1

Topic: Imperecherea cainilor

Am deschis acest subiect pentru ca nu am mai vazut altul asemanator.
Aici se vor posta diferite intrebari legate de acest subiect.
Am decis sa dau catelusa sa faca pui si ma intrebam ce medie de pui face labradorul,adica minim cati si maxim cati.Nu am gasit nici pe alte site-uri aceasta informatie.
Mentionezi ca si 10 pui daca poate face am cui sa-i dau.

animalute: Cocolino :nimfa: Scayle :caine: Sara si Mark 2  :tzest: ingerasii: cocuta :grey: , chichi si whatup :soarece: , mark 1 :tzest: ,un pui(nu stiu ce pui era)de o zi :ou: , un pui de cateva zile de porumbel :ou: , 2 iepurasi :iepure: puf alb si puf negru :iepure:va rog dati clik http://www.gbx.ro/member_page.php?id=3216

2

Re: Imperecherea cainilor

Arina,catelusa ta e metis ... dupa mine nu as da-o la imperecheat ... uita-te pe strazi,si vezi cati catei sunt...de unde stii ca acei catelusi nu v-oar ajunge si ei asa? plus ca rept,iei sansa unui amarat de pe strada sad care probabil nu va mai avea niciodata ocazia de a sti cum e sa fi la caldurica si fericit de probleme sad care nu va stii niciodata cum e sa ai mancarea asigurata si nu sa stai nemancat cu ziele.. care nu va stii cum e sa fi IUBIT,mangaiat...sa fi rasfatat ....

e decizia ta ..dar sa stii ca daca ai sterilizao ai face mai bine ..o scutesti la batranete de tumori mamare sau cancer ...dar repet ...e numai si numia decizia ta,iti doresc sa o iei pe cea mai inteleapta si pentru tine cat si pentru catea,care iti dai seama ca va suferi chinuri la nastere ...si intreabate oare,merita sa sufere aceste chinuri doar de dragul de a avea pui tu?

O seara frumoasa smile

- Bianca

3

Re: Imperecherea cainilor

Sa stii ca nu e decizia mea,ci recomandarea medicului.
Eu nu vrea sa faca pui de dragul meu sau al altcuiva,dar medicul care mi-a spus ca e mai bine sa faca o serie de pui inainte sa o sterilizez o cunoaste de cand am adoptat o,si am incredere.
Si puii nu vor fi abandonati,pentru ca ii voi da unor oameni care au mai avut caini de multe ori,si pe care ii cunosc bine si nu ar face asa ceva.

animalute: Cocolino :nimfa: Scayle :caine: Sara si Mark 2  :tzest: ingerasii: cocuta :grey: , chichi si whatup :soarece: , mark 1 :tzest: ,un pui(nu stiu ce pui era)de o zi :ou: , un pui de cateva zile de porumbel :ou: , 2 iepurasi :iepure: puf alb si puf negru :iepure:va rog dati clik http://www.gbx.ro/member_page.php?id=3216

4

Re: Imperecherea cainilor

bratzarinuta wrote:

Sa stii ca nu e decizia mea,ci recomandarea medicului.
Eu nu vrea sa faca pui de dragul meu sau al altcuiva,dar medicul care mi-a spus ca e mai bine sa faca o serie de pui inainte sa o sterilizez o cunoaste de cand am adoptat o,si am incredere.
Si puii nu vor fi abandonati,pentru ca ii voi da unor oameni care au mai avut caini de multe ori,si pe care ii cunosc bine si nu ar face asa ceva.


Din pacate,asa spun doctorii... dar s-a constatat ca e total invers ...cel mai bine e sa o sterilizezi si sa nu faca pui ... daca te-ai duce la un dr cu experienta (nu zic ca cel la care mergi tu nu stie) dar,citeste mai multe pe net despre asta ...ai sa vezi ca nu e asa cum spune dr tau wink

- Bianca

5

Re: Imperecherea cainilor

Daca asa ti-a spus medicul atunci schimba-l,este o prostie! O femela care a plecat de la noi din canisa este sterilizata pt ca proprietarul nu vrea sa o imperecheze,nu e pregatit pentru a a vea grija de puiuti iar catelusa e foarte bine!E demential de frumoasa,e perfect sanatoasa.Veterinarul nostru ne-a spus ca o serie de pui nu rezolva nimic.Fa cum crezi dar mai gandeste-te.

6

Re: Imperecherea cainilor

gmml71 wrote:

Daca asa ti-a spus medicul atunci schimba-l,este o prostie! O femela care a plecat de la noi din canisa este sterilizata pt ca proprietarul nu vrea sa o imperecheze,nu e pregatit pentru a a vea grija de puiuti iar catelusa e foarte bine!E demential de frumoasa,e perfect sanatoasa.Veterinarul nostru ne-a spus ca o serie de pui nu rezolva nimic.Fa cum crezi dar mai gandeste-te.

Asta incerc sa ii zic si eu ... dar nu cred sa am sorti de izbanda,sper sa iei alegerea cea mai buna pentru catelusa si aceea ar fi sa o sterilizezi

- Bianca

7

Re: Imperecherea cainilor

cat costa sterilizarea la o catea? sunt din Bacau dar asa aproximativ dak stiti

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

8

Re: Imperecherea cainilor

eu zic ca mai mult de 100 ron nu poate fi,dar poate exista si pe acolo cabinete care sterilizeaza gratuit,ar trebui sa te interesezi smile

- Bianca

9

Re: Imperecherea cainilor

Deoarece am gasit acest topic profit pentru a face un mic anunt..

Caut pentru monta femela husky in orasul Ploiesti, pentru un husky siberian alb, nebunaticul din imagine, in varsta de 3 ani si jumatate. Pentru contact : bluechair.mona@yahoo.com
Multumesc !

10

Re: Imperecherea cainilor

salut! Carina, fetita mea de teckel pe care am cumparat`o in luna aprilie face 6 luni si cred ca incepe sa intre in calduri...e prima mea catelusa si sincer nu stiu cum sa fac sa o separ de Shoby ( masculul ) astazi a vrut sa se urce pe ea si de atunci ii tin separati. maine voi merge la veterinar pentru ca mai am 2 ciobanesti de 6 respectiv 8 luni tot pereche , dar as vrea si cateva sfaturi daca aveti.

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

11

Re: Imperecherea cainilor

De ce nu mai bine (tinand cont ca sigur n-au pedigree) sterilizezi catelusele? si la mioritic si la Teckel si scapi de o grija wink .

- Bianca

12

Re: Imperecherea cainilor

pentru ca vreau pui de la ei

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

13

Re: Imperecherea cainilor

Mda...tipic romanesc...

- Bianca

14

Re: Imperecherea cainilor

daca nu iti place Romania si nu iti plac romanii muta`te smile)

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

15 (edited by gaby354 17-11-2012 13:34)

Re: Imperecherea cainilor

Dydav,nu ti se pare ca te-ai adresat cam urat? neutral  mad
Pana la urma Bianca are dreptate smile

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

16

Re: Imperecherea cainilor

nu. e alegerea voastradaca nu vreti pui de la animalele pe care le detineti !  :blb:

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

17

Re: Imperecherea cainilor

Da,dar totul e spre binele lor,cel putin eu asa consider wink

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

18

Re: Imperecherea cainilor

Deci,sa o luam cu inceputul. Sunt multi caini pe strada de "rasa" abandonati. Si sa iti zic si din ce cauza. Lumea neinformata (sau prost informata,sau care nu a vrut sa se informeze si a cautat un caine ieftin) cumpara de la samsari,ei bine,cainele e luat ca rasa x dar cand creste nu mai seamana deloc cu aceea rasa iar unii stapani ii abandoneaza. Nu e vorba numai de asta,ar mai fi si faptul ca iei o sansa unui amarat (o sa zici ca nu e adevarat,ba ESTE foarte adevarat ). Cu cat se nasc mai multi caini de "rasa" (pun in ghilimele deoarece vorbesc de cainii fara pedigree) cu atat mai putine sanse avem sa "scapam" de cainii de pe strada (sa isi gaseasca camine). Asta nu intelege nimeni... ok,hai,ai fost pacalit ai luat de la samsari,STERILIZEAZA! Puteti sa imi spuneti mie ce vreti,un caine fara pedigree nu e de rasa,chit ca seamana cu acea rasa,numai pedigree-ul atesta rasa acestuia!

- Bianca

19

Re: Imperecherea cainilor

nu cred ca ar dori cineva raul propriilor animale.

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

20

Re: Imperecherea cainilor

Total de acord cu Biancadumi. E mai bine să sterilizezi animalul înainte să facă pui. Numai medic nu e cel care spune că trebuie să facă "n" rânduri de pui  :wow: . Numai babele de la ţară le mai aud cu fraza asta. Eu cred că sunt suficiente animale pe stradă şi decât un animal de rasă, mai bine unul care mănâncă de la gunoi şi tânjeşte după o mână care să îi mângâie creştetul capului. Eu îmi ador animalele şi nu doar pe ale mele, aşa cum sunt, adică fără să fie de rasă sau să aibă nu ştiu ce culoare.

În ţara asta avem nevoiede o lege prin care să i se interzică anumitor stăpâni de animale să îşi dea animalul la împerecheat. Plus un program mai elaborat prin care să dea animalele de pe stradă spre adopţie.

Dydav, soluţia nu e să ne mutăm din România, ci să ne cizelăm, să ne civilizăm, să devenim mai informaţi, mai culţi, cu mai mult respect faţă de oameni, de animale, de natură, de clădiri, de orice avem în jur. E uşor să te muţi într-o ţară civilizată, dar nu îi ajuţi cu nimic pe cei care rămân aici, ba dimpotrivă.

21

Re: Imperecherea cainilor

smile ok

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet