376

Re: Mancarea pasarilor noastre

Pun aici lista cu legumele,semintele,fructele si crengile bune sau nu pentru ei.Tabelele sunt lute dupa un site:
Mancare pentru papagali seminte

Hrisca
Orz
Iarba
Seminte de iarba
Ovaz
Maces
Canepa
Mei
Seminte de dovleac
Mei rosu

Adaugat: 28-08-2010 13:21

Mancare pentru papagali fructe

Mar
E bine sa fie curatat
Portocala
Provitamina A, B6, C, Biotina,  Kaliu, Calciu, Phosphor
Piersica
Provitamina A, B, C, Niacina ; Kaliu
Mure
Provitamina A, Vitamina C ; Kaliu, Calciu, Magnesiu, Fier, Cupru, Mangan, Fluor
Capsune   
Provitamina A, B1, B2, C ; Kaliu, Calciu, Magnesiu, Fier, Zinc, Mangan, Phosphor
Smochine
Calciu (din pom NU AMBALATE)
Afine
afine.jpg
Zmeura
Fier, Calciu, Magneziu, Cupru
Coacaze rosii
Coacaze negre
Cirese
Vitamina E si Cupru
Kiwi
Vitamina C ; Kaliu, Calciu, Magnesiu, Natriu, Fier, Phosphor
Mandarine
Vitamina C si Calciu
Lubenita
Provitamina-A, Vitamin B6 ; Kaliu
Pepene
Corcoduse
Nectarine
Prune
Porumbar
Se zice ca curata sangele
Agris
Struguri

Adaugat: 28-08-2010 13:22

Mancare pentru papagali legume

Conopida
Vitaminele K, B1, B2, B6, Kaliu, sulf si fier
Broccoli
Vitamina K, B1, B2, B6, Kaliu, Calciu, Magnesiu, Phosphor, Sulf, Fier, Zinc, Cupru, Iod
Salata de China
Salata Iceberg
Mazare
Vitamina B1,B2, Niacina, B6,   Biotina ; Phosphor, Fier, Zinc, Cupru si Mangan
Vinete
Cupru
Fenicul
Provitamina A, Vitamine E, K, B1, C ; Kaliu, Calciu, Magnesiu, mult Fie
Morcov
Numai din gradina altfel contine prea multe pesticide
Cartof
NUMAI FIERT ALTFEL E OTRAVITOR!!!
Usturoi
Vitamina B1, B6 ;  Kaliu, Calcium, Magnesiu, Phosphor, Fier, Zink, Cupru, Mangan
Gulie
Niacin ; Kalium, Calcium, Magnesium, Eisen
Salata
Dovleac
Ardei
Frunze de patrunjel
Provitamina A, Vitamina E, K, B1, B2, Niacina, B6, Biotina, C ,
Kaliu, Calciu, Magnesiu, Phosphor,Sulf, Clor,Fier, Zinc, Cupru, Mangan, Fluor
Ridichi
Ridichi albi
Sfecla rosie
Castravete
Calciu, Magnesiu, Fier, Phosphor
Se poate da in cantitati mari pentru continutul de apa
Ceapa verde
Frunzele
Vitamina E, K, B1, B2, B6 ; Kaliu, Calciu, Magnesiu, Sulf, Fier, Fluor
Telina
Vitamina B2, Natriu, Kaliu, Calciu, Clor, Cupru, Fluo
Spanac
Provitamina A, Vitamina B1, B2, B6, D ; Natriu, Kaliu, Calciu, Magnesiu. Fier, Zinc, Cupru, Mangan, Fluor, Iod
Nap
Rosii
Vitamina B
Zuchini
Vitamina B1, B6 Fier
Ceapa

Adaugat: 28-08-2010 13:22

Hrana pentru papagali; crengi

Mar
Pom de fructe
Par
Pom de fructe
Cires
Pom de fructe
Artar
Lemn tare
Fag
Lemn tare
Stejar
Lemn tare (a se da numai uscat!!!)
Frasin
Lemn tare
Alun
Lemn tare
Platan
Lemn tare
Ulm
Lemn tare
Paducel
Lemn tare
Arin
Lemn moale
Plop
Lemn moale
Molid
Lemn moale
Castan
Lemn moale
Salcie
Lemn moale
Tei
Lemn moale
Brad
Lemn moale

animalute: Cocolino :nimfa: Scayle :caine: Sara si Mark 2  :tzest: ingerasii: cocuta :grey: , chichi si whatup :soarece: , mark 1 :tzest: ,un pui(nu stiu ce pui era)de o zi :ou: , un pui de cateva zile de porumbel :ou: , 2 iepurasi :iepure: puf alb si puf negru :iepure:va rog dati clik http://www.gbx.ro/member_page.php?id=3216

377

Re: Mancarea pasarilor noastre

pune si sursa de unde le-ai luat smile

- Bianca

378 (edited by birdslover 28-08-2010 12:39)

Re: Mancarea pasarilor noastre

Multumim, e foarte folositor! Dar intotdeauna cand mai iei de pe alte site-uri, specifica si sursa ca altfel se considera ca a incalcat drepturile de autor..
Edit: usturoi, ceapa si salata nu!!!

379

Re: Mancarea pasarilor noastre

Eu ii dau lui Coco (marele Alexander) un amestec de seminte foarte bun, de la Versele-Laga - Premium Parrot pentru papagali mari. Si crescatorii il recomanda ca fiind printre cele mai bune amestecuri. Pretul este foarte accesibil (11-13 lei / kg), eu il comand online. Contine multe feluti de seminte, alune mici fara coaja, alune de pamanat, porumb, etc. Eu il recomand! Eu il folosesc pe primul de pe randul de jos, dar se gaseste pentru toate speciile de papagali.

Copilasii mei dragi: 3 pisicute, 6 perusi, 1 Marele Alexander, 1 Rosella, 1 hamster        --Claudia--

380

Re: Mancarea pasarilor noastre

scuze!am uitat.sursa: www.papagalul.ro

animalute: Cocolino :nimfa: Scayle :caine: Sara si Mark 2  :tzest: ingerasii: cocuta :grey: , chichi si whatup :soarece: , mark 1 :tzest: ,un pui(nu stiu ce pui era)de o zi :ou: , un pui de cateva zile de porumbel :ou: , 2 iepurasi :iepure: puf alb si puf negru :iepure:va rog dati clik http://www.gbx.ro/member_page.php?id=3216

381

Re: Mancarea pasarilor noastre

Si eu le dau Parot Prestige pentru nimfe.... in combinatie cu Padovan .. sunt foarte bune ...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

382

Re: Mancarea pasarilor noastre

Am avut rabdare sa citesc toate paginile de pe aceasta parte - mancarea pentru pasari In mintea mea am incercat sa selectez ceea ce trebuie sa dau pentru 2 perusei
Sa inteleg ca multi dintre puii vostri sunt blanzi....ai mei cam salbatici, adica el ciupeste, ea mai rar sta pe deget Acum suntem intr-o faza de imperechere si nu vreau sa-i stresez Dar....

1. cum le dati mancarea preparata in casa: intr-o farfurie jos pe nisip, in recipientele de mancare sau cum ? Asta pentru mine este o mare problema: in afara de recipientele clasice in care eu pun semintele, restul alimentelor cum sa le dau  :wow:

2. multivitaminico - Padovan dau 5 zile pe luna ? Dr spus ca acum, in perioada asta mai delicata, este bine sa le dau 5-6 picaturi in juma adapatoare...dar nu spus cat timp Deci cat timp dau ?

3. cineva mi-a spus ca cei 2 papagali ai ei, au mancat patrunjel si leustean si au murit E posibil de la asta ?

4. daca eu fac painea integrala / taraneasca in casa, la aparat, pot sa le dau de 2 ori / saptamana ?

5. am pus pepene, paine si altele, intre 2 zabrele ale coliviei Cum fac sa fie ok ? Mananca marul asa, dar pepenele de exemplu, mai mult curge

6. orezul il fierb simplu si dau asa in farfuriuta, ceva?

7. am citit de nuci: le sfarm si le dau ?

8. cand pun semintele la germinat, cum le dau ? Le "frezez" si apoi.....cum le dau ?


Pe cat posibil, explicati ca pentru cei  mai incepatori ca mine in ale papagalilor cum le dati mancarea in afara de varianta seminte + recipientele clasice de colivie

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

383

Re: Mancarea pasarilor noastre

hm ... pot sa ii dau si usturoi ??? ce tare

384

Re: Mancarea pasarilor noastre

Mancarea poti sa o pui in una din hranitoare , Multivitaminco eu le dau cate 5-6 picaturi in adapatoare 6-7 zile din luna, eu le dau la inceputul fiecarei luni, eu le dau patrunjel dar nu in cantatitati mari, cateva firicele pe zi, poti d ale dai de 2 ori pe saptamana cate o bucatica mica de paine nu o felie, orezul fiert il poti pune intr-o hranitoare, seminetele germinate se dau asa cum sunt ele  germinate ... ca ei mananca doar ce le place ...

Sper ca am raspuns la toate intrebarile tale ...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

385

Re: Mancarea pasarilor noastre

Deci 5-6 zile pe saptamana de multivitaminico - padovan...azi a 5-a zi la mine
Hm, orezul fiert simplu l-am pus intr-o farfuriuta in tavita de jos...am sa incerc in hranitoare, desi am senzatia ca nu ii pasioneaza...dar perseveram
Am dat cartofi fierti simpli si pasati...au fost jos in colivie, si cred ca au gustat
Am pus seminte de trifoi rosu si de lucerna la germinat....asteptam , si apoi inteleg dau asa cum sunt, nu aleg nimic
Ma gandeam la rodie...asa am citit ca dati voi.. la perusi, cum dau acele bobite de rodie?

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

386

Re: Mancarea pasarilor noastre

eu  la jako si la rosella  dau mancare de la verselelaga

Adaugat: 31-10-2010 23:41

nutri bird sunt pelete de care eu suntfoarte multumit

Adaugat: 01-11-2010 09:18

as vrea sa aflu parerea voastra despre pelet pt pasari

387

Re: Mancarea pasarilor noastre

eu la perusi le dau de mancare: mei, seminte de floarea soarelui(din pet shop)vitamine,si niste batoane pline de seminte si nu sunt scumpe un pachet cred ca e 3sau4 lei nu mai stiu si sunt doua batoane intr-un pachet.Si mai sunt niste cuti de mancare la vreo 5 lei de mai multe feluri in ele si iti tin pentru 2 sapt(la mn ca am 2 papagali) si lor le plac foarte mult batoanele alea si mai le dau si os de sepie care de cand ii am de 5luni nici acum nu lau terminat smile

-Ioana-

388

Re: Mancarea pasarilor noastre

Daca vrei papagali renunta la batoane pt ca nu sunt bune, ca sa afli de ce siteste topicul asta si celalat cu retete pt pasaroi. smile Iar cutiile alea de mancare la 5 lei nu au cine stie ce in el, doar mei, vintamine nici gand. Si eu le mai iau la ai mei dar optez pt Padovan. Le mai poti da tu fructe si legume ca sa le sumplimentezi regimul alimentar.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

389

Re: Mancarea pasarilor noastre

multumesc pentru sfaturi!iar cand cumpar cutii dintralea la vreo 5 lei iau mai multe sortimente si le amestec.Am sa citesc si retete pt pasaroi. e buna varza  pt papagali?iloveanimals imi zici si mie  ce mancare le dai la papagali?

-Ioana-

390

Re: Mancarea pasarilor noastre

Da,sunt bune verdeturile pentru papagali....Citeste mai jos


Grasimi si carbohidrati

In timpul iernii, cand perusii consuma mai multa energie (si mai multa mancare), este necesar ca dieta lor sa fie mai bogata in grasimi si carbohidrati. Meiul contine 59.8% carbohidrati si 3.7% grasimi - datorita continutului ridicat de carbohidrati este recomandabil in timpul iernii, asa cum lintea, care contine 34.2% grasimi este recomandata si ea, tot iarna, in amestec cu meiul.

Alte alimente care pot constitui un adaos la meniul zilnic al perusului sunt semintele de iarba si de trifoi si, daca perusul nu refuza, iarba proaspata. De asemenea, morcovii, spanacul, andivele, varza de bruxelles si varza creata sunt recomandate ca suplimente nutritive; morcovii se taie rondele subtiri iar legumele cu frunze se atarna in cusca. Este posibil ca perusul sa refuze initial vegetalele proaspete, dar, daca sunt adaugate in cantitati mici in ratia zilnica, se vor obisnui cu ele si le vor consuma cu placere. Atentie la prospetimea legumelor, legumele vestede pot fi chiar daunatoare sanatatii perusului.

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

391

Re: Mancarea pasarilor noastre

http://pet.store.ro/images/grand%20mix%20perus.png
asta le dau la perusi
http://pet.store.ro/images/grand%20mix%20ninfa.png
si asta le dau la nimfe.

e buna varza dar in cantitati mici pt ca ii poate provoca diaree. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

392

Re: Mancarea pasarilor noastre

multumesc mult! smile
imi spui te rog firma cu rosu ca nu se vede clar  vreau si eu sa le iau papagalilor mei semintele acestea.

-Ioana-

393

Re: Mancarea pasarilor noastre

Este Padovan.

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

394

Re: Mancarea pasarilor noastre

PADOVAN
apropo, ai grija ca mesajele scrise unul dupa altul intr-un interval de cateva minute nu sunt permise pe forum.  smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

395

Re: Mancarea pasarilor noastre

multumesc klausn si iloveanimal! scuze latifa nu am stiut dar o sa fiu mai atenta data viitoare :k:

-Ioana-

396

Re: Mancarea pasarilor noastre

Nici o problema,doar mai multa atentie si sa citesti regulamentul,in rest,esti bine primita aici.

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

397

Re: Mancarea pasarilor noastre

Acum mi-a adus matusa mea din germania niste cercuri micute umplute cu seminte diferite si in mijloc sunt umplute doar cu un fel de seminte in spuneti va rog daca sunt sanatoase pentru papagali si daca exista si in Romania de cumparat ca lor le place mult

-Ioana-

398

Re: Mancarea pasarilor noastre

Salutari.Stie cineva cam cat e valabila mancarea de la PADOVAN OVOMIX GIALO dupa deschiderea pachetului si cam ce temperatura de pastrare.Ma interesa mai mult valabilitatea,dupa deschidere,ca cea a produsului nedesfacut e scrisa pe cutie.Multumesc

399

Re: Mancarea pasarilor noastre

ioana99 wrote:

Acum mi-a adus matusa mea din germania niste cercuri micute umplute cu seminte diferite si in mijloc sunt umplute doar cu un fel de seminte in spuneti va rog daca sunt sanatoase pentru papagali si daca exista si in Romania de cumparat ca lor le place mult

Ioana, desi astia micii devoreaza aceste ``gustarele`` sa stii ca nu prea sunt indicate.  O gramada de chimicale, putin lipici, cativa coloranti si gust bun sa atraga... asta e tot ce contine. Fii tu sigura ca nu s-a folosit miere pentru ``inchegarea`` gustarii, ci poate doar niste apa cu zahar.

  Uite aici un topic care te invata cum sa faci chiar tu acasa o asemenea gustare. ---> http://www.4animale.ro/forum/topic564-retete-si-gustari-pt-pasaroi.html

Adaugat: 17-01-2011 19:23

Ati dat asa ceva vreodata pasarilor voastre? Eu l-am luat la indemnul surorii mele, zicea ca al ei mic alexandru le devoreaza... NU prea mi se par mie asa sanatoase. Nu e o hrana ieftina... sa spun ca am luat orice ieftineala.. 44,5 lei kg..

Simo

400

Re: Mancarea pasarilor noastre

buna. seminte germinate - - - pot sa pun mei din cutia papagalului, adica asa cum l-am luat de la magazin?  :nimfa: