351

Re: Mancarea pasarilor noastre

eu le dau zebrutelor padovan-natural mix

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

352

Re: Mancarea pasarilor noastre

Sunt diverse sortimente de mancare ce pot fi date: Padovan, Vitkraft, Parot Prestige sunt cam cele mai buna ... cel putin eu din astea le dau la ai mei ..

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

353

Re: Mancarea pasarilor noastre

intr-adevar, le dau uneori si vitakraft si le place mult!
dar le place mult si padovan.

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

354

Re: Mancarea pasarilor noastre

eu ii dau de la Padovan
am incercat in orice fel sa-l fac sa pape legume si fructe dar nu vrea deci asta e ... traieste doar din mix-uri de seminte si vitamine :hihi:

355

Re: Mancarea pasarilor noastre

fiecare cu gusturile lui!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

356 (edited by necunoscuta 08-07-2010 19:08)

Re: Mancarea pasarilor noastre

Patyto, nu renunta la a-i da legume. Nici ai mie nu aveau nici o taina, dar acum imediat vin sa vada ce le-am mai pus bun. Si nu am facut nimic altceva decat sa le pun acolo mereu.. Au incercat, si le-a placut !  :succes: Nu e normal sa ii hranim doar cu seminte..

Simo

357

Re: Mancarea pasarilor noastre

are in cusca zi de zi si ras si intreg dar nu se atinge..si mai mult de 20 de minute pe zi nici nu sta in cusca ca e liber mereu, de duminica cand o sa aiba pereche o sa ii inchid in colivie si le dau drumu numai cateva ore pe zi big_smile sper ca macar femela sa manance sa invete si riky de la ea smile

358

Re: Mancarea pasarilor noastre

nici ai mei nu papau morcovel, dar acum papa si ei, dar putin.

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

359

Re: Mancarea pasarilor noastre

Nici ai mei nu mancau legume ca sa nu mai zic de ou fiert ... acum lasa semintele pentru legume si out ... trebuie doar sa ai rabdare cu ei si sa le pui tot timpul chiar daca la inceput nu se ating de ele ...

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

360

Re: Mancarea pasarilor noastre

dar nu trebuie sa ii stresezi prea tare, daca vezi ca nu vor si nu vor si nu vor smile .

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

361

Re: Mancarea pasarilor noastre

nu ii stresa mai bine lasale legumele in colivie si o sa le manince! :k:  big_smile

Perusica mea:Dasca :perus:

362

Re: Mancarea pasarilor noastre

Eu i-am dat Lolo Pets care ii place ff mult, acum i-am pus Ko-Ko si nu o refuza nici pe asta. Asta dupa ce am incercat cu multe altele. Vitakraft i-a placut cel mai putin  hmm

363

Re: Mancarea pasarilor noastre

Perusei mele tot nu i-a plcut VITACRAFT!

Perusica mea:Dasca :perus:

364

Re: Mancarea pasarilor noastre

Buna!Azi am fost la veterinar cu Kyky al meu pt. ca facea moale si mi-a dat un plic cu doxivit acum e mult mai bine dar dl. doctor a spus sa nu ii dau paine deoarece nimfele nu au voie neutral  neutral  neutral voi ce credeti?

Doi pitici!Cipi peruselul meu :perus: care are 1 an si 10 luni si Kyky nimfuta mea :nimfa: care are 10 luni smile smile smile

365

Re: Mancarea pasarilor noastre

pai daca ti-a zis veterinarul ca nu are voie paine nu ii mai da smile

366

Re: Mancarea pasarilor noastre

De fapt niciun papagal nu are voie paine, dar noi ne mai abatem de la regula si le mai dam cate putin. Tu nu-i mai da deloc.

367

Re: Mancarea pasarilor noastre

multumesc tuturor :pup:  :pup:  :pup: nu am sa ii mai dau paine  wink

Doi pitici!Cipi peruselul meu :perus: care are 1 an si 10 luni si Kyky nimfuta mea :nimfa: care are 10 luni smile smile smile

368

Re: Mancarea pasarilor noastre

In momentul cand orice pasare are scaun moale e deja un motiv de ingrijorare.Dar trebuie observati si factorii determinanti.Nu e normal ca nici o pasare sa faca scaun moale ,care e total diferita de diaree.Asta se intampla cand e foarte cald(nici atunci tot timpul),sunt in calduri,au facut oua,nu le-a priit ceva din alimentatie sau cauzate de boli.In ceea ce priveste painea,eu le dau la ai mei firimituri de painica  nu proaspata,sau din paine prajita,ca si branzica de vaca nesarata,ou fiert,morcov sau mar ras.Si se poate face diferenta cand stau infoiate si cucaie sau dormiteaza sau stau infoiate de la boala.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

369

Re: Mancarea pasarilor noastre

Crdeti ca are ceva daca ii dau lui David mancare pentru canari?  hmm

370

Re: Mancarea pasarilor noastre

Simona,nu ca i-ar face rau dar numai mancarea pentru canari nu-i asigura lui David toate elementele necesare unei hraniri corespunzatoare.Fiecare mixt e compus pentru specii in parte, in functie de necesarul  fiecaruia.Unde e micul canar si unde e micul alex????

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

371

Re: Mancarea pasarilor noastre

Cum a spus si Ramona daca exista mancare pentru toate tipurile pe pasari e bine sa ii dam exact mancarea pentru specia lui ca e o diferenta destul de mare intre ele ... mai rau e la mine ca nu am mancare specifica pentru Kakariki dar le dau manacare pentru nimfe si papagali mari ..

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

372 (edited by birdslover 16-08-2010 20:57)

Re: Mancarea pasarilor noastre

Multumesc! Eu de la un timp ii fac lui David mix cu 2 tipuri de mancare pt papagali mari, care contin seminte de in si tot felul de chestii, ii mai pun seminte si alune cumparate separat, seminte de niger, amestec uscat cu ou si insecte de la Ovomix si mieji de seminte. Toate intr-o galetusa micuta cu capac, iar cand ii dau sa pape, iau cu mana de acolo. Asa are de unde sa-si aleaga si vroiam sa stiu daca ii pot pune si mancarea aia pt canari pe care am castigat-o la pet expo. Ca sa nu se inteleaga ca m-am dus sa-i cumpar lui mancare pt canari   :hihi:

373

Re: Mancarea pasarilor noastre

Eu zic ca nu are nimik daca o amesteci cu mancarea lui pentru ca oricum el alege numai ce ii place  wink

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

374

Re: Mancarea pasarilor noastre

eu am zis sa pun intro hranitoare legume amestecate si in alta fructe amestecate credeti ca le vor place?

2 perusi-Lolita(Lola);Pakito(Paco) :perus: :perusi: ;1-bichon bolognese-Puppies(Puppy) :caine: ;am avut:5-caini :caine: ,4-perusi :perusi: :perus: ,1-iepure :iepure: ,1-hamster :hamster: ,pisici(bloc) :pisica:
;PROTECTIA ANIMALELOR!ANTI-POLUARE!IUBESC NATURA!AM MULTE ANIMALE LA TARA!MA IUB. ANIMALELE!

375 (edited by birdslover 17-08-2010 11:49)

Re: Mancarea pasarilor noastre

Lor or sa le placa, dar la stomac nu o sa-i placa. Renunta la ideea de a le da amestecat. Amestecat - doar semintele. Atat!