1

Topic: Corydoras

Nu stiu daca mai este un topic asemanator, dar nu am gasit butonul de search ca sa caut.
Pestele coprydpras (multi ii zic cory) este un peste sanitar, faorte rezistent. Temperatura de inmultire este 18 grade, si pot rezista la pana 26-28 grade. Nu se imbolanvesc asa repede. In loc de solzi au nite placi osoase care ii protejeaza, si intreg corpul este facut pentru substrat, si pentru viteza (mai fug o data la suprafata sa ia aer cred si o fac foarte repede). Se adapteaza usor si repede. Le place sa stea in grupuri de minim 6 indivizi, (eu am avut 2 la inceput, erau suparati, adica parca erau zombi, inotau le latererele acvariului toata ziua, apoi am mai adaugat inca 4, erau fericiti, si apoi in 4, si mai fericiti, si nu se bat asa cum zic alti acvaristi, 4 dintre ei erau foarte mici, si nu am vazut sa fie agresati). Nu trebuiesc hraniti cu nu stiu ce mancare, mananca resturi, dar pe langa fulgii scalarilor care ajung pe fund, le ami dau granule si acum o mancare care cica intensifica culoarea pestilor, cu care scalarii nu se prea omoara, si este de firma tetra, nu le dau "chinazarii" de pe la piata). Cand mananca parca rontaie mancarea  big_smile dau din gura si branhii foarte funny, imi plac mult de tot!
Asa, sa revenim la subiect. Exista sute de variante, cea mai cunoascuta corydoras albino adica cel din imagine, si cei pe care ii am eu. Unele variante sunt asa de rare, incat daca un acvarist pune mana pe o pereche, mama, da sta sa ii inmulteaza, si cand ii iesi niste puiuti si anunta pe nu stiu ce forum, este ca un erou! Ce mi-as dori si eu sa am un corydoras paleatus, dar mie frica sa nu il omoare scalari pentru ca "difera",
UN cory creste greu, am 2 din septembrie 2010, si arata asa de frumos, unul din apcate are lipsa o inatataore ca un scaalar l-a rupt, in bucati, dar a fost dat pentru aceasta crima! ma rog era unu mic care a devenit atat de rau incat imi ataca perechea se scalri, primi mei scalari :furios:
Soryy ca tot sar de la subiect, dar imi place sa povestesc chestile astea big_smile
Asa, un cory, creste greu si devine destul de mare (cel mai mare parca avea 7 cm sau 8). Si traieste pe masura, unu a trait 12 ani smile  dar media e de 5 ani, dar daca sunt ingrijiti si fericiti ajundeti la 10-12 ani!
Cory pot ajuta si la eliminarea resturilor de mancare, mai taota ziua scormona in acvariu, si daca fac vreo schimbare in acvariu vin toti si "curata" locul.
Si cand le dau de mancare se aduna toti intr-un cerc sa haleasca granulele, faorte draguti sunt  big_smile
Voi ce mai stiti despre cory?
PS: poate le fac o lista a variantelor sii cu poze!

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

2

Re: Corydoras

Si eu am niste cory  :heart: Sunt asa de speriosi  smile

Adaugat: 12-01-2012 13:40

Genul Corydoras cuprinde aproape 190 de specii catalogate pina in prezent din care mai cunoscute sunt:
-Corydoras paleatus(fond gri-verzui cu numeroase pete de culoare inchisa)
-Corydoras aeneus(cu flancurile verde metalizat si abdomenul alb galbui)
-Corydoras arcuatus(cu frumoasa dunga in forma de arc de culoare maro inchis pana la negru, ce incepe de la bot, trece peste ochi si continua pe flancurile laterale pina pe pedunculul codal)
-Corydoras caudimaculatus(cu fondul de culoare rozalie, cu dungi oblice formate din puncte maro inchis si cu marea pata neagra de pe pedunculul codal)
-Corydoras elegans(care pe un fond galben verzui cu desene din pete si puncte de culoare verde sau maro)
-Corydoras zygatus( cu straluciri albastre, verzi si aramii)
  Aici aveti cate o imagine pentru fiecare specie :(in a 6-a poza este un cory elegans,in rest sunt in ordine)

3

Re: Corydoras

Am "distrus" tema blogului meu ca sa postez si acolo ceva despre cory, adica aici: http://start-the-fun.blogspot.com/2012/ … atici.html
Aici un album intreg cu 144 de specii: https://picasaweb.google.com/117922325254222938064/Corydoras?authkey=Gv1sRgCMzw_syj6cLmhAE
Le adaugam aici pe forum, dar nu merge sa selectez mai multe poze de o data si sa le atasej intr-un post smile

Adaugat: 12-01-2012 14:40

@carmeryne frumoase pozele tale! smile  wink

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

4

Re: Corydoras

multumesc,majoritatea sunt luate de pe internet,doar 1 e din acvariul meu  :hihi:

5

Re: Corydoras

si eu am corydoras..i-am prezentat la topicul SANITARI..sunt foarte jucausi [acum am 2 pui crescuti de mine..parintii sunt dati cuiva].. :ok:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

6

Re: Corydoras

Nu a observat nimeni ca in titlu am scris "Coridoras" ?Adica cu "i" in loc de "Y" smile Dupa o plimbare dus/intors pana la mall (Adica 7-8 km) pe jos am fost mort de oboseala, nici nu stiam ce scriu smile

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

7

Re: Corydoras

e posibil ca LATIFA sa poata corecta aceasta greseala minora..am patit-o si eu pe un forum mancand o litera la titlu si m-a salvat moderatorul[dar nu inainte de a primi o observatie de la un forumist]   smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

8

Re: Corydoras

Eu am observat ,dar ma gandeam ca e o greseala prea mica si nu are rost  hmm

9

Re: Corydoras

Am corectat. smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

10

Re: Corydoras

Multumesc!  smile

Revin cu niste informatii noi despre cory:

Masculul este mai mic decat femela, femela fiind mai umflata.

Apa rece ii determina sa se inmulteasca, de obicei toamna dupa schimburile de apa apar si icre, deoarece apa care se adauga in acvariu este mai rece cu 1-2 grade, dar la 26 de grade cat tin eu nu se pot inmultii nici o data.
Cory se pot inmultii si la 20-21 grade dupa schimburile de apa  :k:

Mai ziceau unii pe un forum ca daca este un mascul si o femela de varietani diferite poate aparea un cory cu culoare diferita dupa inmultire. Dar daca sunt o pereche de o varietate si o alta pereche de alta varietate nu se pot hibridiza.

Si inca ceva, nu am citit nicaieri, dar la cory ai mei incep sa aiba culoarea nisipului dupa cateva luni in care stau in acvariu. Cei batrani se vedeau ca sunt galbui cand am adaugat unii tineri si mici care erau foarte albi. Poate asa se intampla la cory albino cand cresc sau isi schimba culoarea dupa nisip ca sa se comufleze?!

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

11

Re: Corydoras

Probabil,asa mi s-a intamplat si mie cu un cory,la cateva ore dupa ce l-am introdus in acvariu(el era mai deschis la culoare decat pietrisul de care dispuneam) nu mai era nici urma de el  smile O jumatate de ora l-am cautat.

12

Re: Corydoras

la mine s-au inmultit la 22 grade si stiu ca icrele se dezvolta mai bine cand nu e luminat acvariul unde sunt..eu mereu incerc sa pun apa mai calda in acvarii[decat cea existenta]pentru ca stiu ca daca apa pe care o adaugi e mai rece se pot imbolnavi  pestii.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

13

Re: Corydoras

Nu stiam ca se poate si la 22. Bine ca ne-ai spus :k:
Si legat de apa, apa rece, cica le stimuleaza ploile, apa de ploaie este mai rece. Eu le tin 26 0C si apa are 24 0C, adica temperatura camerei.

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

14

Re: Corydoras

:wis: asta e valabil pentru corydoras[care prefera apa mai rece]..eu in acvarii am si guppy..si betta..si ei prefera apa mai calda  ..am filmulet cu puisorii la topicul DESPRE SANITARI

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: