1

Topic: nevertebrate..creveti

au venit mititeii..[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=UfyJRjoGYR4[/youtube]......ASA DE COMIC ERA ASTA DIN FILMULET ..PARCA STATEA SUB CLAR DE LUNA..NU E CLARA APA CA AM PUS PIETRISUL INAINTEA LOR.. smile   :ok:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

2

Re: nevertebrate..creveti

azi am surprins unul[sau una] stand cu capul in jos si curatandu-se cu piciorusele..era de tot rasul.. smile

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

3

Re: nevertebrate..creveti

Creveti Red Cherry? Vroiam sa imi iau si eu dar ii soarbe scalarii. Crevetilor la place mossul (sau muschii de apa, de acvariu), stau in el si il curata. Si cel din imagine pere sa fie baiat. Frumusei creveteii tai big_smile
PS: ai ciclat acvariul?

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

4

Re: nevertebrate..creveti

multumesc..au moss pe o nuca de cocos..unde ..spre disperarea mea..stau ascunsi..sunt cam scumpi la vedere.. :furios:  e ciclat acvariul ca am ceilalti pui[guppy si molly] in el..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

5

Re: nevertebrate..creveti

Sper sa se simta bine in noua casuta! Crevetii se vor si inmulti in timp, vor fi o gramada daca ai perechii. Citeste aici mai mult daca te intereseaza http://www.despre.nevertebrate.ro/acvaristica/creveti

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

6

Re: nevertebrate..creveti

stau mai mult ascunsi ..cred ca ii sperie puii de molly..care sunt cam curiosi si.pe.care ii voi muta in acvariul mare... :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

7

Re: nevertebrate..creveti

Da, bine ai face. Guppy ii mai poti tine, eu nus pesti rai, dar curiosi si nu cred ca le va face mare rau yikes  big_smile

Si probabil sunt speriosi si din cauza mutarii, a trasportului, intr-o (maxim_ o sapt tre sa fie ok wink

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

8 (edited by dana1 11-09-2011 16:06)

Re: nevertebrate..creveti

s-au acomodat ei intr-o saptamana de cand sunt la mine..sa vad cum vor reactiona dupa mutarea puilor de molly..guppy sunt masculi..nu ma risc sa-i bag cu fetele ca nu vreau pui de la ei asa curand..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

9

Re: nevertebrate..creveti

Un guppy face intre 5-30 de pui (mai mult sau mai putin) pe luna, eu vreau si masculi, femele mai traiesc, la mn puii sunt un fel de hrana pt scalari (stiu ca e cam sadic, dar si cu/fara scalari unii pui vor fi mancati de parinti sau vor murii de boli si deastea. BRAVO PT ACHIZITIA CREVETILOR!
PS: rog un administrator sa sterarga unul din posturile de mai sus ca s-au repetat.

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

10

Re: nevertebrate..creveti

eu vreau sa nu epuizez fetele prin fatari repetate si de timpuriu[au doar 2 luni]..daca tot am sansa sa-i separ ..de ce nu??am mutat molly si am facut si filmulet cu ..ascunzatoarea,, dar sa vad cand ma incadrez sa pun aici...

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

11

Re: nevertebrate..creveti

Filmuletul il poti pune pe Youtube, si daca nu vrei inca sa apara aici poti sa imi trimiti linkul intr-un mesaj privat ca sunt nerabdator sa-i vad. smile

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

12 (edited by dana1 11-09-2011 17:06)

Re: nevertebrate..creveti

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=yTJpe50I6yY[/youtube]  nu e prea reusit ca trebuia cu o mana sa tin aparatul si cu cealalta sa fiu atenta si la ei..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

13

Re: nevertebrate..creveti

Wow, imi voi pune si eu moss pe nuci si pe buturugi k da foarte bine, bravo!. Am o nuca cu 2 gauri (eu am facut-o, ma rog tata a taiat-o) si vreau sa pun mos sa atarne pe partea din fatza ca acolo se ascund guppy si vreau sa imi traiasca nu sa fie haliti de scalari, oricum ma pregatesc de ascunzatori ca vor depune scalarii, si oare ce se va intampla cu guppy? De cory nu se ia inca. Imi mai bag niste plante dea-alea gen marar care cresc inalte, imi voi face acv mai frumos.
PS: nuca e cumparata? Partile negre trebuiau scoase, dar marog nu se intapla nimic rau, si scforile le poti scoate dupa ce se prinde mossul ca va da mai bine.
Inca o data bravo!

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

14 (edited by dana1 11-09-2011 17:25)

Re: nevertebrate..creveti

eu am nuci de cocos fierte de mine in apa cu sare..dar asta am cumparat-o cu tot cu moss pe ea de la cine am luat crevetii..anubias am vazut prins de nuca in unele poze.[eu am legat de un fir de vita de vie..tot fiert in apa cu sare[vreo 6 ore]]...dar si windelov si microsorum se pot lega de crengi..ia un acvariu mai mic pentru guppy daca tot ti-e drag de ei..eu de la un acvariu de 10L..am ajuns la unul de 50L..unul de 25L..si cel mic gazduieste acum un betta cu puii lui[ma chinui sa-i aduc la maturitate..dar o cam dau in bara..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

15

Re: nevertebrate..creveti

Multe se pot face cu plantele, mai ales mossul. E misto sa faci un "perete" de moss. Uite cum:
1) Iei 2 plase (se sarma) cat una din laturile acvariului.
2) Bagi intre ele moss.
3) Le prinzi si le pui pe una din laturile acvariului si cand vor creste vor da foarte bine, iti voi arata si o poza dar nush daca o mai am.

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

16

Re: nevertebrate..creveti

inteleg cam cum ar arata..dar imi trebuie mai mult moss..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

17

Re: nevertebrate..creveti

Ma voi mai uita pe net la destea cu plante ca vreau sa mil fac plantat calumea si iti voi spune si tie ce voi gasi.

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

18

Re: nevertebrate..creveti

vei gasi plante low[nepretentioase la lumina si co2 ]..sau plante care necesita lumina speciala si aditie de co2..in functie de ce esti dispus sa le oferi.o parte din .plantele mele au venit taman din BAIA MARE.. :ok:   ..cu posta romana.. tongue  ....ca in orasul meu nu prea gaseam..norocul tau ca stai in capitala... :sanatate:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

19

Re: nevertebrate..creveti

Eu ma duc in Baia mare de vreo 2 ori pe an cand sunt in vacanta, poate gasesc si pe acolo niste plante calumea. In Bucuresti am vazut prin Hornbach, dar nu prea avea lumina si erau cam uratele, ma rog le gasesc prin supermarketuri si mall-uri si in piata la tarabe dar pline de alge.

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

20

Re: nevertebrate..creveti

un crevete a iesit in recunoastere..

Adaugat: 16-09-2011 19:24

un cavaler..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

21

Re: nevertebrate..creveti

Poza e facuta cu lupa? big_smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

22

Re: nevertebrate..creveti

da..ca in realitate e mai mic.. :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

23

Re: nevertebrate..creveti

Stiuuuu creveti sunt niste chestii de 2 cm foarteee frumusei big_smile  dar scalareii mei ii sorb cuc ea mai mare placere big_smile  :wis:

Blog | Acvariu cu scalari big_smile

24

Re: nevertebrate..creveti

ai mei stau bine mersi doar cu masculii de gupyy[care nu fac decat sa-si ciupeasca cozile unii la altii[ca nu au femele cred] nicidecum sa atenteze la mititeii mei]... :ok:

Adaugat: 24-10-2011 12:35

am vazut 2 femele cu oua... :ok:   dar cred ca le vor manca guppy pe majoritatea... tongue    nu as vrea sa mut femelele ca ma gandesc ca nu e bine..asa ca voi lasa natura sa-si urmeze cursul firesc...

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

25

Re: nevertebrate..creveti

Daca au ascunzatori si plante sar putea sa aia ceva tongue

Blog | Acvariu cu scalari big_smile