbcode]

big_smile Pe iepuroaica o cheama Estera big_smile am luat acest nume de la o prietena big_smile ღღღღ

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 18-02-2014 20:11[/merge_posts_bbcode]

Buna, am un cap de leu femela de vreo 3-4 luni si e cam agresiva.Cand o las pe jos sa zburde uneori vine la picioarele mele si maraie, intr-un fel se repeda.Va rog spuneti-mi cum sa o dresez! :porcusor:  :heart:

30

Re: Iepure cap de leu

Daca este cea din poza,nu e cap de leu,desi ma indoiesc ca e cea din poza avand in vedere ca langa ea e inca un iepure de care nu ai pomenit nimic  wink

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

31 (edited by Iepurash 19-02-2014 20:53)

Re: Iepure cap de leu

Nu e ea iepuroaica e defapt Sotul ei big_smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-02-2014 20:08[/merge_posts_bbcode]

:muscle: Raspundeti?Careva?

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-02-2014 20:46[/merge_posts_bbcode]

sad( recunosc am facut poze pe laptop dar nush cum sa le bag aici. Nu e ea iepuroacica mea dar seamana cat de cat XD

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-02-2014 20:47[/merge_posts_bbcode]

Dar e cap de leu big_smile

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-02-2014 20:50[/merge_posts_bbcode]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=O1KWgjvpU1Q[/youtube] Ce pufoshenii :3 Ca si ingerashul meu d'acasa big_smile  :heart:

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-02-2014 20:51[/merge_posts_bbcode]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=wdXhMU4YvMY[/youtube] big_smile si asta-i dragutz ... XD :heart:  Iepurashi dragutzi :heart:

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-02-2014 20:52[/merge_posts_bbcode]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=aD9xQaDAuQw[/youtube] :heart:

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 19-02-2014 20:53[/merge_posts_bbcode]

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=c_cg-2f9RUw[/youtube] Ooo... ce dragutz doarme...

32

Re: Iepure cap de leu

Buna seara ! Am primit cadou azi 2 iepurasi : unul cap de leu si unul angora , insa mi-a spus persoana respectiva ca nu am voie sa le dau sa manance verdeata pana la 5 luni , au deja 2 luni si jumatate . Vreau sa stiu daca e ceva rau daca le dau cate un pic de verdeata (si ce anume sa le dau de mancare la varsta asta), vreau sa stiu daca le pot face baie asa devreme si daca are ceva daca se imperecheaza cap de leu cu angora . Aici aveti o poza cu cei doi <3 . Multumesc .

33 (edited by gaby354 17-06-2014 10:42)

Re: Iepure cap de leu

Nu.Pana la 5 luni mancarea lor este doar fan uscat,mancare speciala din pet shop si...atat.Dupa 5 luni poti sa le dai morcov,mar dar niciodata sa nu le dai verdeata proaspata.Trebuie lasata cel putin o zi sa se paleasca,asta doar dupa 5-6 luni.
NICIODATA,dar niciodata sa nu le faci baie iepurilor.Au ei grija sa fie curati.
Nu...nu are nimic.Sunt doua rase asemanatoare doar  ca angora are parul mai lung.
Bafta!  smile
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 17-06-2014 10:42[/merge_posts_bbcode]

Era sa uit...sa nu ii dai niciodata varza sau salata.

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

34

Re: Iepure cap de leu

Multumesc Gaby pentru sfaturi , insa este o problema . Cand i-am luat persoana respectiva mi-a spus sa le dau un morcov si un sfert de mar din cauza ca i-a adus cu microbuzul si era cald ,sa nu le dau apa mi-a spus sa le dau morcov si mar . Are ceva ? Sa ma duc la doctor ? Imi sunt dragi , m-am atasat repede de ei si nu as vrea sa pateasca ceva . Insa mai am o problema : stiu si m-am documentat ca iepurele angora trebuie pieptanat , insa are la coada un ghemotoc de blana mai mare incalcit tare si nu stiu ce sa ii fac , de si am fost la farmacie si am luat toate cele necesare pentru a descalci blana , dar nu pot . Imi vine sa o tund 0 la coada smile) . ai o idee ? big_smile

35 (edited by gaby354 18-06-2014 09:17)

Re: Iepure cap de leu

Nu...e normal ca pe perioada transportului sa se puna mar sau morcov.Nu o sa se intample nimic. tongue Dar...persoana aia ti-a zis sa nu le dai apa deloc?Adica...niciodata?  neutral
Hmm...Stiu persoane care tund iepurii angora vara,deoarece este foarte cald.Daca nu te va deranja aspectul poti sa il tunzi.Si "impusti doi iepuri dintr-o lovitura  smile "
scapi si de ghemotocul de blana si nu ii va fi asa de cald. smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

36 (edited by Natasha 18-06-2014 16:16)

Re: Iepure cap de leu

Nu , a zis sa nu ii dau apa pana a doua zi , dar pana atunci sa ii dau morcov cu mar . O sa incerc sa o tund macar la coada , ca imi place asa flocosenie cum e smile) . Iti multumesc mult pentru ajutorul acordat . O zi frumoasa si linistita ! tongue
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 18-06-2014 16:16[/merge_posts_bbcode]

Vreau sa te mai intreb ceva si sper sa nu fiu o bataie de cap big_smile  : Cum o sa aflu ca femela cauta mascul ? Dupa ce se calaresc ei acolo ii separ ?

37 (edited by gaby354 18-06-2014 16:35)

Re: Iepure cap de leu

Cred ca te referi...cand v-a fi femela in calduri?Iepurii sunt tot timpul in calduri,mai putin la sfarsitul verii. smile
Sa nu ii dai mai devreme de 5 luni sa se imperecheze.Recomandat ar fi pe la 6 luni smile Daca as fi in locul tau i-as imperecha pe la mijlocul-sfarsitul lui septembrie.
Dupa 3 luni ar trebuii separati,deoarece atunci incep sa se gandeasca la prostioare desi nu se pot imperechea atunci.Eu pe ai mei i-am separat la aproape 4 luni.
Bataie de cap?In niciun caz.Daca mai ai vreo problema iti raspund cu mare drag... tongue

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

38

Re: Iepure cap de leu

Da , cand va fi femela in calduri smile)) . Oricum i-am separat , pentru ca femela e cam bolnavioara , cred ca a tras-o curentul cand a transportat-o si face urat din piept , de si nu ii curge nasul si nici ochii . Am fost la farmacie acum 2 zile si am cerut ceva pentru raceala si mi-a zis sa o las 2 zile sa se acomodeze ca poate nu are nimic , insa starea ei e aceasi si am mers azi iarasi si mi-a dat enrofloxacina . Problema e ca i-am dat numai uscat si a baut aproape toata  apa cu medicament si a inceput sa aiba diaree . E normal ? Nici nu stiu ce sa fac , nici nu stiu cum sa ingrijesc un iepure si mii frica ca poate moare . Ea alearga , mananca si parca e normala ... dar ii horcaie in piept si respira greu . Poate eu nu stiu cum sa o ingrijesc si ar fi mai bine sa o dau spre adoptie sad .

39

Re: Iepure cap de leu

Nu stiu ce sa zic...
Si-a mai revenit?
Mananca?

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

40

Re: Iepure cap de leu

Da , si-a mai revenit . Am dus-o la veterinar si i-a facut tratament . Da, mananca dar manca si inainte . Am si tuns-o si are fundul gol smile)) . Nha , eu sper sa fie bine si sa nu mai fie bolnava . Multumesc pentru tot !