1

Topic: Cockeri


--- COCKER SPANIEL ---
Talie: mica 
Tara de origine:  SUA - 1878
Culori:  maro, negru, crem, cu pete
Inaltime:  35-38 cm
Greutate:  10-12 kg
Durata vietii: 10-14 ani
Boli frecvente:  destul de rezistent, poate avea probleme cu ochii, displazie de sold sau epilepsie
Temperament: activ, prietenos
Descriere: Cockerul este un caine de talie medie, cu urechi lungi, ce-I ajung pana la varful nasului daca sunt trase spre inainte. Ochii sunt inchisi la culoare si ovali. Blana este de lungime medie. Coada este de cele mai multe ori taiata.
Temperament: Cockerul este indraznet, plin de energie, vesel si afectuos. Este un caine plin de viata fiind excelent pentru copii, deoarece este bland si foarte jucaus. Este sociabil cu strainii, nu latra foarte mult si respecta cu strictete ordinele.
Este un excelent caine de companie.
In general, cainilor din aceasta rasa le plac plimbarile si statul in aer liber, insa sunt si exemplare mai rezervate ce prefera sa stea in apartament. Unele femele cocker pot fi foarte dominatoare si de aceea nu este indicat ca ele sa fie plasate la un stapan mai putin autoritar. Masculii din aceasta rasa sunt mai cooperanti.
Cainii Cocker au nevoie de un dresaj ferm dar efectuat cu multa blandete deoarece sunt sensibili si totodata independenti si inteligenti. Majoritatea Cockerilor se inteleg bine cu alte animale de casa, chiar si cu pisicile.
Probleme de sanatate: sunt predispusi la infectii la urechi. In special in timpul verii, urechile trebuie cu grija examinate si curatate.
Cockerii pot fi crescuti in apartament daca li se ofera suficient exercitiu.
Intretinere: este important ca blana sa fie periata si pieptanata regulat. Urechile trebuie verificate pentru a nu avea incalcite fire de iarba sau impuritati ce pot declansa o infectie. De asemenea trebuie sa fie curatati in urechi pentru a elimina excesul de ceara.
Cockerii fac parte din cainii spanieli alaturi de :American Water Spaniel,Clumber Spaniel,English Cocker Spaniel,English Springer Spaniel,Field Spaniel,Irish Water Spaniel,Brittany si Sussex Spaniel.
Spanielii de concurs precum Cocker Spanielii şi Clumber Spanielii nu au nevoie să facă la fel de multă mişcare ca spanielii de câmp şi sunt perfecţi pentru viaţa la oraş sau într-un apartament.
Cocker Spaniel-ul este cel mai mic dintre câinii de vânătoare şi unul dintre cele mai îndrăgite animale de companie. Totuşi, popularitatea lui a dus la încrucişări în interiorul aceloraşi familii, deci e bine să verificaţi ce probleme au avut părinţii viitorului dv. câine, cu şoldurile sau cu ochii. Superba lui blană aurie trebuie îngrijită atent, în special urechile lungi, atârnânde, care sunt predispuse la infecţii dacă sunt neglijate.

e preferatul meu smile !e foarte frumos dupa parerea mea!!!voi ce ziceti?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

2 (edited by ariadna 31-03-2008 20:42)

Re: Cockeri

Si mie imi plac foarte mult!Sunt asa draguti!:heart: smile De fapt, dupa parerea mea, toti sunt draguti!

Don't worry, be happy!:)

3

Re: Cockeri

:d

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

4

Re: Cockeri

Cam la ce pret ajunge un cocker spaniel?

Don't worry, be happy!:)

5

Re: Cockeri

nu stiu.in targul de animale am vazut-o pe una care vindea pui 3milioane(lei vechi)unu.cam asa e un cocker.2-3-3 jumate milioane,acu depinde de unde il iei :wis:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

6

Re: Cockeri

putem sa continuam aici discutii daca vrei despre hrana si nu numai ca sa nu fim off topic

Adaugat: 26-07-2008 13:01

trebuie sa te informezi despre ei inainte,daca se pootriveste rasa stilului tau de viata...
trebuie sa stai de vorba cu ai tai....la caine ii cade parul mai ales in perioada de naparlire f tare...daca il iei de mic va face mult in casa,ei cand sunt mici nu se pot abtine,fac unde le vine,ca si copii mici.va trebui scos afara de multe ori la inceput,intreaba daca sunt si ei de acord s il scoata din cand in cand,e important,nu cred ca vei putea singura la nesfarsit (eu asta fac in momentul de fata,la mine nimeni nu vrea sa iasa cu prichindelul )...Iti spun toate astea ca sa nu patesti ca mine,eu care mi l-am dorit foarte mult,acum il am si sunt nevoita sa raman fara el ,pentru ca nu il suporta nimeni,in conditiile in care Pluto e cel mai cumintel catel pe care l-am vazut vreodata,nu a facut in casa decat pipi de 2 ori in prima zi,se cere singur afara acum (e important ca avea deja 5 luni si se poate si abtine).Eu nu am sa mai fac prostia asta niciodata,sa imi iau ceva atata timp cat depind de cineva!M-am invatat minte,imi pare foarte rau ca se intampla asta,cand voi fi la casa mea,pe banii mei atunci o sa pot sa am tot ceea ce imi doresc!

Adaugat: 26-07-2008 13:22

trebuie sa le areti si lor sa le spui cam cat creste,care este temperamentul lor!E important sa aiba pedigree,poate vrei sa mergi la expo cu el,sa primeasca drept de monta,e important pentru sanatataea lui...si in primul rand ai garantia ca ti-ai luat un catel de rasa pura,cu un temperament bun!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

7

Re: Cockeri

mersi.despre el m-am informat mult big_smile .stiai ca se intelege chiar si cu pisicile,e relativ tacut si poate fi caine de apartament? tongue .si cockerul e de talie medie deci nu creste prea mare.o sa ma mai gandesc.mersi de sfaturi smile .tu iti dai patrupedul??

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Cockeri

:cry: din pacate nu am alta varianta!Si shar-peiul e talie medie si tatal meu zice ca e prea mare...eu zic sa ii informezi bine pe ai tai inainte,e foarte important pt catel in special,pentru viata lui de apoi,din casa voastra!Si sa te asiguri daca ai tai iubesc animalele atat incat sa traiasca cu ele in casa,cainii in special (o pasare e alta mancare de peste).

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

9

Re: Cockeri

tata iubeste ffff mult cainii smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

10

Re: Cockeri

atunci iti doresc succes in alegerea puiului!Si tat zicea ca ii iubeste dar la curte nu in apartament,acum m-am lamurit  :furios:...Daca iubesti animele le iubesti aproape de tine!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

11

Re: Cockeri

Yoana wrote:

:cry: din pacate nu am alta varianta!Si shar-peiul e talie medie si tatal meu zice ca e prea mare...eu zic sa ii informezi bine pe ai tai inainte,e foarte important pt catel in special,pentru viata lui de apoi,din casa voastra!Si sa te asiguri daca ai tai iubesc animalele atat incat sa traiasca cu ele in casa,cainii in special (o pasare e alta mancare de peste).

:cry: sa-i gasesti un stapan iubitor daca-l dai! mi-e mila si de tine si de el :cry:

12

Re: Cockeri

Printzesa wrote:
Yoana wrote:

:cry: din pacate nu am alta varianta!Si shar-peiul e talie medie si tatal meu zice ca e prea mare...eu zic sa ii informezi bine pe ai tai inainte,e foarte important pt catel in special,pentru viata lui de apoi,din casa voastra!Si sa te asiguri daca ai tai iubesc animalele atat incat sa traiasca cu ele in casa,cainii in special (o pasare e alta mancare de peste).

:cry: sa-i gasesti un stapan iubitor daca-l dai! mi-e mila si de tine si de el :cry:

intradevar sad .poate gasesti o cale sa-l pastrezi sad

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

13

Re: Cockeri

Va multumesc printzesa si bianca dar  la cum sta treaba,adica LA FEL DE NASOL,si nu se va schimba din aceasta stare ca asta e din pacate...PROMIT DOAR CA VOI AVEA GRIJA CA LUI PLUTO SA II FIE BINE!

Animalutele mele ....... Liza (kakariki)...Oz (perus) ...King (iepurila).......

14

Re: Cockeri

succes atunci neutral

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

15

Re: Cockeri

:k::k::k:

iubesc animalele!!!

16

Re: Cockeri

si eu am avut un cocker spaniol f dragutz dar a trebuit sa il dau pentru ca era rau si m-a si muscat sad  :heart: :heart: :heart:
(Vanesa)

17

Re: Cockeri

L-ai luat cand era mare, Alina?

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

18

Re: Cockeri

frumosi caini!! :caine: :caine:

O pereche de perusi si o catea carpatina+1 puiut al acesteia

19

Re: Cockeri

raluky4 ,l-am luat cand era puiutz :heart:

20

Re: Cockeri

aha. oricum , foarte frumushel!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

21 (edited by vladcrisan 14-05-2011 16:49)

Re: Cockeri

Am sa va pun si eu niste poze cu puii pe care i-am avut in vara anului 2008 .Din pacate unul a murit,l-a calcat masina sad ,in a4a poza cel din spate.
Pe cea aurie am pastrat-o.O sa va pun niste poze cu ea cand se face mai cald :caine:

22

Re: Cockeri

ce frumosi sunt  :heart: 
imi pare rau ptr cel care a murit

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

23

Re: Cockeri

cei negri erau baieti si cea aurie si cea negru cu putin maro fete

24

Re: Cockeri

vladcrisan wrote:

Am sa va pun si eu niste poze cu puii pe care i-am avut in vara anului 2008 .Din pacate unul a murit,l-a calcat masinca sad ,in a4a poza cel din spate.
Pe cea aurie am pastrat-o.O sa va pun niste poze cu ea cand se face mai cald :caine:

Aaaa....si sa inteleg ca ce-a aurie  este Lulu sau am fct. eu o confuzie....??? :k:
Ps: Foarte frumosi...^.^ :k:

25

Re: Cockeri

Da cea aurie e Lulu :heart:

Adaugat: 19-02-2011 17:56

Am sa va pun si eu niste poze noi cu Lulu in premiera big_smile ,am pus doar poze cu ea cand era mica acum va arat poze cu ea mare si va pun niste poze ca sa vedeti ca am un caine care adora sa se spele