1

Topic: Greierele verde urias

Acum cateva saptamani am gasit in iarba un greiere de aproximativ 5-6 mm.Am avut grija de el si,in prezent are cam 3 cm iar cu tot cu coada si picioare ,in jur de 6cm. dar pana la 9-10 cm,cat are la maturitate,mai este  smile
Chiar daca nu este tocmai un animal este foarte dragalas,imi sare pe mana ,prin casa.Ii plac la nebunie plantele,fructele,painea.A inceput sa-i creasca  si aripioarele  :rusine:  E greierita mare.
Pun o poza de pe internet cu un alt greiere din specia sa.

2

Re: Greierele verde urias

Si ce faci cu el cand creste? big_smile Poate trai in casa?
O sa-i pui lesa si il scoti la plimbare :hihi:

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

3

Re: Greierele verde urias

smile  smile  smile
poti sa scoti iarba cu tot cu pamant si sa plantezi intrun acvariu mai micut si sa-l uzi:d ar fii ceva

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

4 (edited by carmeryne 24-11-2012 12:40)

Re: Greierele verde urias

Am mai avut 2 greieri,dar cand i-am prins deja erau cam batranti,au mai trait 6 luni.Unul era verde urias iar celalalt greiere de camp  smile

5

Re: Greierele verde urias

Wow nu stiam ca pot trai in casa.. Sa-ti traiasca :succes:

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

6

Re: Greierele verde urias

nu musca?

Animalele sunt lumea mea! :heart:

7

Re: Greierele verde urias

Nu,e "vegetarian" ca sa spun asa.Se hranesc cu frunze de plante ,fructe,dar la al meu ii place si painea  smile
  Are un ritm de crestere foarte accelerat.Acum cateva saptamani era cam cat o musca. Acum incep sa-i creasca aripioarele,picioarele din spate,antenele.Cand sta intins are cam 6 cm.
   Il am cam de o luna  :heart:

8

Re: Greierele verde urias

simpatic animalut de companie.. :k: .si mie imi sunt dragi dar ezit sa-i scot  din mediul lor [caci nu as sti cum sa-i ingrijesc... :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

9

Re: Greierele verde urias

pune o poza plz cu locul unde il tii
si cu el

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

10

Re: Greierele verde urias

Pentru ca e inca mic,il tin intr-un borcan,dar as vrea sa-l mut intr-o cutie mare in care sa-i pun pamant,iarba,cum ai zis tu.Acum pun poze.

Adaugat: 16-06-2012 16:20

Si iata pozele  :rusine:

11

Re: Greierele verde urias

Vai ce frumos e... ce colorat e si ce picioare lungi are big_smile Oricum .. cred ca m-as teme sa pun mana  smile

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

12

Re: Greierele verde urias

smile) e super frumos

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

13

Re: Greierele verde urias

Multumesc :heart:  O sa pun poze cu el si cand o sa se faca mare .

14

Re: Greierele verde urias

huuuu :heart:  ce minunatie mik ai sa-ti traiasca! :heart:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

15

Re: Greierele verde urias

Multumesc  :pup:

Adaugat: 16-06-2012 20:44

Ieri greierele a incercat ceva nou de mancare.  smile
Ii dadeam mancare la testoasa(peste uscat) ,iar greierele statea pe mana mea.I-am dat si lui o bucatica de peste.Am intins o bucatica spre greiere,iar el a insfacat-o si a inceput s-o amnance pofticios.
  Cum e inrudit ma gandeam ca o sa-i placa insectele,asa ca i-am dat muste.La inceput le atingea usor cu ghierutele,nestiind ce sunt.Dupa aia le manca.

Adaugat: 24-06-2012 10:04

Azi am avut o surpriza cand m-am uitat la greiere...pana mai ieri el avea cam 3 cm siaripioarele mici,ca in pozele anterioare...
  Dar,noaptea trecuta i-au crescut aripile(exact ca-n prima poza pusa de mine de pe internet).
   Se chinuie necontenit sa zboare ,dar inca nu s-a invatat  smile

16

Re: Greierele verde urias

smile  smile  smile cum vei elibera perusii asa vei elibera si greierrele:)

Animalul nu are nevoie de o pregatire speciala pentru a fi animal. Omul însa pentru a deveni om are nevoie de educatie. Educatia face diferenta dintre oameni si animale.

17

Re: Greierele verde urias

Da smile  Noaptea ii dau drumul prin casa sa vaneze muste  smile

18

Re: Greierele verde urias

De tantari nu te scapa?  smile

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

19

Re: Greierele verde urias

N-am incercat..inca  smile

20

Re: Greierele verde urias

Carmeryne,unde pot sa gasesc si eu un greiere ca al tau?Am facut ceva provizoriu hmm
http://i1158.photobucket.com/albums/p618/gaby9641/DSCF0152.jpg
http://i1158.photobucket.com/albums/p618/gaby9641/DSCF0153.jpg

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

21 (edited by biancadumi 29-06-2012 18:57)

Re: Greierele verde urias

Eu cred ca mai bine ii lasati in libertate... in schimb eu stiu ca la unele soparle se dau greieri (sper sa nu fi zis o prostie) puteti sa salvati de acolo unul care urmeaza sa fie papica la soparla decat sa luati unul de afara smile

- Bianca

22

Re: Greierele verde urias

gaby354 wrote:

Carmeryne,unde pot sa gasesc si eu un greiere ca al tau?Am facut ceva provizoriu hmm
http://i1158.photobucket.com/albums/p618/gaby9641/DSCF0152.jpg
http://i1158.photobucket.com/albums/p618/gaby9641/DSCF0153.jpg

  Eu l-am gasit afara,pe cand avea doar cativa cm.Era sa-l manance o gaina...
Oricum,seara,daca esti atenta, poti sa-i auzi cantand.Daca se aud intr-un loc accesibil,te apropii incet si-i prinzi cu un borcan...DAr trebuie sa fii atenta,se contopesc foarte bine cu mediul inconjurator..
  Totusi,am impresia ca se gasesc si la unele magazine,drept hrana pentru animale...depinde ce tipuri de greieri...Eu pe la mine am o multime..

Adaugat: 29-06-2012 21:07

biancadumi wrote:

Eu cred ca mai bine ii lasati in libertate... in schimb eu stiu ca la unele soparle se dau greieri (sper sa nu fi zis o prostie) puteti sa salvati de acolo unul care urmeaza sa fie papica la soparla decat sa luati unul de afara smile

Si al meu era sa ajunga papica de gaini,daca nu-l luam...si ai dreptate,se gasesc la magazinele de specialitate,dar nu stiu daca de tipul greierelui meu..
Din cate stiu,de astia se dau la reptile:

Adaugat: 29-06-2012 21:09

Nu am putut sa salvez imaginea in mesajul anterior,deci am postat-o aici:

Adaugat: 29-06-2012 21:10

P.S. :Daca sunt luati de mici,se obisnuiesc si mai repede...traiesc cel putin 1 an si ceva..

23

Re: Greierele verde urias

Da...cred ca bianca are dreptate big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

24

Re: Greierele verde urias

http://totb.ro/wp-content/uploads/2011/05/greiere1.jpg


Acestia sunt greierii pentru reptile big_smile singura diferenta e ca nu e verde...in schimb arata la fel smile

- Bianca

25

Re: Greierele verde urias

frumosi :bravo:

Dupa ani buni am ramas cu un singur animal si anume Paulie :malex:
:angel: : RIP Bubbles-veverita (6.10.2014) Miss my white baby,12.12.2013 Jerry :hamster: (Daca tot te numesti veterinar poti trata si hamsteri),Coco :nimfa:,Dalina :hamster: ,Ece porumbel,Tita :pisica:  si Piciu1 si Piciu2 perusi :cry: imi e foarte dor de ei