1

Topic: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

E bine sa lasam papagalii liberi in casa?? Stiu ca pentru papagali e bine dar e adevarat ca excrementele lor decoloreaza mobila?????spuneti-mi va rog sa stiu adevarul ca eu as vrea sa ii las dar mie frica sa nu decoloreze mobila ca acum 2 ani am schimbat-o.

-Ioana-

2

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Doamne fereste,in primul rand,ce fel de papagal ai? (Perus,zebruta,nimfa,etc...)? Cum sa decoloreze mobila smile) atunci de ce l-ai mai luat,numa sa il tii in cusca? Mai dai drumul si prin casa...

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

3

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Ms mult.Eu asa am auzit si nu eream sigura.Perusi am .

-Ioana-

4

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Ii poti lasa linistita,fara probleme,excrementele se curata foarte usor,nu decoloreaza nimic.Poate ne pui si noua niste poze big_smile

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

5

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Buna Ioana si bine ai venit. Absolut normal, ca e bine sa lasi papagalul liber prin casa. El are nevoie zilnica de miscare.. Nu uita cu ce asociezi pasarea--->zbor.
Nu, excrementele de pasare nu decoloreaza mobila.. Cel putin la mine nu s-a decolorat deloc. Doar nu lasi gainatul acolo cu saptamanile. Ideal e ca atunci cand e afara.. sa ai o laveta umeda la indemana si imediat cureti.

Simo

6

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Sau hartie,orice,dar nu se decoloreaza,nu stiu cine ti-a spus asa ceva :S
Oricum e bine sa il lasi,asa se va invata mai bine cu tine si nu se va mai speria...

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

7

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Cand o contine excrementul ala clor atunci poti spune ca decoloreaza.  smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

8

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

multumesc mult!!! Eu asa am auzit dar bn ca am aflat .Azi i-am si lasat sa zboare prin casa. :perusi:

-Ioana-

9

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Bine ai facut smile.

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

10

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Uitati poze cu ei dar sunt de cand ereau in colivie ca nu am avut timp sa le fac poze inca ca toata ziua doar pe forum am stat big_smile

-Ioana-

11

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

ce draguti sunt,sa-ti traiasca! :heart:

~Maria~iubeste~toate~animalele~!!!

12

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

multumesc! si tie daca ai animale big_smile

-Ioana-

13

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

mersi,si da am :heart:   :heart:

~Maria~iubeste~toate~animalele~!!!

14

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Buna! Am doi perusii si i-am cumparat in luna noiembrie. Vreau sa stiu dupa cat timp pot sa ii las afara sa zboare?

15

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Inca nu le-ai dat drumul? Ce mai astepti? big_smile Bucura-te de priveliste, lasa-i sa se simta si ei bine, sa faca miscare. Le poti da drumul acum, ca atunci cand stingi lumina sa ii prinzi cu un prosop desi nu prea recomand sa stresezi mititeiii. Ori de maine dimineata... si o sa li se faca lor foame sa intre in colivie.. numai tu sa fii atent.

Simo

16

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

necunoscuta wrote:

Inca nu le-ai dat drumul? Ce mai astepti? big_smile Bucura-te de priveliste, lasa-i sa se simta si ei bine, sa faca miscare. Le poti da drumul acum, ca atunci cand stingi lumina sa ii prinzi cu un prosop desi nu prea recomand sa stresezi mititeiii. Ori de maine dimineata... si o sa li se faca lor foame sa intre in colivie.. numai tu sa fii atent.

Dar ei se lovesc de toate.

17

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Parca ziceai ca nu le-ai dat drumul.
  Se lovesc in prima instanta si asta fiindca nu cunosc casa. Se vor obisnui, lasa`i sa cunoasca mai bine casa in care locuiesc.

Simo

18

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Astazi le-am deschis usita si nu au iesit deocamdata. Parca se sperie.

19

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

E normal sa se sperie, daca nu au cunoscut niciodata lumea din afara coliviei. Poate ca nu sunt chiar atat de curajosi incat sa "riste".  big_smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

20 (edited by Iusty 30-01-2011 19:15)

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Norisor inca are probleme cu zborul sad , nu stiu daca va mai putea vreodata sa zboare ca ceilalti..dar tot o las afara..numai ca e o singura problema..tot timpul ea curajoasa zboara (mai bine zis se arunca )de pe galerie si ajunge pe jos..nu ma deranjeaza..dar mie frica sa nu se loveasca sad !

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

21

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Probabil Norisor n-o sa zboare bine niciodata.Important e sa fie fericita.Si sa nu se loveasca dar cred ca cunoaste locul unde sta asa ca se orienteaza......

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

22

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Eu stau sa o supraveghez si atunci cand se arunca de pe galerie o prind pe perna smile ...si Angel vine dupa ea s-o apere...

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

23

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

Eu ii las portita deschisa iar ei vin si pleaca cand vor.Le place sa stea pe draperie,si-si fan nevoile de la 'inaltime' pe parchet.Sterg cu o carpa umeda si in rest liber de voie.. Mai daunazi le-am pus cuib si il 'cerceteaza'  e o jucarie noua[au cam 7 luni]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

24

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

eu am nimfe si le dau drumul doar la mine in camera.ca sa fiu sigura pe mobila (pentru ca acolo stau si evident isi fac si nevoile)am pus folie transparenta si deasupra reviste...k sa nu intre in lemn imbibat mirosul...

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

25

Re: E bine sa lasam papagalii liberi in casa??

ieri era sa ramin doar cu unul Au zburat din camera in bucatarie ,aveam geamul deschis ,norocul meu ca s-au oprit pe perdea ..Mi-a stat inima in loc .ma si vedeam fugind dupa ea pe-afara... :perusi:

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare: