1

Topic: Despre tricotat si crosetat

Am deschis acest topic ca sa sciem in el tot ceea ce facem acasa legat de tricotat si crosetat, pareri, sugestii etc.
Ieri am rugat-o pe mama sa ma invete sa tricotez ca nu am mai tricotat niciodata si am fost curioasa sa vad cum e tongue
M-am apucat ieri sa fac un fular micut si astazi fiind acasa ca sunt bolnava am avut timp liber si l-am terminat. Are lungime de aproximativ 50 de cm si latime 5 cm . Nu a iesit prea grozav dar pentru prima data in care am tricotat este destul de bine dupa parerea mea.
Va atasez si doua poze cu fularelul si astept parerile voastre.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

2

Re: Despre tricotat si crosetat

mie imi place,a iesit super smile sa ne mai rati lucrari  :pup:  :bravo:

- Bianca

3

Re: Despre tricotat si crosetat

Multumesc Bianca  :pup: Deja am inceput sa fac si o bluzica tot micuta, de fapt le fac pentru viitorul meu catelus tongue Sper sa ii fie bune si sa ii placa big_smile O sa pun poze cand o gat .

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

4

Re: Despre tricotat si crosetat

opa,si cand vine viitorul catelus ?  :floare:

abea astept sa vad bluzita  :heart:

- Bianca

5

Re: Despre tricotat si crosetat

Pai numai prin toamna ca la vara plec in Spania si nu are rost sa il iau de acum ca nu am la cine sa il las si il iau numai cand vin.
Astazi o sa mai fac la bluzica si sper sa reusesc cat de curand sa o gat smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

6

Re: Despre tricotat si crosetat

succes cu bluza  :bravo:

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine:

7

Re: Despre tricotat si crosetat

Multumesc Maria smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

8

Re: Despre tricotat si crosetat

Foarte frumos fularul estera!:*
Si eu am facut o caciula...ce e drept,ma apucasem de ea acum un an jumatate si am terminat-o pe la inceputul iernii... :hihi: nu este extraordinara dar imi vine bine big_smile ...si tine de cald :k:

^ :heart: Ello :heart: ^

9

Re: Despre tricotat si crosetat

Multumesc Ello si caciula ta e frumoasa  :k:  Sper ca mai faci si altceva si le vei posta aici.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

10

Re: Despre tricotat si crosetat

fluturi ,mileu,nuferi

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

11

Re: Despre tricotat si crosetat

Foarte frumoase  :bravo:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

12

Re: Despre tricotat si crosetat

Si fularul tau este frumos i-mi plac franjurile .dar si CRAZYANG3LC se pricepe ,succes la lucru!! :bravo:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

13

Re: Despre tricotat si crosetat

Multumesc  :pup:  Ieri si astazi am mai lucrat la bluzica dar de fapt nu o sa mai iasa o bluzica  , ci un sfetaras cu capse. big_smile Sper sa reusesc  smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

14

Re: Despre tricotat si crosetat

multumesc :pup: !dana pot sa-ti spun doar ca mileurile sunt minunat de frumoase(stiu ca este aproape un pleonasm... :hihi: )!dar imi plac mult...succes in continuare cu lucrarile estera :k:

^ :heart: Ello :heart: ^

15

Re: Despre tricotat si crosetat

Multumesc Ello  :pup:  Astazi am terminat toate partile din sfetaras mai trebuie doar unite intre ele si gata  big_smile  Sper ca maine reusesc sa il gat si o sa va arat poze.

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

16

Re: Despre tricotat si crosetat

Buna la toata lumea,

M-am gandit ca sunt persoane care nu stiu sa croseteze si isi doresc sa invete si ce poate fi mai bine venit decat niste tutoriale: http://gabriela-artsylife.blogspot.com/ … entru.html

Sper sa va placa si in primul rand sa va fie de ajutor.

Succes!

17

Re: Despre tricotat si crosetat

As vrea sa incerc sa impletesc o posetuta big_smile Stie cineva cum s-ar putea face?  big_smile

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

18

Re: Despre tricotat si crosetat

Stiu ca e cam tarziu....dar am gasit ceva pe un site:
"Randul 1: se croseteaza un lantisor format din doua (2) ochiuri, iar in al doilea ochi se croseteaza sase (6) picioruse scurte ( eu in general unesc la capat ochiurile printr-un piciorus alunecos, crosetand un ochi de incepere pentru fiecare nou rand in parte - dar in cazul acesta vad ca doar marcheaza locul unde se termina randul  – este la libera alegere)
Randul 2: in fiecare din cele sase (6) ochiuri obtinute la primul rand se croseteaza cate doua (2) picioruse scurte - total picioruse 12
Randul 3: ( Incepem sa crestem ) in primul ochi din randul 2 , crosetam 2 picioruse , in al doilea ochi crosetam un piciorus , in al treilea ochi 2 picioruse scurte , in al patrulea un piciorus scurt , si continuam astfel pana la al doisprezecelea ochi – total picioruse 18
Randul 4 : in primul ochi crosetam doua (2) picioruse scurte, in al doilea si al treilea ochi cate un piciorus, in al patrulea ochi doua (2) picioruse scrute, in al cincilea si al saselea ochi cate un piciorus scurt , si continuam astfel pana la al optsprezecelea ochi , unind ultimul piciorul cu primul printr-un pichiorus alunecos – total picioruse 24
Randul 5 : se urmeaza acelasi procedeu ca mai sus, doar ca intre cresteri ( cele doua picioruse intr-un singur ochi ) vor fi cate trei (3) picioruse scurte ochiurilor care ii urmeaza – total picioruse 30

Se continua astfel pana se obtine diametrul cercului dorit

Acum dupa ce am terminat de crosetat cercul , incetam sa mai crestem randurile , si crosetam cate un piciorus in fiecare ochi din ultimul rand al cercului format , la final urmand sa unim ultimul piciorus cu primul piciorus al randului printr-un piciorus alunecos; crosetam astfel pana in momentul cand avem inaltimea dorita a gentii . "

19

Re: Despre tricotat si crosetat

Multumesc, Carmen. Dar mi-am facut o posetuta tot asa crosetata. Am primit de la cineva mai multe reviste si am reusit sa fac. Uite cum au iesit big_smile cea alb cu albastru e a mea si cea albastra e a surorii mele  big_smile nu e cine stie ce.. dar e prima incercare big_smile

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

20

Re: Despre tricotat si crosetat

:bravo:  :bravo:  :bravo:  supeeeerbe

21

Re: Despre tricotat si crosetat

Multumesc smile

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

22

Re: Despre tricotat si crosetat

si uite cum poti face ceva frumos cu un ghem de ata..un croset si 2 maini dibace... :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

23

Re: Despre tricotat si crosetat

Da.... am ceva timp de cand ori crosetez ori cos pe etamina. Deocamdata am facut astea si un fel de goblen care mi-a luat vreo 2 saptamani sa-l termin, si dupa maruntisuri ( flori cusute sau flori crosetate)
Imi plac lucrurile simple si facute de mine, stiu ca e munca mea si imi place ce iese.

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry:

24

Re: Despre tricotat si crosetat

Si eu tricotez,mai ales hainute pentru catei,din care si vand!Nu fac o afacere din asta,dar imi plac provocarile.Toti 'clientii' au idei noi,vor hainuta asa si asa smile O parte din hainute

>>>>Alexandra<<<<

25

Re: Despre tricotat si crosetat

Ce tare big_smile Eu mai nou crosetez bratari :hihi:

Niciodata nu vei afla cat de puternic esti, pana cand "a fi puternic", este ultima solutie care ti-a mai ramas.
-Marina-
Mi dispiace piccolino! :cry: