26 (edited by dana1 20-05-2012 08:12)

Re: Amenajarea unui acvariu

sper sa va descurcati ..eu ma ocup singura si de pesti[2 acvarii].si de inaripate.[sa ma vezi cum defrisez salciile de prin cartier.. smile   smile  ].nu mai spun de restul...  tongue  [flori..copii..casa..servici ]..sotul nu prea are timp caci e mai incarcat decat mine..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

27

Re: Amenajarea unui acvariu

Si noi avem :bonsaii,gainile,pisica,casa,zebrutele,acvariul,serviciile si putin timp pt noi :hihi:
Nu avem copii,dar locuim in aceeasi casa cu fratele meu care are 2 copii.O fetita de 7 ani si un baietel de 1 luna. smile

28

Re: Amenajarea unui acvariu

BUna
Eu sambata am avut programul Melcii adica, Dana1 m-am ocupat ca si tine de acvariu
Aiko, imi pare tare rau sa aud ca ai probleme dar m-ai bagat si la idei Adica pasiunea asta, acvaristica, e cu doua taisuri....hm
Spunea sotul sa dea acvariul, ca deja s-a pălictisit si ma impotrivisem eu Dar iaca imi incolteste o idee in cap Daca e sa imi pun mie sau copiilor sanatatea in pericol fac pas
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

29

Re: Amenajarea unui acvariu

daca il ingrijesti cum trebuie..nu e un pericol pentru membrii familiei..fetita mea baga degetul in acvariu sa se amuze de pestii cei negri ca vin la ea...daca ar fi un pericol..nu as lasa-o[oricum o trimit sa se spele pe maini dupa aceea]...cei drept..se mai intampla si incidente [egrasie de la  la bazinele foarte mari sau unele boli ..mai ales la cei care sunt alergici]..dar sunt multi care stiu cum sa le ingrijeasca pentru a ocoli problemele....alergie poti face si de la penele de papagali... :perus:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

30

Re: Amenajarea unui acvariu

Algele de care iti vb,nu sunt nimic contagios .Sunt niste plante parazit care incetinesc ,cresterea plantelor din acvariu,sau le distrug si apar cind e  smile dezechilibru in acvariu.

31

Re: Amenajarea unui acvariu

Am vazut un videoclip pe youtube unde punea deala de litiera pentru pisici ca substrat si peste el punea nisip.Din cate am inteles este ca un ingrasamant si contine minerale...este adevarat?? :ironic:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

32

Re: Amenajarea unui acvariu

Tocmai am cumparat un alt tip de  carbune pentru filtru.Cand l-am pus in functiune,apa s-a murdarit brusc(veterinarul spunea de asemenea ca vreo 2 zile apa o sa fie murdara de la carbune...).
  Totusi...el poate fi toxic pentru pesti?Sub filtru tot fundul acvariului e plin de praf de carbune....

33 (edited by dana1 07-06-2012 19:15)

Re: Amenajarea unui acvariu

in general carbunele are rolul de a anihila chimicalele din acvariu dar si tratamentele puse pentru pesti..daca era toxic pentru acestia ..nu era recomandat [nu se impaca cu acvariile plantate in schimb]..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

34

Re: Amenajarea unui acvariu

Are cineva idei inventive in legatura cu decorarea acvariilor?
Eu vreau sa folosesc materiale naturale...dar am ramas fara idei.Am incercat cu:crengi,pietre,plante....ce-as mai putea folosi?As vrea ceva care sa confere acvariului un aer natural... :sol:

35

Re: Amenajarea unui acvariu

vezi ce crengi bagi in acvariu..nu toti copacii iti ofera crengile lor...unele pietre  pot fi calcaroase[deci neutile]...poti folosi vita de vie si nuca de cocos carcasa doar  [fierte bine in prealabil]...

Adaugat: 08-06-2012 19:35

http://www.theaquatools.com/aquasketcher am descoperit un joc nou   smile      ce simplu ar fi sa le iau de acolo si sa le pun direct in acvariul meu .. smile  LATIFA  :floare:   tinand cont ca nu e un forum concurent sper sa nu fie vreo problema faptul ca am pus acest link de amenajare virtuala a unui acvariu..[plante ,,roci,,crengi ]..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

36 (edited by carmeryne 09-06-2012 21:46)

Re: Amenajarea unui acvariu

Ce interesant  smile
Multumesc!

37

Re: Amenajarea unui acvariu

sa incerci sa vezi ce acvarii super poti face.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

38

Re: Amenajarea unui acvariu

Se pare ca pestii mei,dintr-o planta au facut vreo 4  smile
Asa ca le-am rasfirat prin  acvariu,arata foarte frumos  :wis: