1

Topic: Iepure cap de leu

big_smile  am primit cadou un iepure cap de leu si nu prea stiu nimic depre el.... help  tongue

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

2

Re: Iepure cap de leu

Salut dydav! Sa-ti traiasca urecheatul! Si eu tot un cap de leu am, este fetita  :heart: . Cat are? Stii ca trebuie vaccinat impotriva mixomatozei si a bolii hemoragice, este foarte important.
Aici gasesti o lista cu ceea ce-i poti da de mancare iepurasului tau: http://www.zooland.ro/Plante_si_alimente_proaspete_pentru_iepuri-4622.html. Pe net gasesti multe articole despre iepurasi. Asteptam poze!

3

Re: Iepure cap de leu

si il duc la veterinar pt vaccin sau la farmacie veterinara?
nu stiu ce este inca si e micut micut... aflu zilele astea  big_smile

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

4

Re: Iepure cap de leu

La veterinar (pe mine m-a costat 25 lei). Eu am vaccinat-o pe Maya la varsta de 2 luni. Acum are 3 luni si o saptamana  big_smile . Veterinarul a spus ca vaccinul Mixohemovirovac se poate administra chiar si dupa prima luna de viata. Dar nu-i nimic daca il faci mai tarziu, mai ales daca iepurasul nu intra in contact cu alti iepurasi "dubiosi".
Mi-a mai spus ca vaccinul isi face efectul la o saptamana de la administrare si ca in perioada asta sa nu-l scot afara. Totodata, este bine de stiut ca iepurasii sunt foarte sensibili la curentii de aer. In rest, daca mai ai vreo intrebare si te pot ajuta... cu mare placere  smile .

5

Re: Iepure cap de leu

poti sa pui niste poze cu cusca in care ii tii? k vreau sa`i fac un tarc ceva si nu stiu cum

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

6

Re: Iepure cap de leu

Uite aici am postat cateva poze cu iepurasul. Sunt in topicul "Iepurasi" la pagina 22.

http://www.4animale.ro/forum/topic95-iepurasi-p22.html

7

Re: Iepure cap de leu

Buna Seara!
Am facut si eu acel vaccin la iepurasul meu si urmatoarea zii dimineata alerga frumos iar pe la 14:00 tremura rau de tot!
Am plecat putin iar tatal meu l-a gasit la o zi sau 2 dupa vaccin intors spre capul spre usa mort uitandu-se dupa mine!!!!
Nu stii din ce cauza a murit?
Oare din cauza ca din greseala am dat cu putin parfum pe el?
va rog sa imi raspundeti!
ieri o murit iepurele meu la varsta de 10 luni si 10 zile!
vaccinul o fost facut la Andivet il gasiti si pe net! :cry:  :cry:  :cry:

8 (edited by maya-maytza 21-10-2011 19:03)

Re: Iepure cap de leu

L-ai dat cu parfum din greseala ? Iepurasii se spala foarte mult ! Daca ai dat "din greseala " cu parfum pe blanita lui este logic ca s-a spalat si a ingerat substant atoxica si cel mai probabil a murit . Sper sa am macar putina dreptate dar este cel mai logic  :ironic: .

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

9 (edited by suana 21-10-2011 19:32)

Re: Iepure cap de leu

Norecino esti din Deva,daca ai fost la Andivet.?!Te asigur ca acolo toti sunt responsabili....Greseala mare sa dai cu parfum pe el.S-a spalat cu sigurantza si a ingerat toxine sau a facut alergie.Dar ca sa fii impacat,cel mai bine ii faci autospie sa stii exact.Poate parea insesibil ce spun dar asa o sa ai o cauza si poti actiona pe viitor in consecinta.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10

Re: Iepure cap de leu

Multumesc mult!
dar am aflat de ce a murit! (si nu din cauza parfumului)
Si acuma imi voi lua tot un cap de leu pt ca ei sunt jucausi si adorabili!
voi pune cateva poze cu el (cel vechi!)
si cauza a fost ca l-am lasat intr-un spatiu din spatele casei in care doar daca te catarai puteai ajunge iar o pisica nushtiu ce i-o facut si cred ca s-o infectat de la ea!
pt ca ea umbla prin tot felul de gunoaie iar vaccinul isi facea efectul dar iepurele nu putea rezista prea mult din pacate!
multumesc!
Acum sper ca voi reusi sa adaug pozele cu fostul meu iepure!

11 (edited by suana 21-10-2011 20:06)

Re: Iepure cap de leu

Imi pare rau.Fara vaccin nu e indicat sa fie lasati afara,in spatiu liber sa vina in contact cu animale care nu sunt vaccinate.De preferat sa stea  doar in casa,pentru ca e un iepuras de companie.Sa speram ca micul iepuras nou va fi mai responsabil ingrijit.Sunt adorabili,asta e clar.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

12

Re: Iepure cap de leu

Si de asta m-am ingrijit dar cateodata eram prea ocupat si decat sa stea in cusca l-am lasat umpic afara pana cand o venit o pisica mai proasta!
Dar le multumesc tuturor de sfaturi si cand il voi avea pe micutul Bonny Jr voi adauga poze!
Noapte buna!

13

Re: Iepure cap de leu

Ma bucur ca ai aflat cauza mortii lui . Imi pare foarte rau ca a murit insa ! Asteptam poze cu urecheatul ! wink

comorile mele : felix - labrador retriever :heart: Albert - bichon maltese :heart:-Simina-

14

Re: Iepure cap de leu

Cu fostul meu urecheat am pus dar trebuie sa ma mai duc la Petshop sa vad daca va veni Bonny jr pe alb ca asa o fost si celalat!

15

Re: Iepure cap de leu

Buna! Am o mica problema si poate ma puteti ajuta: Rontzaila al meu roade mocheta!! Iepurasii vostri fac astfel de boroboatze?

16

Re: Iepure cap de leu

sim wrote:

Buna! Am o mica problema si poate ma puteti ajuta: Rontzaila al meu roade mocheta!! Iepurasii vostri fac astfel de boroboatze?

Si iepurasul meu facea asa,tragea de el cu dintii,il zgaria cu unghiile,tot felu' de chestii deastea.Incearca sa-l dezveti,de fiecare data cand face asa impinge-l de acolo,bate cu mana mai tare pe covor,sa plece,si asa poate se dezvata de obiceiul asta  wink

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

17

Re: Iepure cap de leu

Oooo, pai asta am facut de la inceput! Cnd inca nu ma stia a functionat!
Partea cea mai proasta este ca, desi are ce sa roada sanatos (morcovi, cotoare varza, etc.) prefera sa roada covorul de plastic!!  sad

18

Re: Iepure cap de leu

Covor de plastic?N-am mai auzit :wow:
Ai putea sa-i muti cusca in alta camera,unde nu e covor...
P.S:Nu sunt sigura daca iepurii au voie sa manance varza,da-i salata,eu o cumpar de la supermarket,si acolo gasesc si marar si patrunjel wink

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

19

Re: Iepure cap de leu

Acum am posibilitatea sa va pun si eu cateva poze cu Rontzaila (care de joi 17 noi. are un prieten si o noua familie de adoptie)... iar eu bocesc de dorul ei, in ciuda faptului ca sunt fericita pentru noile conditii: acum sta la casa si are si companie (un iepuras mic, alb si pufos)!
:blb: mult cuplului tanar care a adoptat-o... sper ca este cuminte!!

20

Re: Iepure cap de leu

bunaaa si eu am primit de ziua mea luna aceasta un iepuras, il cheama ralphy si este rasa cap de leu...imi place foarte mult dar mu prea am multa experienta in acest domeniu, poate imi puteti da voi cateva sfaturi...va multumesc si aici am pus cateva poze cu el :x:x::x:xx:

21

Re: Iepure cap de leu

Ralphy ai posibilitatea sa pui si ceva poze? Mi-ai face o mare bucurie!

22

Re: Iepure cap de leu

Foarte frumoasa Rontzaila  :heart:

Animalutele mele : 3 :caine: (Chooci - metis (RIP) , Buki - chow chow si Leea - chow chow) , 1 :pisica: (Miron) , 2 :perus: (Kira si Kiki) , 1 :hamster: (Tina) si 7 pesti (Mum , Miki , BoB , Bobita , Kiki`s , Bibi si Pesy)
RIP Chooci :cry: nu te voi uita niciodata , catelusa mea draga .

23

Re: Iepure cap de leu

simonamona wrote:

Foarte frumoasa Rontzaila  :heart:

Dulcica si nebunatica. Acum cred ca este ff fericita cu prietenii cu care locuieste: nu doar cu Scalone (iepuras pitic angora), dar se pare ca au primit si "caine de paza" (un puiutz de Shi Tzu) care este deocamdata cel mai mic dintre toti!  big_smile 
Cu ocazia asta ii pup pe dragii care au grija acum de Rontzaila & Co

24

Re: Iepure cap de leu

cat traieste un iepure cap de leu?

25

Re: Iepure cap de leu

Intre 5-9 ani

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.