26

Re: Pui de vrabiuta

Din cate stiu,paine proaspata nu-i buna...Dar cea mai uscata?E bine sa le dau?

Adaugat: 08-07-2012 13:39

Le-am dat cateva firimituri mai uscate de paine si picaturi de apa...

Adaugat: 08-07-2012 13:58

Se pare ca puii au un ritm de crestere foarte accelerat.Cand i-am gasit erau aproape golasi,acum  s-au imbracat in pene...sunt si extrem de vioi.
  Eu ii tin pe masa de la calculator,intr-un vas adancu in care am pus paie si pene. sub forma unui cuib.
Se pare ca in dimineata aceasta,pe la ora 6 ii apucase o foame grozava,asa ca s-au apucat sa se catere unul peste altul,si au iesit din vas...
Trezindu-ma de la ciripiturile lor,am inceput sa-i caut..
I-am gasit tocmai in..imprimanta....vroiau sa se faca un stol de vrabii   smile

Adaugat: 10-07-2012 10:40

Se pare ca puii o duc foarte bine.Cand ma apropii de ei sar pe mine smile  sa le dau mancare.

27

Re: Pui de vrabiuta

Tu esti mamica lor :heart:  :heart:

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

28

Re: Pui de vrabiuta

CARMERYNE...la cate animalute ai..cand mai ai timp si de tine...???  la cate stii..ai sa ajungi medic veterinar de incredere.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

29

Re: Pui de vrabiuta

Chiar mi-ar placea sa devin veterinar...oricum o sa  dau la liceu la  bio-chimie ...as  avea o gramada de optiuni   :wis:
  Ma gandesc  sa aleg  intre biolog si medic veterinar.
In legatura cu timpul...majoritatea il petrec cu animalele mele..mai am un pic de ragaz atunci cand ele se odihnesc sau mananca  smile

Adaugat: 12-07-2012 19:24

VA ROG RASPUNDETI REPEDE  hmm
Dupa cum spuneam,puii sunt foarte vioi,mancaciosi.Acum cateva minute am observat ca unuia dintre ei(cel un pic mai mic)parca ii este frica sa se miste.Cand le aduc mancare sar amandoi,dau din aripi.Asa este si acum.
L-am pus pe o masa si l-am chemat la mine.S-a miscat putin,dar parca taraindu-se.
Se sprijina pe picioare se ridica...cumva...Este la fel de vioi.
Celalalt il ciupeste mereu,sare pe ei,in incercarea de a lua toata mancarea.E posibil ca cel mare  sa-i fi scrantit vreun deget de la picioruse?Azi dimineata parea bine.
M-am uitat la el,misca din ghierute,picioare,dar nu prea vrea sa se deplaseze.
La veterinar nu pot sa-l duc ,e plecat.Daca ma misc pe landa el se agita,sare.Dar se sprijina uneori in aripi,si sta in fund,tinand ghearele ridicate stranse,dar nu chiar tot timpul,mai sta si pe ele.Din cate vad nu are urme de sange,rani...
Credeti ca se va face bine?

Adaugat: 13-07-2012 12:04

Nimeni.... hmm

30 (edited by dana1 13-07-2012 17:36)

Re: Pui de vrabiuta

eu nu ma pricep dar fa ca la perusi  [acum ca am si eu 2 pui marisori]..verifica daca are gusa plina...sa te asiguri ca a baut apa[caldura il poate deshidrata]...verifica si excrementele daca ti se par asemanatoare cu ale fratiorului[surioara] lui...mai multe  nu stiu...

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

31 (edited by carmeryne 14-07-2012 09:39)

Re: Pui de vrabiuta

Ii place sa manance foarte mult la fel ca inainte,in fiecare zi le dau cateva picaturi de apa.Poate e ceva trecator..fiind putin mai mic...pare bine....chiar mai bine decat azi dimineata..desi se mai sprijina uneori in aripi...

Adaugat: 13-07-2012 21:14

Cred ca e posibil sa fi descoperit ce are..deoarece isi tinea aripile mai desfacute,
m-am apucat sa-l examinez si pe el si pe fratiorul\surioara sa.
Am observat ca aripioarele sale sunt mai inchise la culoare (mai rozalii) si ca are la incheietura un fel de umflatura mica,galbuie.La inceput am crezut ca mi s-a parut..dar se pate observ cu ochiul liber ca are ceva...
Tinand cont ca aripile il ajuta sa-si tina echilibrul,cred ca de asta se misca greu.
Voi ce credeti?

32

Re: Pui de vrabiuta

buna! acum 2 secune a cazut o pasarica in horn si a ajuns in soba..iam dat drumul si am deschis usa si nu vroia sa mai iasa din soba..intr-un final a iesit pe geam..era neagra :heart:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

33

Re: Pui de vrabiuta

:heart:  ce bucurie pe ea cand a iesit smile)

34

Re: Pui de vrabiuta

normal..dar nu a stat prea mult timp..ca am auzit falfait de aripi si iam dat drumu imediat..sunt foarte multe pe aici e la noi..siau facut cuib langa becul meu :hihi:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

35

Re: Pui de vrabiuta

AJUTOR
Azi,cand m-am trezit,am observat ca puiul de vrabie(cel cu probleme la picioare) era apatic,nu vroia sa manance.Pana acum a fost vioi,a mancat.
I-am dat mai mult fortat apa cu picaturi de medicament(pe care mi-l daduse pentru papagali cand erau bolnavi).Scrie ca este indicat in starile de stres,in diaree,boli infectioas etc.
O sa incerc sa-i dau si mancare.Ce sa fac?  :sol:  :sol:  :sol:

Adaugat: 17-07-2012 07:47

Nu mai conteaza  :cry:  :cry:  :cry:

36

Re: Pui de vrabiuta

:pup:  imi pare rau carmeryne...nu am intervenit pt. ca am crezut ca nu am dreptate...si eu am pierdut puiutul de vrabie de saptamana trecuta...este unul dintr-un sir lung de puiuti gasiti pe jos.
Bunica imi spunea candva ca puii acestia nu sunt cazuti din cuiburi, pur si simplu sunt aruncati de proprii parinti din cuib, acestia simt cand puii sunt bolnavi, malformati si ii abandoneaza pt. a se ocupa de puii viabili, sanatosi, cu sanse mai mari de supavietuire...isi dozeaza efortul; se numeste selectie naturala...este dureros pt. noi cand ii vedem asa mici si plapanzi, dar este si foarte greu sa-i salvam...in fiecare an imi promit ca nu mai adun puisori de pe strada, in fiecare an mi se rupe sufletul dupa cate unul...asta este meteahna de iubitor de pasari !!!  :cry:   :cry:   :cry:

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

37 (edited by carmeryne 17-07-2012 18:06)

Re: Pui de vrabiuta

M-am uitat in cuibul unde l-am pus pe fratele sau(reusisem sa le gasesc cuibul),dar m-am temut pentru cel malformat,deoarece nu se putea misca si avea o umflatura la aripa....ma temeam ca nu ar avea sanse....pana la urma s-a agravat...cand m-am uitat in cuibul lor,nu mai era nici un pui viu...cred ca toti dintre ei aveau vreo boala genetica...  sad

38

Re: Pui de vrabiuta

:angel:  asta este, sunt niste ingerasi trecatori, sa ne bucuram de amintirea lor si atat  sad  sunt sufletele ce dispar si nu le plange nimeni sad

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

39

Re: Pui de vrabiuta

saracutii :cry:  :cry:  :cry:

carmeryne wrote:

M-am uitat in cuibul unde l-am pus pe fratele sau(reusisem sa le gasesc cuibul),dar m-am temut pentru cel malformat,deoarece nu se putea misca si avea o umflatura la aripa....ma temeam ca nu ar avea sanse....pana la urma s-a agravat...cand m-am uitat in cuibul lor,nu mai era nici un pui viu...cred ca toti dintre ei aveau vreo boala genetica...  sad

Animalele sunt lumea mea! :heart:

40

Re: Pui de vrabiuta

Si ce doare cel mai rau e ca exact cand viata pare mai frumoasa din cauza lor...ei pelaca sad  Acum am o dilema...cand vad un pui parca nu ma lasa inima sa-l abandonez....si exact cand te astepti mai putin..
Eu ii tratez la fel ca pe animalele mele,le dau macare buna,ii protejez,ii iubesc la fel de mult.
Imi e dor de toti ingerasii mei fie ei vrabii ,papagali,pisici :cry:

Adaugat: 18-07-2012 13:57

Eu suport foarte greu despartirile astea..numai cand ma gandesc la ei si la felul cum ma priveau,cum ciripeau cand ma vedea u..imi vine sa  :cry:

Adaugat: 18-07-2012 14:00

Acum cateva saptamani o verisoara mi-a adus un puisor de vrabie.L-am crescut,l-am iubit.Il lasam liber prin casa ,il scoteam cu grija pe afara si mereu se tinea dupa mine.Dar inca nu zbura bine.Seara se ducea mereu singur sa se culce intr-un cuib vechi de-al cintezelor.De celel mai multe ori il luam in pat cu mine pana adormea.
Aseara erea liber prin casa.A venit langa mine,mi s-a asezat dupa gat si a inceput sa cirieasca usor.
De azi dimineata nu-l mai am :cry:
Mereu cand vad puisori ii iau sa-i ingrijesc pana sunt destul de mari sa se descurce singuri,dar uneori se sfarseste :cry:

41

Re: Pui de vrabiuta

Imi pare rau pentru tine dar a crescut.Cred ca asa se simt  si parintii nostri cand ne vad ca suntem asa de mari.

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei