1

Topic: Pui de vrabiuta

Cand ma plimbam azi pe strada am vazut un pui de vrabiuta cazut din cuib.iam dat niste rame maruntite pasta.lea mancat iar apoi iam dat niste apa cu pipeta.ieste foarte mic si nu poate merge.ciripeste cateodata.stie cineva de pe forumul acesta ceva despre cresterea acestuia?

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

2

Re: Pui de vrabiuta

eu te-as sfatui sa-l lasi intr-un copac(intr-un loc ferit de vant si de privirile oamenilor) din zona in care l-ai gasit,dupa o ora sa verifici daca mai este acolo daca nu,inseamna ca l-au luat parintii.Sunt sigura ca o sa-l caute,asa am procedat si eu vara trecuta tot cu un pui de vrabie,l-am salvat din gura unui caine si a supravietuit, saracutul:)

-Ioana-

3

Re: Pui de vrabiuta

avea rani mici inca nici nu deschisese ochii.asta noapte sia dat duhul.Dumnezel sal ierte!

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho

4 (edited by Latifa 20-05-2012 17:20)

Re: Pui de vrabiuta

Buna ziua, in dumineata asta am gasit un pui de vrabie  cazut. El nu poate sa zboare decat cativa cm de la sol,nu are nici o leziune din cate am vazut eu pare sanatos. I.am facut  rost  de o colivie(mai am  o pasare acasa),stiu ca nu traiesc in captivitate si nici nu intentionez asta. Problema este ca nu stiu ce ar trebui sa fac,ce  ar trebui sa ii dau de mancare. Va rog sa ma ajutati ! Orice  sfat este bine venit !  :cry:

5

Re: Pui de vrabiuta

alex.bulinuta wrote:

Buna ziua,va rog sa ma scuzati  daca titlul    nu este prea clar, dar  in dumineata asta am gasit un pui de vrabie  cazut. El nu poate sa zboare decat cativa cm de la sol,nu are nici o leziune din cate am vazut eu pare sanatos. I.am facut  rost  de o colivie(mai am  o pasare acasa),stiu ca nu traiesc in captivitate si nici nu intentionez asta. Problema este ca nu stiu ce ar trebui sa fac,ce  ar trebui sa ii dau de mancare. Va rog sa ma ajutati ! Orice  sfat este bine venit !  :cry:

Da-i firimituri de painica, cel mai bine sa fie integrala sau de secara, miez maruntit de seminte crude de floarea soarelui (seminte dungate, nu negre), mei. S-ar putea ca fiind mic sa nu se descurce singur si sa trebuiasca sa il hranesti tu. Pui in mana, ii deschizi cu grija cioculetul (cu mare grija pt ca e copil si cioculetul e moale si nu trebuie fortat) si ii dai cate putin prin lateral cat sa nu se inece. Meiul trebuie decojit daca nu stie sa si-l decojasca el singur. Pune-i apa plata cu vitamine. Cand mai creste putin ii poti da treptat si fructe si legume in cantitati mici dar niciodata amestecate. Am avut si eu cand eram mica un pui de vrabie, un baietel, asa l-am crescut pana s-a facut mare si l-am lasat liber. La inceput, dupa ce l-am lasat liber afara,  venea in fiecare seara acasa, apoi la doua-trei zile, dupa care venea din cand in cand. A venit sa mi-o prezinte si pe fetita pe care si-a ales-o el pentru a-i fi pereche. Sunt foarte dragalasi, iubitori si inteligenti. Sa-ti traiasca, sa se faca mare si sa fie sanatos!

Roro esti parte din sufletul meu!

6

Re: Pui de vrabiuta

Atunci cand am gasit-o pe vrabia mea,era tot pui....i-am dat ou fiert,firimituri de paine si muste;tare-i mai placeau...in cele din urma s-a facut un vrabioi mare si frumos..

7

Re: Pui de vrabiuta

Buna
Ma numesc Enache Daniela ,si am si eu o intrebare:pot elibera oriunde un pui de vrabiuta crescut de mine?

8

Re: Pui de vrabiuta

Cel mai probabil,da.Ai grija sa fie un loc sigur..si de preferinta sa fie un loc fregventat de semenii sai.

Adaugat: 03-07-2012 18:04

Si daca tot am trecut pe aici...
1.De ceva timp am un pui foarte mic de vrabie,nu are deloc pene.Il hranesc cu ou fiert tare amestecat cu faina de papusoi si uneori cu musculite.Subliniez ca ii place foarte mult acest tip de mancare,ii il hranesc in fiecare ora.apa ii dau des,tinand cont de caldura de zilele astea...Ce-as mai putea sa-i dau?
2. Il tin intr-o caserola mica,inalta(pentru a evita accidentele) in care am pus o fasie groasa de vata acoperita cu o batistuta moale.Pe ea am presarat pene moi de gaina.Pare sa-i placa,doarme toata ziua. Ce as putea sa-i mai pun sa se incalzeasca?Am o lampa,dar mi-e cam frica cu ea...
  Dupa parerea mea am o oarecare experienta cu pasarile salbatice,am ingrijit multisoare....
Dupa parerea mea pare sanatos,cand nu doarme e vioi,nu are nici o lovitura,zgarietura.De cate ori am timp il incalzesc chiar eu,acoperindu-l usor cu mana.

9

Re: Pui de vrabiuta

Vreau sa stiu si eu o data la cat timp trebuie hraniti big_smile
Multumesc!

28 Perusi :perusi: , o pereche de Nimfe :nimfa: :grey: , 5 Agapici

http://toculetabel.sunphoto.ro/

10

Re: Pui de vrabiuta

Eu il hranesc de doua ori pe ora dar doar pentru ca e mic.
Apropo de hranire.De cand il am(3 zile) manca foarte des,mai ca nu se mai satura.Dar in dimineata asta observ ca nu mai tipa sa-i dau mancare,doar doarme.Am incercat sa-l atrag cu mancare,dar nu vrea.E normal?Tinand cont ca de cand il am a mancat bine,a baut multa apa e posibil ca azi sa nu mai aiba atata pofta de mancare?Din cate am vazut el face multe excremente...

11

Re: Pui de vrabiuta

S-ar putea asa e si Jerry 3 zile sau 4 mananca mai mult si dupaia cam 2 zile bea apa si mananca doar seminte smile

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

12

Re: Pui de vrabiuta

Pana acum n-a mancat deloc,doar doarme.L-am pus pe o bucata de vata sub care este o punguta cu apa calda...

Adaugat: 04-07-2012 10:04

Mai ales ca imi parea cam bleg azi,am cercetat si i-am gasit cuibul...l-am pus inapoi...mai are vreo 3 fratiori frumosi  :heart:

13

Re: Pui de vrabiuta

Bine ca l-ai gasit sa fie fericit si sanatos smile

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

14

Re: Pui de vrabiuta

Cuibul lui era in streasina unei bucatarioare de vara din curtea mea.Cum ea nu e prea inalta,a fost de-ajuns sa ma urc cu un scaun.Are vreo 3-4 fratiori atat de dragalasi.Cand l-am bagat au inceput sa ma ciupeasca.Toti erau foarte mici,cheli,fara ochi...dar FOARTE vioi,exact ca puiul meu.
Dar cum se afla intr-o zona foarte expusa,pe unde umbla oameni,pisici mereu,am grija sa nu cada niciunul..mai ales cand o sa-nvete sa zboare.Exact langa locul lor le-am amenajat un suport pe care le pun mancarica(este inafara cuibului,ca sa-l poata vedea parintii).Le-am strecurat in cuib cateva pene pufoase de gaina,am astupat crapaturile acoperisului cu paie,sa nu sufle vantul...ca pana la urma ar cam fi responsabilitatea mea de vreme ce se cam afla in casa la mine.. smile
  O sa-i supraveghez mereu.abia astept sa se impodobeasca cu pene  :heart:

15

Re: Pui de vrabiuta

Cred ca sunt tare scumpi.Dar parintii l-au vazut pe micutul tau ca s-ar putea sa nu il recunoasca si atunci neutral  sad  :cry:

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

16 (edited by carmeryne 06-07-2012 12:17)

Re: Pui de vrabiuta

PROBLEMA REZOLVATA! (cu unul dintre pui,dar il fac si pe celalalt sa pape)wooohooo
smile  le dau papica cu seringa.

17

Re: Pui de vrabiuta

Ma bucur...m-am procopsit si eu cu un pui de vrabie de doua zile, dar e foarte dificil, refuza sa manance, vrea tot timpul sa plece...e destul de mare, ar trebui sa zboare la varsta lui dar, are una din aripioare malformata asa ca nu are nici o sansa, daca ii dau drumu il salta prima pisica.
Deocamdata il chinui si-l hranesc fortat...dar nu stiu cat rezista, azi dimineata a vomitat tot ce i-am dat sa manance .  :ill:

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

18

Re: Pui de vrabiuta

Nici vrabia mea nu putea sa zboare...tot cam ca a ta era...pana la urma a trait..un an....avea ceva la ochi ....aproape ca nu este moment cand sa nu-mi para rau dupa ea :cry:
  Oare de ce refuza.....cand am gasit-o pe am ea era foarte blanda,a mancat imediat.Ce-i dai de mancare?Tuturor pasarilor pe care le-am avut le-a placut la nebunie oul fiert amestecat cu putina faina de papusoi,ocazional cate o musca(separat).
Oricum,succes cu puiul!Iti tin pumnii.

Adaugat: 06-07-2012 13:37

1. Stie cineva cam ce le dau vrabiile puilor de mancare?
2. Ce le-as mai putea da alor mei inafara de ou si muste? Am ramas fara idei...
Va rog daca se poate sa raspundeti repede.. neutral

19 (edited by setris 06-07-2012 20:35)

Re: Pui de vrabiuta

Eu o am de doua zile, i-am dat carnita de pui fiarta, amestec de seminte macinate, mancare pt. pui crescuti la mana (orlux), painica de secara cu ou fiert, si astazi a primit si trei lacuste si doua muste...concluzia mea este ca a reactionat ceva mai bine la insecte,in sensul ca a deschis cioculetul si le-a apucat, nu le-a inghitit decat cu ajutor, oricum e un inceput...maine o sa fac o vanatoare mai mare de insecte : fluturi mici, lacuste, muste,molii etc.  :bravo:

:perus: Kimmy Puta jr.
RIP: Piscotel,Micu&Bella...Kimmy parte din sufletul meu

20

Re: Pui de vrabiuta

Multumesc pentru raspuns!
Puisorii sunt foarte pofticiosi,tipa necontenit dupa mancare..dar nu le dau chiar mereu cand vor ei...deoarece in natura ei nu mananca foarte des si mult ...ar fi o trecere prea brusca...
  Cred ca o sa raman la muste,in cazul insectelor iar cand o sa creasca,ma descurc.
Din cate stiu,paine proaspata nu-i buna...Dar cea mai uscata?E bine sa le dau?

Adaugat: 06-07-2012 21:39

Mititeii mei tipa incontinuu  smile  Le dau mancare si tot mai vor,mai vor...dar nici sa intrecem masura...

21

Re: Pui de vrabiuta

Dar de ce parintii nu ii hranesc?

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

22

Re: Pui de vrabiuta

Nu sunt la parintii lor,i-am gasit

23

Re: Pui de vrabiuta

aaaaaaaaaaaa
Sa fie pofticiosi in continuare

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

24

Re: Pui de vrabiuta

Multumesc  smile

25

Re: Pui de vrabiuta

Nu ai pentru ce  :hug:

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei