1

Topic: Pit Bull pareri pro si contra

De multe ori cel putin la mine in oras am auzit afirmatii si comentarii despre rasa Pit Bull gen "rasa Pit Bull sa dispara","este un caine monstru","omoara oameni","i-al pe Puffy ca e Pit Bull si il mananca" iar ca iubitoare a rasei Pit Bull incerc sa le explic oamenilor ca "un caine asa cum il cresti...asa il ai" nu cainele se face agresiv singur,nu cainele este de vina...CI OAMENII...sunteti sau nu de acord cu mine...astept pareri PRO/CONTRA despre rasa aceasta big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

2

Re: Pit Bull pareri pro si contra

Pro- sunt animale inteligente,iubesc copiii,sunt atenti cu ei,devotati,nu sunt agresivi cu oamenii decat daca au motive intemeiate(depinde cum e crescut,animalul e oglinda stapanului),sunt blanzi,energici.

Eu sunt de acord.

Stiati ca:
Pitbullii sunt folositi ca si caini de cautare pentru droguri si bombe. Exista o adevarata legenda (reala), un pitbull pe nume Popsicle care are cea mai mare cantitate de droguri din istorie gasita in Texas si anume peste 3000 kg de cocaina care au fost gasite in Hildago, Texas.

Cainii din rasa Pitbull au fost foarte populari la inceputul anilor 1900 astfel incat in primul si al II-lea Razboi Mondial au fost folositi ca imagini de afise si mascote care reprezentau curajul, puterea si dorinta de a invinge.

Cainii din rasa Pitbull au trecut testele de testare a temperamentului cu un scor de 83.4%, pe cand media scorurilor altor rase declarate rase periculoase a fost de 79.6%.

3

Re: Pit Bull pareri pro si contra

Eu sunt PRO pentru orice rasa.Cu un stapan responsabil si cu capul pe umeri,cainii care au potential agresiv,pot creste armonios si sa-si faca doar datoria de a-si apara curtea ,casa si stapanul.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

4

Re: Pit Bull pareri pro si contra

Chiar ma bucur ca pe acest forum oamenii au o parere buna despre aceasta rasa big_smile Se facuse intr-un timp o petite pentru legalizarea rasei si au fost foarte multe comentarii urate despre rasa sad

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

5

Re: Pit Bull pareri pro si contra

Mitul asta despre rasa cum ca sunt ucigasi si mai stiu eu cum, este din cauza celor care ii antreneaza sa fie ucigasi. E adevarat ca in momentul in care parintii au dorit sa-mi ia un caine cadou (al 4-lea), tatal meu dorea Pitbull iar eu eram foarte inversunata din cauza ideii asteia. Nu stiu de ce, nu-mi facuse rau niciodata vreun Pitbull, insa langa blocul meu sunt curti si acolo locuieste un domn (cu greu il numesc asa) care ii dresa pentru lupte cred.
Ii vedeam zile intregi cum stateau atarnati de cauciucuri, prinsi de sfori si alte metode de a-i face ucigasi presupun.
Sunt OAMENI care ii transforma in ucigasi, si asta e trist.

6

Re: Pit Bull pareri pro si contra

Si eu ma joc cu carpa cu el...pentru ca ii palce sa traga de tot felu de obiecte...dar niciodata nu as putea sa-l antrenez pentru a se bate cu alti caini parerea mea sincera "daca vrei sa vezi bataie, te bati uh nu pui cainele" big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

7

Re: Pit Bull pareri pro si contra

din pacate majoritatea proprietarilor de pit bull ar trebui sa dispara, cainii in sine nu au nici o vina, insa eutanasierea oamenilor fiind ilegala ar trebui restrictionata vanzarea acestei rase.

8

Re: Pit Bull pareri pro si contra

Un mic test psihologic inainte sa-l achizitionezi n-ar strica, dar sa fim seriosi.... traim in Romania...

9

Re: Pit Bull pareri pro si contra

Mi se pare o cruzime sa pui saracutele animale sa se lupte intre ele  sad

10 (edited by gaby354 13-01-2012 09:20)

Re: Pit Bull pareri pro si contra

Nu cred ca rasa de pitbull ar trebui sa dispara este o rasa minunata pe care oamenii o judeca fara sa o "cunoasca" big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

11 (edited by |--|leyna|---| 13-01-2012 09:22)

Re: Pit Bull pareri pro si contra

Desii legea spune strict ca este interzisa maltratarea animalelor...unii le bat...desii legea spune ca sunt interzise luptele intre caini...cine credeti ca asculta? neutral La noi legile au fost mereu facute sa fie incalcate :wis: si stim cu totii asta  big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

12

Re: Pit Bull pareri pro si contra

@cornhholio, daca vom gandi dupa principiul asta, ar trebui restrictionata vanzarea si inmultirea pentru foarte multe rase de caini.
Un Chihuahua spre exemplu, poate fi mai agresiv si mai periculos decat un Amstaff...
Din cauza oamenilor cu prea putina minte, sa facem sa dispara o rasa superba, e pacat de natura.