1

Topic: Pestele Scalar

am si eu o pereche de scalari care au depus icre acum 6 zile.am sparat frunza cu icre de parinti, iar dupa 3 zile au inceput sa apara niste codite, iar ieri inotau cateva.cu ce as putea sa hranesc si eu puii de scalar si la cate zile?daca stie cineva mai multe despre acesti pesti sa ma ajute si pe mine

5 :aga: Chiky,Pufy,Maslinutza,Puiu si Puiutza+ 1 pui+ 2 oua- 6 :nimfa: Bruno si Perluta, Mafy si Snow, Tzuiu si Tzuiuka 12 :perus: Papi si Pipa+ 3 pui 4 Zebre Australiene: Cipy si Ciry+ 1 pui 1 peste Betta- Beti- 1 :caine: Brack German -Max- 4 Cucuruzi

2

Re: Pestele Scalar

Exista pe site un articol despre reproducerea lor: http://www.4animale.ro/pesti/de-apa-dul … um-scalare

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

3

Re: Pestele Scalar

multumesc latifa.am citit acest articol, insa vroiam sa imi mai spuna si cineva care a crescut pui de scalar

5 :aga: Chiky,Pufy,Maslinutza,Puiu si Puiutza+ 1 pui+ 2 oua- 6 :nimfa: Bruno si Perluta, Mafy si Snow, Tzuiu si Tzuiuka 12 :perus: Papi si Pipa+ 3 pui 4 Zebre Australiene: Cipy si Ciry+ 1 pui 1 peste Betta- Beti- 1 :caine: Brack German -Max- 4 Cucuruzi

4

Re: Pestele Scalar

l inceput puiutii se hranesc cu galbenus de ou fiert,dar asta dupa ce inoata toti nu inainte,sau gasesti la pet mancare speciala pt pui

:heart: -SABINA- :heart:

5

Re: Pestele Scalar

multumesc sabina.am citi cum se administreaza oul fiert si astazi am fost la pet-shop si am luat niste mancare speciala pentru pui, care e pentru 3 varste(sunt 3 tubulete si pe ele scrie baby 1, baby 2, si baby 3). difera marimea hranei

5 :aga: Chiky,Pufy,Maslinutza,Puiu si Puiutza+ 1 pui+ 2 oua- 6 :nimfa: Bruno si Perluta, Mafy si Snow, Tzuiu si Tzuiuka 12 :perus: Papi si Pipa+ 3 pui 4 Zebre Australiene: Cipy si Ciry+ 1 pui 1 peste Betta- Beti- 1 :caine: Brack German -Max- 4 Cucuruzi

6

Re: Pestele Scalar

asa e bafta cu puiutii  wink

:heart: -SABINA- :heart:

7

Re: Pestele Scalar

multumesc  :pup:

5 :aga: Chiky,Pufy,Maslinutza,Puiu si Puiutza+ 1 pui+ 2 oua- 6 :nimfa: Bruno si Perluta, Mafy si Snow, Tzuiu si Tzuiuka 12 :perus: Papi si Pipa+ 3 pui 4 Zebre Australiene: Cipy si Ciry+ 1 pui 1 peste Betta- Beti- 1 :caine: Brack German -Max- 4 Cucuruzi

8

Re: Pestele Scalar

2 membri noi!!

Adaugat: 29-03-2011 11:58

cei 2 scalari cresc..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

9

Re: Pestele Scalar

Dana1, inteleg ca ai 2 scalari, unul negru cum am si eu dar celalalt cum este ca nu vad clar in poza ? Se inteleg asa, toti din acvariu cu ei ?
Ai sesizat daca si astia ciupesc plantele ? Ca la mine, scalarii am vazut cum mancau radacinutele de nuferi  sad
:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

10

Re: Pestele Scalar

nu am plante multe ..in poza 3 sunt amandoi..

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

11

Re: Pestele Scalar

Si pe masura ce o sa mai creasca, o sa manance din ce in ce mai mult din plante, dar asa, doar un pic. nu o sa faca prapad ca si carasii.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

12

Re: Pestele Scalar

cati suntem in prima poza?   :wis:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

13

Re: Pestele Scalar

2 ? :wis: Unul in colt si altul jos ? :hihi:

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

14 (edited by dana1 14-06-2011 07:11)

Re: Pestele Scalar

uite asa mi-ai vazut cei 2 scalari mai clar.. :pup:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

15

Re: Pestele Scalar

smile Aveam experienta celui negru al meu  tongue

:floare:

Traim toti sub acelasi soare, dar n-avem acelasi orizont.

16

Re: Pestele Scalar

LATIFA te rog frumos :pls:    :pls:   albeste un pic pozele de lamesajul 9 [daca se poate..ca aseara nu le vedeam chiar asa de negre :bang:   ].. :pls:   multumesc..si scuze de neatentie.. :floare:

Adaugat: 14-06-2011 10:03

dana1 wrote:

LATIFA te rog frumos :pls:    :pls:   albeste un pic pozele de lamesajul 9 [daca se poate..ca aseara nu le vedeam chiar asa de negre :bang:   ].. :pls:   multumesc..si scuze de neatentie.. :floare:

N-am cum. smile Dar se vad oricum, stai linistita.

Adaugat: 14-06-2011 21:40

multumesc LATIFA.. :floare:   voi invata eu sa fac poze mai bune  :k:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

17

Re: Pestele Scalar

Salut! De 2 saptamani jumate scalarita mea incearca sa depuna, am vazut ca i-a iefit papila genitala si asta inseamna ca trebuie sa depuna, si normal dupa 2 zile trebuie sa dispara dar la mn dureaza de vreo o luna jumate!
Papila genitala mai are si o farma ciudata, intoarsa spre stanga pestelui (normal e lunga si in jos). E femela, a mai depus de 4 ori. Din cate stiu e un fel de complicatie. Nu vreau s-o pierd, ce e de facut? Plzzz ajutatima!!!! :merci:  :merci:  :merci:  :merci:  :merci:  :merci:  :merci:

Blog | Acvariu cu scalari big_smile