1

Topic: Raspandirea invaziva a broastei testoase cu tample rosii in natura

Aparitia de cativa ani a testoasei cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans) in habitatele din Romania este ingrijoratoare, avand in vedere ca in tarile din Uniunea Europeana importul acestei subspecii este interzisa fiindca este considerata o specie invaziva si prezenta ei in mediul natural reprezinta o amenintare ecologica pentru speciile indigene de plante si animale (252/2005 Order of the European Community). In Romania sunt semnalari din 7 judete, unde subspecia apare si in natura! Specia se reproduce cu succes in sud-vestul Europei, dar depune oua si in Romania! Chiar daca nu se va dovedi reproductia cu succes in tara, numarul in continua crestere al exemplarelor abandonate reprezinta amenintarea reala! Cateva grupuri herpetologice, dar nu numai, precum si diferite persoane fizice au realizat o coalitie pentru prevenirea, rezolvarea sau ameliorarea problemei Trachemysului in Romania. Coalitia are ca scop:



1. informarea publicului larg despre problema Trachemys [de ex. cumparatorii de testoase ar trebui sa stie de marimea la care ajunge specia (20-25cm chiar si pana la 40-45cm si 1,5-2kg), de longetivitatea ei (50-75 de ani) si de amenintarea ecologica ce o reprezinta exemplarele abandonate!]



2. realizarea unei retele intre organizatiile, institutiile, asociatiile sau persoanele fizice care primesc exemplare de Trachemys de la detinatori plictisiti sau capturate din habitate naturale si iubitorii de testoase care vor sa adopte aceste testoase. Testoasele sunt oferite gratis si daca detinatorii se vor plictisi de ele le vor putea „returna" retelei!



3. identificarea a noi locuri infestate de Trachemys si stoparea invaziei, cauzate in primul rand de oameni!



Lista este deschisa oricarei persoane, care doreste sa participe la aceasta actiune! Va rugam sa transmiteti aceste informatii persoanelor, care ar fi interesate de ele! Coalitia Trachemys Adoption Romania este deschisa catre orice institutie, organizatie, asociatie, societate sau grup, care doreste sa activeze impreuna cu noi!

Puteti contacta Coalitia Trachemys Adoption Romania la urmatoarele adrese:

http://www.freewebs.com/trachemysadoption

http://pets.groups.yahoo.com/group/trac … option_ro.

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

2

Re: Raspandirea invaziva a broastei testoase cu tample rosii in natura

wow!nici macar nu stiam!ca sa inteleg mai bine daca le gasim in salbaticie sa le luam si sa le dam la pet-shop sau cum?si cam cum arata o astfel de testoasa?

Adaugat: 19-02-2008 09:30

Ideea Coalitiei Trachemys Adoption Romania, din care suntem si noi mandri sa facem parte, este ca, atunci cand gasiti testoase de Florida in salbaticie, sa luati legatura cu cei din coalitie, pentru ca ei sa incerce sa le recupereze de acolo. Sau, le puteti lua chiar voi, dar in nici un caz sa le duceti la pet-shopuri! Pet-shopurile le vor revinde si este posibil ca ele sa ajunga tot abandonate in natura!

Adaugat: 19-02-2008 20:20

ok,am inteles

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

3

Re: Raspandirea invaziva a broastei testoase cu tample rosii in natura

Si ce poate face broasca asta?? Omoara oameni, se hraneste cu copii, demoleaza case? Mai lasati-o in pace, ca nu deranjeaza pe nimeni...

4

Re: Raspandirea invaziva a broastei testoase cu tample rosii in natura

thorngravdsen wrote:

Si ce poate face broasca asta?? Omoara oameni, se hraneste cu copii, demoleaza case? Mai lasati-o in pace, ca nu deranjeaza pe nimeni...

Problema se datoreaza faptului ca broscuta testoasa cu tample rosii nu este o specie indigena, ea este originara din SUA. Fiind eliberata in natura si obligata sa se "descurce" singura, ea ameninta astfel existenta speciilor de flora si fauna indigene. La nivelul intregii Comunitatii Europene s-au inregistrat probleme mari datorate exemplarelor eliberate in natura, care au decimat substantial speciile indigene arealelor respective. De aceea tarile din UE au interzis importul acestei specii.
Normal, broscuta testoasa nu are nici o vina, de vina sunt cei care le elibereaza in natura fara sa se gandeasca la consecintele actelor lor.
Astfel, Coalitia Trachemys Adoption Romania doreste atat sa protejeze broscutele (prin recuperarea lor din natura si adoptia de catre persoane responsabile care sa le ingrijeasca asa cum trebuie), cat si sa protejeze flora si fauna indigena prin eliminarea acestei noi amenintari prezente in habitatele naturale ale speciilor.
Daca mai ai neclaritati si pot sa-ti fiu de folos cu ceva, nu ezita sa ma intrebi. smile

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

5

Re: Raspandirea invaziva a broastei testoase cu tample rosii in natura

thorngravdsen wrote:

Si ce poate face broasca asta?? Omoara oameni, se hraneste cu copii, demoleaza case? Mai lasati-o in pace, ca nu deranjeaza pe nimeni...

cum poti fi asa rau cu saraca broscuta sad ?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

6 (edited by yoyo_suricata 18-06-2008 13:59)

Re: Raspandirea invaziva a broastei testoase cu tample rosii in natura

cam asa arata o broasca testoasa de florida.
http://www.animale.ro/assets/article_image/2007/10/florida_resize.jpg

si care mai e situatia cu broscutele? au reusit ceva pana acum?

7

Re: Raspandirea invaziva a broastei testoase cu tample rosii in natura

semana cu cele care se vad le petshop.

Adaugat: 18-06-2008 17:10

yoyo_suricata wrote:

cam asa arata o broasca testoasa de florida.
http://www.animale.ro/assets/article_im … resize.jpg

si care mai e situatia cu broscutele? au reusit ceva pana acum?

Sigur, Coalitia isi vede de treaba in continuare. Incercam si noi sa popularizam cat mai mult subiectul, astfel incat oamenii sa nu mai elibereze broscute in natura si sa stie cum sa actioneze daca gasesc in natura vreun exemplar (adica sa-i contacteze pe cei din Coalitie).

Adaugat: 19-06-2008 01:36

broasca pe care a pus-o yoyo_suricata seamana cu broastele unei prietene...

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

8

Re: Raspandirea invaziva a broastei testoase cu tample rosii in natura

bun..deci verisorul meu sta la casa(la 300 m de mn) si langa curtea sa este o mica vale i care a prins o broasca testoasa.Nush de care nu am reusit sa o vad stiu doar ca nu prea o ingrijeste...as vrea sa fac rost de ea..daca mi-o da eu nu preo o voi putea ingriji(pre multe animale si nici o experienta cu boraste testoase) unde as putea sa o predau?

Adaugat: 24-08-2008 18:37

danyto wrote:

bun..deci verisorul meu sta la casa(la 300 m de mn) si langa curtea sa este o mica vale i care a prins o broasca testoasa.Nush de care nu am reusit sa o vad stiu doar ca nu prea o ingrijeste...as vrea sa fac rost de ea..daca mi-o da eu nu preo o voi putea ingriji(pre multe animale si nici o experienta cu boraste testoase) unde as putea sa o predau?

Daca spui ca verisorul tau a prins-o din natura, este posibil sa fie o specie indigena (adica specifica faunei Romaniei), caz in care cel mai bine este sa fie eliberata unde a fost gasita.
In cazul in care este vorba de Trachemys scripta elegans (broasca testoasa cu tample rosii) cel mai bine este sa fie donata cuiva care sa aiba grija de ea si care sa nu o elibereze din nou in natura (pentru ca poate ameninta existenta speciilor indigene).
Uite aici o poza cu Trachemys scripta elegans. Daca asa arata broscuta da un semn aici si vedem ce putem face. smile

Adaugat: 24-08-2008 20:38

ok ma voi duce maine la el sa vad ce pot face.

Adaugat: 24-08-2008 20:45

am fost sa vad broscutza si nu e cu tample roshi..ciudat ca o are de 2 ani si eu nici nu am stiut :wow:  spune ca a pescuito...mancare ii da crevetzi mici(de la petshop)

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

9 (edited by birdslover 22-08-2009 15:20)

Re: Raspandirea invaziva a broastei testoase cu tample rosii in natura

:wow: Eu am fost vara asta la acvariul de la Tulcea si am facut o poza unor broaste testoase dar abia acum imi dau seama ca au tamplele rosii :wow: ... cea care incearca sa se urce pe piatra din mijloc, in stanga e pe piatra una care sta cu spatele si mai e in dreapta inca una... voi ce ziceti?

10

Re: Raspandirea invaziva a broastei testoase cu tample rosii in natura

eu am o broscuta de florida.a fost gasita pe soseaua de pe mesteacan.a mea se hraneste doar cu peste si fructe de mare,refuza orice altceva.latifa,spuneai ca acesta specie ameninta flora.sunt curioasa cu ce se mai hraneste atunci avand in vedere ca a mea e atat de pretentioasa(sunt sigura ca e broasca cu tample rosii avand in vedere ca mai am 3 testoase si sunt la curent informatii in legatura cu cateva specii)

11

Re: Raspandirea invaziva a broastei testoase cu tample rosii in natura

Pentru mai multe lamuriri in ceea ce priveste impactul broastei testoase asupra mediului gasiti aici:
http://www.4animale.ro/advertorial/stop … n-natura/1 urmati si linkurile de la sfarsitul articolului pentru o informare mai detaliata.

In principiu orice animal introdus abuziv intr-un habitat nou unde nu are dusmani naturali se poate inmulti excesiv indiferent de cat de mofturos este cu mancarea creand probleme majore in mediul respectiv.

Si codat, Si coltat, Si istet, Si-ndraznet.

12

Re: Raspandirea invaziva a broastei testoase cu tample rosii in natura

f frumosa broscuta! :k:

animalutele mele: 5 perusi:Gogu,Cocutza,Coco,Gogutza,Pacolina si 6 oute....  big_smile tongue