1 (edited by suana 27-01-2011 20:01)

Topic: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Ei,sa va fac cunostinta cu Pink.Este frumosul papagal despre care spuneam ieri.M-a fascinat culoarea si citind despre ei,m-am convins ca are loc in familia mea,in maxi zoo,cum spunea Dany. smile Este gingas,nu face galagie multa,cand te uiti la el parca este o bijuterie.S-a acomodat foarte bine.Am fost in vizita la buni,iar cand am venit acasa i-am decorat colivia.Apoi a facut cunostinta cu gasca mea.Deja a mancat,a baut apa,se curata la pene,canta si danseaza suberb.Ce mai,este deosebit. :heart:  :heart:  :heart:
Pink....... :heart:

http://img809.imageshack.us/img809/9439/dscn0016.jpg

Uploaded with ImageShack.us
http://img143.imageshack.us/img143/84/dscn0024ro.jpg

Uploaded with ImageShack.us
http://img593.imageshack.us/img593/4821/dscn0022c.jpg

Uploaded with ImageShack.us

http://img199.imageshack.us/img199/6166/dscn0011tm.jpg

Uploaded with ImageShack.us

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

2

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Wow ce splendid e smile .Sa aveti  grija de el  :k:

3

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Ooo, maxi zoo :heart: Cat de frumos e, sa-ti traiasca. :heart: Cat ai dat pe el?

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

4 (edited by suana 27-01-2011 19:24)

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Multumim..... :hug: Pai e atat de special incat merita tot ce e mai bun.L-am gasit la prietenii mei de la care am luat papagalii si care sunt crescatori.Cert este ca sunt foarte rari iar in habitatul lor natural din Australia sunt pe cale de disparitie.Nu puteam sa las sa ajunga la oricine.E cuminte,canta asa de incet,face ca un soricel apoi mai tare putin si-si desface aripile si danseaza.E un scump.Astept si o femela in zilele urmatoare.Pretul nu e mare doar120-140 lei.Eu am primit reducere ca suntem prieteni si am luat si colivia.
Silviu,felicitari.Asteptam sa vina acasa si sa pui poze.Bravo.... :bravo:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

5

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

este splendid  :heart: sa iti traiasca si sa te bucuri cat mai mult de el smile

6

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Multumim..... :heart: Este personajul zilei,toata lumea care stie ca l-am luat,ma intreaba ce face Pink.... :hihi: Acum am vorbit cu mama mea care m-a sunat sa vada cum s-a adaptat acasa si ce face.....

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

7

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Ramona, este minunat Pink . Sa iti traiasca si asteptam atunci si femela sa ii vedem impreuna.  :pup:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

8

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

este superb smile asteptam si poze cu femela smile si un filmulet cum danseaza big_smile  :caine:  sa va traiasca in maxi zoo-ul

Si un mic offtopic big_smile Maine Dany primeste iepurasul negru  :iepure:

- Bianca

9

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Ha-ha....Totusi??? tongue Bravo,abia asteptam vestile.....

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Eeee, ce frumos e Pink, m-a impresionat, in mod placut, desigur smile tare frumos, sa va traiasca!

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

11

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Pink e superb , Ramona ! Sa fie sanatos si sper sa ii placa in noul Maxi-zoo ! :hihi:  Muti pupici dulci ! :pup:

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

12 (edited by suana 28-01-2011 21:12)

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Multumim. :hug:  Laura,e o bijuterie.Asa frumos canta ,in surdina si-si desface aripile.Incet -incet imi apropii mana de el ,dar nu e sperios.Am umblat la el in colivie si e foarte curios.Acum isi schimba penele  si vad ca se formeaza coroana albastra pe capsor.Mananca bine si e vesel,are vizitatori,gasca mea merge la el pe colivie.Inca nu a iesit afara,poate maine il conving.Si am observat ca in semiintuneric ii place sa cante cand ceilalti tac.Se simte bine si asta e important.Abia astept sa vina si fetitza......   :elefant:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

13

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

ramona felicitari pentru noul membru.ce sa zic...frumos e putin spu...e foarte frumos

5 :aga: Chiky,Pufy,Maslinutza,Puiu si Puiutza+ 1 pui+ 2 oua- 6 :nimfa: Bruno si Perluta, Mafy si Snow, Tzuiu si Tzuiuka 12 :perus: Papi si Pipa+ 3 pui 4 Zebre Australiene: Cipy si Ciry+ 1 pui 1 peste Betta- Beti- 1 :caine: Brack German -Max- 4 Cucuruzi

14 (edited by necunoscuta 29-01-2011 00:53)

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Felicitari pentru noua achizitie. Este foarte frumos. Toata admiratia din partea mea...

  Nu stii, este cumva inrudita aceasta specie cu Rosella?  Ori mi se pare doar mie ca seamana?  Chiar acum, Paco a mea, canta incetisor cu aripile putin desfacute..

Simo

15

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Felicitari pentru noua achizitie ,Ramona!!! Este un scump ! :pup:  :pup:  :bravo:

16

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Din cate am citit face parte din familia Psittacidae.Ii plac zonele aride si semiaride,unde aleg salcamul,chiparosii si padurile de eucalipt.Se hranesc si pe jos cu seminte de ierburi si plante aromatice.Viziteaza sursele de apa in zori si in amurg.Sunt pasari monogame.

Adaugat: 29-01-2011 11:11

[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=BdCGeBwoEcc[/youtube]

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

17

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Ce sunete placute scoate! Foarte dragut este si vioi.Dar oare o fi la fel ca la nimfe, canta doar baieteii?

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

18 (edited by suana 29-01-2011 16:32)

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Nu stiu.....probabil.Baietzii au un ritual la cantat cum se si vede.Vom vedea cum ciripeste o fetitza cand voi primi.Astazi a fost afara.I-am bagat pe ceilalti inauntru sa nu se incomodeze.L-am luat pe mana si pe bat.Vad ca i-a placut ,s-a asezat pe bete,pe pat si ma lasa sa ma apropii de el.A papat branzica de vaca si morcov.E un scump micutz..... :heart:  :heart:  :heart:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

19

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Chiar imi place mult de el si desigur ca as vrea si eu unul smile insa... la noi n-am vazut niciunde si chiar daca as vedea... in vreun petshop, probabil ar fi foarte salbatic. Eu as vrea unul tot asa, sa pot pune mana pe el. smile

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

20

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Daca te hotarasti imi spui si voi lua legatura cu prietenii mei.Saptamana viitoare merg sa iau ceva de la ei de la pet-shop pentru Daissys;s-ar putea sa imi aduca si femela.Vedem cei de unde aduce ce au si cum.La Arad mai stiu pe cineva care are o pereche in varsta de 3 ani si-i va inmulti la primavara.Sunt rari dar daca cautam bine,mai gasim pe ici-colo.  wink

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

21

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

da, gasim, insa departe iar cu transportul, mai greu...

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

22

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Oare esti din Alba?Sau confund eu.....

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

23

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Sunt tocmai din Mehedinti, Dr. Tr. Severin

"Inteligenta fara ambitie, este ca pasarea fara aripi." (Salvador Dali)
--Bianca--

24 (edited by flyaway70 29-01-2011 19:02)

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Doamne Ramona ! Nici nu sti ce fac nimfele mele cand il aud cantand ! :hihi: Ally si Sonny au inceput sa zboare si sa tipe si acum Sonny sta pe monitor si se uita in spatele lui (cred ca il cauta)si canta si el incet , in surdina ! Mai mult gangureste ... smile A venit si Ally ... Pacat ca , camera mea foto nu are si inregistrare audio  sad  sad cealalta avea ! :furios:

Pink e un dulceeee ! :pup:  :pup:

PS : Scuze Latifa ! Am gresit ! Daca vrei , te rog frumos , muta pozele la nimfe ! Mii de scuze ! M-a luat valul ! :rusine:

:fluture: _ LAURA _ :fluture: Ally :nimfa: + Sonny :grey: + 4 puiuti + Maya :perus: + Tisa :pisica:
Printul & Kid :angel: :angel:

25 (edited by suana 29-01-2011 19:05)

Re: Papagalul Bourke - Neopsephotus bourkii

Scuze biadim...... :rusine:
Laura imi inchipui ce se intimpla acolo.Cantatul asta mai deosebit de cel al lor sigur i-a provocat.Cine canta si de unde vine????  :wow:  smile  smile  =)Poate se asteapta sa iasa din monitor......Ce grozavi sunt motztatzii tai....exact, parca si il cauta.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus: