26

Re: Greierele verde urias

la greieiri nu ma gandeam sa-i tin in casa..desi gasesc destul de multi prin curte.adevarul ca imi plac foarte mult iar sunetul lor ma relaxeaza seara.

Foarte frumos sa-ti traiasca.

2X :perus: 1X :malex: 1X :pisica: 2x :caine:

27

Re: Greierele verde urias

La noi sar pe pervaz seara smile si incep sa cante

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

28

Re: Greierele verde urias

acum cativa ani m-am trezit cu unul maricel in casa..noaptea l-am descoperit:))

patriciuca wrote:

La noi sar pe pervaz seara smile si incep sa cante

2X :perus: 1X :malex: 1X :pisica: 2x :caine:

29

Re: Greierele verde urias

Se pare ca "frunzulitei" mele ii plac foarte mult moliile mari de noapte.Cand aprind becul se mai izbeste cate una in geam ..si asa se face cu o cina consistenta..
  De o vreme exerseaza necontenit zborul,parca ar fi un evantai :ok:

30

Re: Greierele verde urias

ce amuzant nu te deranjeaza seara cand canta?

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

31

Re: Greierele verde urias

ma gandesc ca nu canta toata noaptea ,nu?!:)

2X :perus: 1X :malex: 1X :pisica: 2x :caine:

32

Re: Greierele verde urias

Este femela..ele nu canta .
Dar am avut si masculi.Ei cantau numai cateva minute in jurul orei 20-21.

33

Re: Greierele verde urias

Atunci e bine :k:

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

34

Re: Greierele verde urias

carmeryne wrote:

Este femela..ele nu canta .
Dar am avut si masculi.Ei cantau numai cateva minute in jurul orei 20-21.

traiesc doar un an nu? pacat ca nu-i poti avea mai mult timp..

2X :perus: 1X :malex: 1X :pisica: 2x :caine:

35

Re: Greierele verde urias

Azi am fost pe la niste rude dintr-o comuna de langa orasul meu.Pur si simplu ador acel loc .Este inconjurat de verdeata,campuri pline de flori,pasari superbe,animale...Toata ziua m-am plimbat intr-o padure de salcami,pe langa parau...
Am gasit cateva libelule foarte interesante, cu minunatele lor apripi stralucitoare,albastriu,dar o sa va mai arat si niste poze "in exclusivitate" cu noile aripi ale verzisorului meu...
Am gasit si ceva foarte interesant...dar ca sa nu ma abat de la subiect o postez separat...
1,2,3-verziciunea         4,5-una dintre libelule

Adaugat: 07-07-2012 17:16

Uitati de articol am gasit...PRIMA POZA ESTE LUATA DIN ARTICOL

'Prima oar? când a v?zut insecta, Daniel Tate a crezut c? este o floare, îns? când a v?zut c? se mi?c? ?i-a dat seama c? este de fapt o l?cust? de o culoare nemaiîntâlnit?.
"M? uitam dup? l?custe când am v?zut ceva roz. Am crezut c? este o floare dar pe urm? s-a mi?cat, iar când am încercat s-o prind am v?zut c? era o l?cust?. Sunt chiar entuziasmat c? nu a mai g?sit nimeni vreo l?cust? roz în zona asta", a afirmat b?iatul.
"Exist? multe specii de l?custe, îns? nu am mai întâlnit pân? acum una roz. Femelele au o varietate de culori, dar nuan?ele sunt de obicei de verde sau maro. Ocazional mai apar câte unele violet închis, dar aceasta este chiar ie?it? din comun. L?custele roz sunt foarte rare, dar am mai auzit de ele. Totu?i, aceasta nu este o insect? mutant, ci a?a s-a n?scut. Sper?m c? se va înmul?i ?i c? vom avea parte de mai multe l?custe roz", a declarat Fraser Rush, unul dintre cercet?torii biologi care au examinat descoperirea, înainte de a o elibera înapoi în s?lb?ticie.'





Si in a doua poza este o lacusta din familia cosasilor,care ,dupa parerea mea seamana destul de bine.Oricat m-am straduit n-am mai gasit niciuna cu aceasta superba nuanta,in schimb pe mine s-au catarat vreo 20 de cosasi verzi...Pozele sunt facute la umbra,culoarea neiesind in evidenta asa de bine ca al soare...
       Ce parere aveti? Cei care au vazut-o spun ca niciodata nu le-a fost dat sa observe asa ceva..mie..nici atat... In viata mea n-am vazut asa ceva...am vazut si galbene,verzi,maronii,cenusii...dar roz  :bang:
  1-lacusta din articol                   2,3,4-lacusta mea...

Adaugat: 07-07-2012 17:23

artemis wrote:
carmeryne wrote:

Este femela..ele nu canta .
Dar am avut si masculi.Ei cantau numai cateva minute in jurul orei 20-21.

traiesc doar un an nu? pacat ca nu-i poti avea mai mult timp..

Cel putin un an...eu am avut un greiere de aproximativ un an si a mai trait 6-7 luni.Daca nu era lovit sunt convinsa ca traia si mai mult....chiar daca unii nu prea trec de un an(in salbaticie sunt mancati,raniti) cred ca al meu are multe sanse....
  Noaptea merg la vanatoare,poate-i mai gasesc un prieten....ma iau dupa cantecele masculilor...

36 (edited by biancadumi 07-07-2012 17:35)

Re: Greierele verde urias

Ala verde pe care l-ai gasit si de care zici tu ca e greiere,mai degraba cred ca e lacusta.

- Bianca

37 (edited by carmeryne 07-07-2012 17:44)

Re: Greierele verde urias

1.Stiu ca este o lacusta....greierii fac parte de asemenea din familia lacustelor...supraordinul orthopteroidea...
   2.Insectele le-am adus doar de curiozitate,mai ales in privinta cosasului roz,le eliberez.
   3.Incerc sa-i dau drumul "lacustei"dar,tinand cont ca am crescut-o de mica,nu ma lasa inima sa-i dau drumul,m-am atasat foarte tare de ea,imi este aproape la fel de draga ca si celelalte animale ale mele. Poate ca nu intelegi,dar chiar daca este o simpla insecta tin putin la ea...
   4.Nu le tin in borcan decat in momentul transportului,de cele mai multe ori le tin intr-o camera goala,dupa care le dau drumul.Pe lacusta n-o tin in borcan,deseori ii dau drumul prin casa.Mereu inainte sa gazduiesc timpuriu o insecta ma informez bine din carti in privinta hranei,comportamentului,nevoilor...Anterior am subliniat faptul ca as vrea sa-i gasesc un prieten,ca sa se obisnuiasca cu indivizii din specia sa,sa stie la ce sa se astepte,in caz ca i-as da drumul..
                                                hmm

38

Re: Greierele verde urias

Ce superb e acela rosu

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei

39

Re: Greierele verde urias

Verzisoara mea R.I.P.  sad
Ma asteptam oarecum la asta...spre deosebire de masculi,care sunt mult mai longevivi,femelele traiesc mult mai putin..fiind o insecta,presupun ca nu sunt asteptari prea mari...imi amintesc si acum cand am gasit-o..avea cam 1 cm... smile
Macar vor ramane amintiri,poze  neutral
Din cate vad,cu putina dragoste si rabdare poate fi imblanzita orice creatura..

40

Re: Greierele verde urias

saracuta sad  R.I.P

Animalele sunt lumea mea! :heart:

41

Re: Greierele verde urias

Imi pare rau sad Bravo tie pentru ca ai putut sa iubesti si sa imblanzesti un sufletel asa mic :heart:

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

42

Re: Greierele verde urias

Imi pare rau

43

Re: Greierele verde urias

:pup: