1

Topic: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

am de ceva timp in grija un pescarus. Avand o aripa rupta cersea mancare la oameni si nu era intr-o stare prea buna... Din ideea de a avea grija de el cateva zile pana se pune pe picioare si gasim un cabinet veterinar sa ii repare aripa a devenit pet-ul nostru, este foarte bland, mananca din mana, pleaca in baie (la locul lui) cand il certi smile poze cu el gasiti la animalele mele si o sa adaug si un filmulet cu el tongue

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=m5iAPXesx-U&feature=BFa&list=SPDEECA60D2F0E9E1F&lf=list_related[/youtube]

2

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

Si ce se intampla cu aripa pescarusului? De cand il ai?

:heart: Copiii mei:  Alexa si Paco Marele Alex, :nimfa: 2 Nimfe Pusi si Kiki , :iepure:  2 iepurasi Maxi si Mitzi, o veverita siberiana cu dungi Del, :caine: Tori mini yorkshire terrier :floare: 2 :hamster: :hamster: hamsterici Lilo si Stitch

3

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

iunia_iunia wrote:

Si ce se intampla cu aripa pescarusului? De cand il ai?

Aripa pescarusului urmeaza a fi operata si semi reparata (din motive financiare abea saptamana viitoare)

Din pacate veterinari la care am reusit eu sa il duc au idei sumbre (amputare aripa sau eutanasiere) si dupa x drumuri cu taxiul radiografie consultatii etc. acum trebuie sa se chinuie pana luam salariul...

4

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

Normal, ca-n romania , amputam sau ucidem ,mi se ridica tensiunea 200  sad mi-e tare mila de el dar bine ca nu a fost omorat pe strazi,
Inseamna ca daca aripa va fi partial "reparata" nu va mai putea zbura!?

:heart: Copiii mei:  Alexa si Paco Marele Alex, :nimfa: 2 Nimfe Pusi si Kiki , :iepure:  2 iepurasi Maxi si Mitzi, o veverita siberiana cu dungi Del, :caine: Tori mini yorkshire terrier :floare: 2 :hamster: :hamster: hamsterici Lilo si Stitch

5

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

iunia_iunia wrote:

Normal, ca-n romania , amputam sau ucidem ,mi se ridica tensiunea 200  sad mi-e tare mila de el dar bine ca nu a fost omorat pe strazi,
Inseamna ca daca aripa va fi partial "reparata" nu va mai putea zbura!?

Din ce zic veterinari de la noi nu...

6

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

daca pescarusul e pui are sanse mai mari sa se vindece decat unul adult..faci un lucru bun ca ai grija de el si te apreciez pentru asta..poate alt veterinar gandeste altfel..desi inteleg ca e dificil pentru tine cu drumurile si restul..iti urez succes si rezultate satisfacatoare...

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

7

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

Bine ca a ajuns in maini bune! E un scump asa pet mai rar!!! Cand poti mai pune poze!

:heart: Copiii mei:  Alexa si Paco Marele Alex, :nimfa: 2 Nimfe Pusi si Kiki , :iepure:  2 iepurasi Maxi si Mitzi, o veverita siberiana cu dungi Del, :caine: Tori mini yorkshire terrier :floare: 2 :hamster: :hamster: hamsterici Lilo si Stitch

8

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=K8KGBh5xNaQ[/youtube]  si poze si video cu Patrocle smile Sa stii ca e un pet tare ok. Animal "salbatec" a invatat sa nu ma mai muste intr-o saptamana, tot cam atat i-a luat sa stie ca el e "patrocle" si astazi vroia sa intre peste mine in dus.

9

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

Sunt sigura ca se simte in siguranta Patrocle smile simpatic rau, daca vroia sa faca si el dus, ce numai tu?  smile
Oricum aveti o mini zoo din cate vad!

:heart: Copiii mei:  Alexa si Paco Marele Alex, :nimfa: 2 Nimfe Pusi si Kiki , :iepure:  2 iepurasi Maxi si Mitzi, o veverita siberiana cu dungi Del, :caine: Tori mini yorkshire terrier :floare: 2 :hamster: :hamster: hamsterici Lilo si Stitch

10

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

iunia_iunia wrote:

Oricum aveti o mini zoo din cate vad!


si asta pt ca stam la bloc, daca aveam curte era zoo serioasa smile

Off topic: uite singurul animal cu care m-am imprietenit si nu l-am adus acasa sad

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=9JDoMr4pe6s[/youtube]

scuze calitatea filmarii... telefon antic smile

11

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

yikes  yikes  yikes Un urs mai lipsea de la bloc , mi-e frica numai cand ma uit! Aveti vecini cumsecade se vede!!!

:heart: Copiii mei:  Alexa si Paco Marele Alex, :nimfa: 2 Nimfe Pusi si Kiki , :iepure:  2 iepurasi Maxi si Mitzi, o veverita siberiana cu dungi Del, :caine: Tori mini yorkshire terrier :floare: 2 :hamster: :hamster: hamsterici Lilo si Stitch

12

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

iunia_iunia wrote:

yikes  yikes  yikes Un urs mai lipsea de la bloc , mi-e frica numai cand ma uit! Aveti vecini cumsecade se vede!!!

Nu sunt cumsecade smile) tocmai pt ei vroiam sa adopt ursul smile) Din fericire pasarile nu le vad si de caini le este frica ( sun corcituri de pitbull cu rotwailer si omoara lumea, oricum ma vor omora si pe mine in somn), altfel aveam probleme mari cu ei.

Adaugat: 28-11-2011 23:03

din pacate patrocle nu a facut fata anesteziei si a murit azi in timpul operatiei sad

Sper ca acum face baie si ucide pesti intr-un loc mai frumos pentru el ...

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UYbPjyvJBPM[/youtube]

13

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

O nu sad saracutul , era petul cel mai deosebit de site dupa mime!!! Imi pare asa de rau :cry:

:heart: Copiii mei:  Alexa si Paco Marele Alex, :nimfa: 2 Nimfe Pusi si Kiki , :iepure:  2 iepurasi Maxi si Mitzi, o veverita siberiana cu dungi Del, :caine: Tori mini yorkshire terrier :floare: 2 :hamster: :hamster: hamsterici Lilo si Stitch

14

Re: Pescarus (Larus argentatus sau European Herring gull)

macar a avut cineva grija de el..in natura poate nu ar fi trait deloc..ar fi fost hrana unei pisici probabil ..ai incercat sa faci ce e mai bine pentru el si asta conteaza cel mai mult.. :angel:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: