326

Re: Mancarea pasarilor noastre

Mai devreme ti-a scris pattyto sa nu combini capsunile cu alte fructe...

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

327

Re: Mancarea pasarilor noastre

Paty, de la cine stii asta?  :wis:

328

Re: Mancarea pasarilor noastre

Nu stiu Paty de unde stie asta, dar eu am patit-o cu perusii mei, le-am dat capsuni cu mere si nu a fost o idee prea stralucita. Din fericire nu au avut problema grava, si-au revenit destul de repede, dar e mai bine sa nu ne jucam cu sanatatea lor

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

329

Re: Mancarea pasarilor noastre

birdslover wrote:

Paty, de la cine stii asta?  :wis:

pai dupa "tonul" pe care ai scris presupun ca de la tine   smile

sincer nu mai stiu, dar intrebasem un coleg despre perusul meu ca parca era constipat si mi-a zis sa-i dau fructe si apoi mi-am facut cont pe forum sa ma documentez mai bine si am citit si aici  big_smile 

ia zi tu..cum e?  smile  esti mai tanara ai memorie mai buna  :bang:

330 (edited by lupu 15-06-2010 17:21)

Re: Mancarea pasarilor noastre

smile Pai da eu am innebunit lumea aici sa nu faca asta pentru ca (am mai zis de 8656 de ori smile ) eu i-am pus intr-o seara lui David multe fructe si legume la un loc si a mancat din toate, iar a doua zi l-am gasit aproape mort. Doctorul a zis initial ca are viermi intestinali si m-a intrebat ce-i dau sa pape. Acasa m-am gandit eu mai bine ca ii spalasem calumea totul si sunt aproape sigura ca s-a intamplat din cauza ca i-am dat amestecat. Avea acolo mar, rosie, castravete, ardei, banana.. Mentionez ca facea numai apa. Era colivia plina cu apa. Sunt sigura ca s-a deranjat la burtica

Stiti ce ma gandeam? Cred ca ciresele cu viermi sunt mai consistente pt ei. De acum incolo stim cum facem: eu mananc cireasa, el mananca viermele wink

331

Re: Mancarea pasarilor noastre

Dar chiar..nu m-am gandit la asta hmm ...deci pot sa le dau capsuni simple tongue

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

332

Re: Mancarea pasarilor noastre

birdslover wrote:

smile Pai da eu am innebunit lumea aici sa nu faca asta pentru ca (am mai zis de 8656 de ori smile ) eu i-am pus intr-o seara lui David multe fructe si legume la un loc si a mancat din toate, iar a doua zi l-am gasit aproape mort. Doctorul a zis initial ca are viermi intestinali si m-a intrebat ce-i dau sa pape. Acasa m-am gandit eu mai bine ca ii spalasem calumea totul si sunt aproape sigura ca s-a intamplat din cauza ca i-am dat amestecat. Avea acolo mar, rosie, castravete, ardei, banana.. Mentionez ca facea numai apa. Era colivia plina cu apa. Sunt sigura ca s-a deranjat la burtica

Stiti ce ma gandeam? Cred ca ciresele cu viermi sunt mai consistente pt ei. De acum incolo stim cum facem: eu mananc cireasa, el mananca viermele wink

foarte tare, si eu am mancat azi cirese, dar nimfele nu se apropie de altceva decat de salata si frunze de papadie sad

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

333

Re: Mancarea pasarilor noastre

smile El nu prea se apropie de papadie. Salata nu i-am dat niciodata. In general mananca orice la capitolul cruditati.

334

Re: Mancarea pasarilor noastre

Perusii mei adora salata, dar de papadie nu se ating.. oare de ce?

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

335

Re: Mancarea pasarilor noastre

sunt si ei mofturosi  smile  poate de curiozitate o sa incerce si altceva

336

Re: Mancarea pasarilor noastre

ghiveciul cu mei, am vrut sa vad ce rezultate o sa dea big_smile

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

337

Re: Mancarea pasarilor noastre

big_smile Ai pus la germinat? Eu nu inteleg ce si cum. Nu inteleg ce parte ar trebui sa-i dai. Samanta cand iese plantuta din ea sau chiar plantuta?

338

Re: Mancarea pasarilor noastre

birdslover wrote:

big_smile Ai pus la germinat? Eu nu inteleg ce si cum. Nu inteleg ce parte ar trebui sa-i dai. Samanta cand iese plantuta din ea sau chiar plantuta?

da am pus la germinat, pai semintele care o sa se coaca le dai nimfelor, perusilor etc. Planta in sine nu stiu daca e buna sa le-o dai. Astept pareri de la cei care stiu big_smile

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

339

Re: Mancarea pasarilor noastre

pai la papagali se dau atunci cand abia ies cand se vede mugurul asa stiu este si pe site cum se fac uite aici http://www.4animale.ro/pasari/papagali/ … e-recoltam

340

Re: Mancarea pasarilor noastre

yo_dan wrote:

pai la papagali se dau atunci cand abia ies cand se vede mugurul asa stiu este si pe site cum se fac uite aici http://www.4animale.ro/pasari/papagali/hrana/seminte-germinate-pentru-pasari-cum-sa-le-preparam-si-cand-sa-le-recoltam

asta stiu si eu, sa le dai mei germinat, dar eu am vrut sa vad daca chiar creste si daca o sa faca seminte big_smile

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

341

Re: Mancarea pasarilor noastre

al meu sta toata ziua in trandafir si uneori ii pun mancarea acolo intre crengute...acum cateva zile a dat-o jos si nu am luat chiar tot meiul din ghiveci...iar acum am vazut ca au crescut multe firisoare verzi si subtiri..cresc pe zi ce trece  smile

342

Re: Mancarea pasarilor noastre

si mie mi s intamplat aceeasi cheste am un palmier langa colivie defapt am avut ca lam luat de acolo si cand mancau ei mai dadeau si pe jos acolo in pamant si mia iesit mei acolo smile

343

Re: Mancarea pasarilor noastre

Eu le dau doar seminte germinate .... planta in sine nu stiu daca e buna... am mai incercat si cu carligei de la vita de vie ... se bat de la ei ....  :rusine:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

344

Re: Mancarea pasarilor noastre

ell nu le mai da cartofi

Nimic Nu Mai Conteaza  Atata Timp Cat Iubesti Animalele

345 (edited by lupu 24-06-2010 00:11)

Re: Mancarea pasarilor noastre

cu ce se hranesc perusi in functie de legume??
sau in general vreau doar sstiu cu ce se hranesc ei

346

Re: Mancarea pasarilor noastre

http://www.4animale.ro/pasari/papagali/ … -perusilor
Cele mai multe informatii le gasesti aici.  tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

347

Re: Mancarea pasarilor noastre

ms iloveanimals pentru ajutor.

348

Re: Mancarea pasarilor noastre

emoboy wrote:

ell nu le mai da cartofi

Cartofi fierti se pot da tongue

349

Re: Mancarea pasarilor noastre

eu la dau perusilor mei vitakraft tongue

animalutele mele: 5 perusi:Gogu,Cocutza,Coco,Gogutza,Pacolina si 6 oute....  big_smile tongue

350

Re: Mancarea pasarilor noastre

eu ii dau perusei mele "Papujca!" e din moldova  acolo mincarea pt perusi e mai ieftena ! mi-o trimite fratele  meu  big_smile

Perusica mea:Dasca :perus: