126

Re: Voliere - cum le construim?

Va multumesc la toti.
Incerc sa raspund cu o singura postare la toate intrebarile.
Cuiburilr nu sunt de vanzare, aia a fost o munca de sper sa nu trebuiasca sa o mai repet in urmatori 10 ani.
Coliviie prea mare nu exista pentru pasari ( indiferent ca e nimpfa sau alex ), doar prea mica, coliviia trebuie sa aiba rolul de culcus,adapost si de mancare a pasari, nu sa fie tinut toata ziua in ea, ex: cum este la Suana, pe alexa ei aproape ca nu o vezi niciodata in coliviie, SUPER.
Preturile se gasesc pe pagina mea, coliviile se pot trimite prin posta, la coliviile 1,2 sau 3 se poate face oferta de pana la 50 % la cumpararea unei pasari mari ( ara, jaco, nemes, amazon), PS: si pretul afisat pe pagina este cu 30-40 % mai ieftin ca in unele magazine ex: coliviie aproape la fel de mare ca nr.1 al meu era la magazin in Arad cu 27 mil.
Play standul sau o colivie deschisa e cea mai buna coliviie:k: .
Salutari Oti

Crescatorie papagali. Oti

127

Re: Voliere - cum le construim?

Pun si eu o intrebare ramona big_smile : Daca papagalul are un play stand nu mai are nevoie de colivie ?

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

128

Re: Voliere - cum le construim?

Estera wrote:

Pun si eu o intrebare ramona big_smile : Daca papagalul are un play stand nu mai are nevoie de colivie ?

Daca pe tine nu te deranjaza, pe el nul deranjaza nici atat sa fie toata ziua liber.
Are locul de joaca la play stand are hranitorile si poate sasi intinda aripile ( zboare ) de cate ori vrea el, ce siar putea dori mai mult?
salutari. Oti

Crescatorie papagali. Oti

129

Re: Voliere - cum le construim?

Multumesc Ramona de raspuns smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

130

Re: Voliere - cum le construim?

kikisiroko wrote:

ramona, adica daca m-as chinui sa strang vreo 30 de mil ( 10 mil voliera/colivia ) un ara sau jako mi l-ai da la 15 mil ( in magazine parca unul este 30 de mil si la jum.de pret este 15 mil ) :bang: + 5 mil jucarii/mancare/play-stand.

Nu, daca ai bani de un ara sau jako atunci pot sa iti dau colivia si la 10 mil.
Un ara sau jako la 30 mil. in magazin ? atuci ori e congelat ori inpaiat :cry: sau pote ca o pana costa atata :k: .
Jako daca stiu bine costa in magazin ceva la 60mil. nu 900 Eu si un ara cca.98mil nu 1500Eu, binenteles bucata nu perechea.
Iar o colivie care la mine costa 17 mil. si la magazin 27, cred ca e o difernta, iar daca se cumpara un ara de ex: as dao la 9-10mil.
La bani care iai calculat tu mas bucura sa gasesc si eu pasari si colivii, ara + coliviie + mancare si playstand la 30 mil. smile .
Ar fi pacat sa umplem forumul cu intrebari din astea.

Crescatorie papagali. Oti

131

Re: Voliere - cum le construim?

OTI, ma crezi ca nici eu nu stiam cat costa un ara sau jacko? a prins bine intrebarea lui. stiam ca sunt extrem de scumpi dar nu m-am interesat. acum stiu. la cat efort si dragoste depui sa-i cresti... se merita.  felicitari. pana la sfarsitul anului sper sa-mi strang si eu bani de o colivie pt nimfele mele. am vazut cateva care m-au marcat.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

132 (edited by ronnabog 08-01-2010 20:23)

Re: Voliere - cum le construim?

jako iasi carrfur mascul vorbeste e adult are 4-5 ani cam asa 35 mil
a fost 45 mil 1 an si dupa ce i-au cazut penele de stress s-au gandit sa reduca pretul
Acum e ca nou,nu mai are probleme sta intr-o colivie mare ,doar ca asteapta un stapan.

133

Re: Voliere - cum le construim?

in animax in galati un ara costa 98mil :ill:

134

Re: Voliere - cum le construim?

Unde`i Animaxu` in Galati?  :einstein:

Simo

135

Re: Voliere - cum le construim?

in real

136

Re: Voliere - cum le construim?

eu am vazut ara la zoomania cora pantelimon 77 mil

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

137

Re: Voliere - cum le construim?

noua lor cusca

138

Re: Voliere - cum le construim?

ai postat si acum doua saptamani poze cu voliera asta big_smile
e spatioasa , sa se bucure mititeii de ea.

139

Re: Voliere - cum le construim?

silviu wrote:

www.4animale.ro/forum/topic463-pozele-cu-colviilevolierele-voastre.html Mai exista un topic asemanator, iar eu tot mai sunt pt. pro inchiderii "subiect nou" pt. incepatori, sau echivalentul a "Super Utilizatorului".  sad

silviu, cu insistentele tale nu o sa reusesti decat sa agasezi pe toata lumea...

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

140

Re: Voliere - cum le construim?

ok...cum trec sarbatorile(ilie palie si foca) ma apuc de construit o "mini"voliera cu marimile:lungime 150 latime 70 inaltime 100.voliera va fi in forma de casuta si in ea v'or locui perusi.plasa o gasesc pe siteul mob*elvi*a.ro, si norocul meu e ca firma de din zalau.am urmatoarele intrebaru:1.cuibul v'a fi in scoarta(se taie un butuc si se gaureste cu o freza)
2.in voliera pot pune iedera falsa?
3.ii stiti careva pe crescatorii din zalau(cred ca sunt 2) care e mai de'ncredere.
Multumesc/

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

141

Re: Voliere - cum le construim?

ok.pana acum am urmatoarele materiale: 3 placi usb + ceva substanta(e deaia sa nu se umfle),ceva plasa de rabits verde(non-toxica cumparata de la pet-shop) ,lac savana non'toxic+ ceva plasa de sarma luata de la bunicu'(ciur se spune in "popor") pentru scurgerea de excremente, tabla zincata(pentru primul acoperis), lindab(al 2-lea acoperis), suruburi si cam atat.Materialele le-am strans azi si luni ma apuc de lucru.  :perus:

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

142

Re: Voliere - cum le construim?

Am un schelete(fost rastel de panificatie) metalic sub forma de dreptunghi cu urmatoarele cote: L 780x l 640x h 1540.As vrea sa-l transform in voliera pentru papagalii mei.
In scurt timp o sa postez si ceva poze.
Dupa cum vad eu voliera,va arata astfel:
-o latura L 780x h 1540 placat cu OSB,care sa devina spatele volierei si unde o sa  stea cuiburile
-iar cele 3 laturi, imbracate in plasa.
-pe inaltime compartimentata in 2 parti,cu tava jos la fiecare

Astept idei din partea tuturor  :perus:

143

Re: Voliere - cum le construim?

buna!tu unde vei tine voliera afara ,nu?
daca da nu le e frig papagalilor ? cum se incalzesc?
te rog raspunde daca stii...

fiecare persoana are perechea ei de aripi,mai colorata sau mai gri,dar aceasta este strans legata de o franghie....franghia timiditati a a nesigurantei.noi trebuie sa rupem aceanta franghie si sa ne ridicam catre adevaratul soare,dar din pacate unii nu reusesc sa o rupa niciodata.!!
voi  v-ati deschis aripile?

144

Re: Voliere - cum le construim?

As dori sa construiesc si eu o voliera,dar nu prea am idei. Ma puteti ajuta?

145

Re: Voliere - cum le construim?

t0d0ran wrote:

As dori sa construiesc si eu o voliera,dar nu prea am idei. Ma puteti ajuta?

poti gasii aici informatii http://www.4animale.ro/forum/topic90-vo … truim.html

fiecare persoana are perechea ei de aripi,mai colorata sau mai gri,dar aceasta este strans legata de o franghie....franghia timiditati a a nesigurantei.noi trebuie sa rupem aceanta franghie si sa ne ridicam catre adevaratul soare,dar din pacate unii nu reusesc sa o rupa niciodata.!!
voi  v-ati deschis aripile?

146

Re: Voliere - cum le construim?

Multumesc ,astea le-am mai vazut ... ma gandeam la ceva mai amanuntit.. sau alt model ceva..

147

Re: Voliere - cum le construim?

t0d0ran wrote:

Multumesc ,astea le-am mai vazut ... ma gandeam la ceva mai amanuntit.. sau alt model ceva..

a scuze pai poate gasesti pe google

fiecare persoana are perechea ei de aripi,mai colorata sau mai gri,dar aceasta este strans legata de o franghie....franghia timiditati a a nesigurantei.noi trebuie sa rupem aceanta franghie si sa ne ridicam catre adevaratul soare,dar din pacate unii nu reusesc sa o rupa niciodata.!!
voi  v-ati deschis aripile?

148 (edited by Stefan_354 13-08-2013 16:41)

Re: Voliere - cum le construim?

In curand o sa con struiesc si eu o voliera pentru cei patru perusi ai mei abia astept!!!!  :perus:
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-08-2013 16:35[/merge_posts_bbcode]

Stefan_354 wrote:

In curand o sa construiesc si eu o voliera pentru cei patru perusi ai mei abia astept!!!!  :perus:

[merge_posts_bbcode]Adaugat: 13-08-2013 16:41[/merge_posts_bbcode]

O sa va trimit poze cu voliera!

149

Re: Voliere - cum le construim?

O idee foarte buna,vor fi categoric foarte fericiti sa aiba atata spatiu in care sa se joace si sa zboare wink

150

Re: Voliere - cum le construim?

stefan poti te rog sa pui mai multe poze si mai multe detalii?
materiale,de une...etc

http://ricas.sunphoto.ro/