1

Topic: Catelus de la pet-shop sau nu?

Buna, dragii mei

Se apropie ziua de nastere a nepoticii mele si as vrea sa-i iau un catelus de talie mica (shih-tzu cel mai probabil, tinand cont ca maica-mea are deja patru).
Catelusa noi am primit-o cadou de la niste rude din Franta acum ceva ani in urma. Pusa acum in pozitia de cumparator, nu prea stiu incotro s-o iau. Un coleg de serviciu tocmai si-a cumparat un Westy de la Pet-shop si n-are probleme cu el, dar am tot auzit pe ici-colo diverse povestioare nu prea de bine despre catelusii din magazine.

Cum ziceti sa fac? Nici sa umblu prea mult n-am timp suficient si ma gandesc ca de acolo am si ceva garantie, are si pedigree, si analize facute si ceva suport.

Chiar am nevoie de parerea vostra in situatia de fata.

2

Re: Catelus de la pet-shop sau nu?

Eu de la pet shop nu am recomandat niciodata cumpararea unui catel...cel putin mie nu-mi plac conditiile in care ii tin big_smile si eu cred ca nu prea sunt ei sanatosi big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

3

Re: Catelus de la pet-shop sau nu?

Ma gandeam la provenienta animalutelor... Cel mai probabil au un contract cu un furnizor, care nu cred ca se preteaza la achizitionarea lor de pe stiu eu unde, ci de prin canise sau ceva...

Ce stiti despre asta?

4

Re: Catelus de la pet-shop sau nu?

Canisele nu vand caini in pet shop-uri deoarece crescatorii vor sa cunaosca fiecare stapan al cainelui...cainele din pet-shop are doar un act prin care se "dovedeste" puritatea rasei fara a vedea parintii la un pret zic eu exagerat..parerea mea e sa cauti pe cineva care vinde un catel dar sa sti macar parintii big_smile iar daca e doar un moft al fetitei mai bine deloc pentru ca se va plctisii foarte repede fiind inca copil. big_smile

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster:

5

Re: Catelus de la pet-shop sau nu?

Nu e moftul ei, dar am discutat si cu parintii ei si am decis ca n-ar fi o idee rea, are deja 7 ani, ar fi bine sa invete sa aiba grija de animalut (pe cat poate ea, va dati seama ca maica-sa o sa aiba responsabilitatile principale) , sa invete sa se poarte si sa iubeasca animalele, si tot asa...
Sa ma apuc sa caut prin anunturi, nu-mi vine nici asa, ca cine stie peste cine/ce mai dau...
Am vizitat vreo doua pet-shop-uri care-mi sunt in drum dar nu m-am oprit niciodata sa analizez vreun animalut, asa ca am facut-o aseara.
Arata bine, sunt vioi, am observat ca li se acorda destul de multa atentie din partea angajatilor si mai mult de maxim 2 saptamani nu sta niciun animalut in cusca...
Nu stiu de unde le aduc, in schimb, dar nici daca-l cumpar sunand la vreun anunt nu cred ca am mare garantie pentru ce cumpar....
E mai scump, ce-i drept, dar macar stiu ca am unde sa ma intoc daca Doamne fereste se intampla ceva....
Canisa de Shih-Tzu nu cred ca-i prin Bucuresti...sau prin RO... stie careva?