26

Re: Setter irlandez rosu

Buna ziua. Sunt o mare iubitoare de animale si acum ca baietelul meu a crescut destul de mare as vrea sa-mi cumpar un catel. De multi ani visez la o fetita setter rosu dar nu prea am avut voie de la imparatie cu un caine de talie asa mare (am mai avut caine dar de talie mica). Acum sa zicem ca voi face familiei  o surpriza :rusine: , neanuntandui ce rasa voi lua. Deocamdata sunt in faza de studiu, stiu ca-mi doresc setter dar nu stiu prea multe despre ei. De la voi adunate as vrea sa-mi fac o parere reala bazata pe fapte reale nu pe cateva randuri intr-o descriere a rasei. :merci:
Am tot cautat o comunitate a crescatorilor de setteri dar nu am gasit ca sa culeg din experientele lor cu acesti caini toate datele de care am nevoie. Eu stau la curte (nu una enorma dar.....curte), in Bucuresti, deci loc pentru un caine maricel ar fi. Bineinteles ca va ajunge in patul meu ca nu-mi iau caine sa-l var sub pat (fie vorba intre noi eu ma si vad cu el in patura)  :bravo:
Trebuie sa va spun ca cel putin deocamdata nu am gasit nici sa cumpar un pui.  :cry:  Poate la primavara.
Nu vreau pui din mai stiu eu ce parinti campioni ca nu am atatia bani dar nici vre-un metis care la maturitate numai cu setter sa nu semene..... Ufff greu la deal cu boii mici. As vrea un exemplar bun dar sa nu coste cu sutele de euro. Caci afara de banii pentru caine mai trebuiesc si vaccine si multe altele.
Daca cineva mai citeste acest forrum si are setter va rog sa-mi dati cateva informatii despre cat sunt de zapaciti si energici in "copilarie".
Ati avut momente cand ati regretat faptul ca v-ati oprit in dreptul acestei rase? Cunoasteti vre-o comunitate a iubitorilor si crescatorilor de setteri, unde as putea citi mai multe despre ei?
De unde imi recomandati sa iau un pui care sa nu fie foarte scump dar sa fiu linistita ca este ceea ce cumpar si nu .....teapa.
Pot tine acest catel in casa cu copil de 6 anisori( e baiat si e cat 3 setteri la un loc, agitat, energic....baiat intr-un cuvant) ?

27

Re: Setter irlandez rosu

foarte frumosi! wink

L A D Y
L A D Y
1D