1 (edited by lupu 29-06-2010 16:46)

Topic: Probleme medicale la stapanii pisicilor

Buna tuturor !
Sunt nou pe forum, desi iubesc pisicile de multa vreme. Interesant e ca iubesc numai pisicile maidaneze (celelalte mi se par periculoase, nu-mi inspira incredere) si numai cainii de rasa, nicidecum maidanezii.

Cainii maidanezi, oricum, mi-au dat serioase motive sa nu-i iubesc: in perioada in care miroseam a pisica, m-au inconjurat de nenumarate ori, latrand si incercand sa ma muste. N-au ajuns sa-si bage coltii in mine. Uneori, m-am descurcat singur, alteori m-au scapat oamenii din jur.

Pe parcursul celor patru decenii si ceva de viata, am avut mai multe pisici si mai multi caini lupi si as putea spune ca de la animalele de companie am invatat ce inseamna iubirea neconditionata. Ultima mea pisica, Rocco, m adora. Pentru ea, era clar, eram cea mai importanta persoana din lume. De cate ori intram pe usa apartamentului, ea ma intampina mieunand cu entuziasm si asezandu-se pe burta ca s-o scarpin. Imprejurarile ma faceau sa revin de 7 ori din oras ? Ei bine, de 7 ori Rocco a mea imi celebra intrarea. Nu se satura niciodata de mine, nu obosea niciodata sa-mi sarbatoreasca revenirea. Ma adora, iar prezenta mea o entuziasma.

Cei ce veneau in vizita la mine, remarcau ca matza mea se comporta ca un caine, tinandu-se dupa mine oriunde m-as fi dus (la baie, pe balcon, la bucatarie). Unii barfeau matzele ca ar fi egoiste, mereu interesate, dar acestea erau niste insi pe care nu-i adorase nici o pisica. Cum puteau trai, fara iubirea unei matze ? Ce viata e asta ?

Rocco avea tabieturile ei: adormea in camera de zi, pe un fotoliu, la o anumita ora din noapte se muta pe un scaun din dormitor, iar zorile o gaseau la picioarele mele. O mai inghesuiam, mai puneam cate un picior peste ea ? Nu era nici o problema.

Fireste ca nu ma spalam de fiecare data cand puneam mana pe ea. De multe ori,  imi atingeam fata dupa ce o mangaiasem s.am.d. Da, cam incalcam regulile de igiena invatate in copilarie. Si imi permiteam, caci eram sanatos tun, ca si acum.

Totusi, imi dau seama ca e bine sa tinem cont de regulile acestea de igiena. Animalele de companie sunt minunate, dar pentru oamenii sanatosi. Iata ce se poate intampla cu bolnavii ce detin un animal de companie:
http://mysticway.bravehost.com/HuldaClark.htm#Animale

Cei mai multi se supun multor rigori la serviciu, la volan, in familie. Sa tii cont de vechile reguli de igiena in relatia cu adoratul animal de companie pare desuet. Dar, cand cineva e bolnav, trebuie sa faca niste mici sacrificii pentru a se insanatosi. Altfel, face sacrificiul suprem.

2

Re: Probleme medicale la stapanii pisicilor

interesant acest subiect mai ales ca unii , printre care si eu, nu respectam aceste reguli.

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

3

Re: Probleme medicale la stapanii pisicilor

eu am pisica birmaneza de 10 ani, nu am respectat de fiecare data regulile, am mai sarit peste ele:)
e foarte interesant sa stii cam la ce te poti astepta. insa oricat bolnava as fi nu as putea renunta la ea mai ales dupa atat timp. apa de patrunjel mi-a dat o idee si cred ca o sa fa maine.

2X :perus: 1X :malex: 1X :pisica: 2x :caine:

4

Re: Probleme medicale la stapanii pisicilor

Vai de mine, eu incalc toate regulile dar imi este greu sa le schimb dupa 3 ani de convietuire cu motanelul meu.

5

Re: Probleme medicale la stapanii pisicilor

E greu , o data ce nu le-ai facut niciodata si nu ai patit nimic nici nu vei tine cont de ele, decat atunci cand ceva se va intampla si vei fi obligat.
Eu am avut si caine si pisica si cu ambii am dormit in pat pe ambii i-am pupacit...si asa voi face toata viata, pentru ca numai animalele iti ofera acel "ceva" ce omul nu iti va putea oferi niciodata si in cazul asta merita sa risti totul pt un pufulete

:rusine: Cu cat cunosc mai bine oamenii,cu atat iubesc si respect mai mult animalele! :heart:
:grey: Coro, sufletelul meu :heart:
Coro Album

6 (edited by Elsa 04-12-2012 17:15)

Re: Probleme medicale la stapanii pisicilor

eu respect toate regulile si le voi respecta in continuare :sol:  :sol: .am incredere
mare in pisici.cele mai placute saituri si emisiuni (daca nu le-ati urmarit,va sfatuiesc):Latifa.ro, ,,Imblanzitorul de pisici infernale"...... :pisica:  :pisica:  :pisica:
[merge_posts_bbcode]Adaugat: 04-12-2012 17:15[/merge_posts_bbcode]

a,si emisiunea este pe Animal Planet(daca vreti sa o urmariti e bine,daca nu iarasi bine) :pisica:  :pisica:  :pisica:  :pisica:  :pisica:

I'm never going back
The past is in the past!

7

Re: Probleme medicale la stapanii pisicilor

mama mea a avut mari probleme datorita unui fir de par inhalat in copilarie si ramas undeva pe caile resporatorii. dupa 20 de ani a inceput sa aiba ceea ce parea "alergie" : i se umflau pleoapele mainile etc. e destul de periculos dar ce sa facem. sunt parte din viata noastra animalele :heart:

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet