1

Topic: Sturioni

Am vazut pe internet ceva poze cu sturioni si imi plac. Puteti sa imi spuneti ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a avea un sturion (sau mai multi) in acvariu? Cat de mare cresc? Care este durata de viata a acestor pesti?

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

2

Re: Sturioni

am gasit ceva despre sturioni, este un exemplar din aceasta specie
Polyodon spathula (pestele spatula): este un sturion de apa dulce din bazinele hidrografice ale fluviilor Mississippi si Missouri. Ajunge la 1,8-2 m si 65-75 kg.

Are un schelet cartilaginos, se distinge de alti sturioni printr-un rostru alungit si o piele neteda, fara solzi. Singurele zone osificate sunt maxilarele. Gura este mare, prevazute cu dinti doar la exemplarele tinere. Ochii sunt mici iar vederea slaba. Prezinta branhii mari, subtiri si inclinate pentru a filtra hrana. Culoarea variaza dela de la albastru cenusiu la aproape negru in zonele laterale, devenind alba pe pantece si in partea inferioara.

Ritmul de crestere este rapid, ajunge dupa prima vara de crestere la 300 grame, dupa vara a doua de crestere la 1,8 kg si dupa vara a treia de crestere la 5 kg.

Maturitatea sexuala este atinsa de catre masculi la 7-9 ani iar de catre femele la 10-12 ani. Perioada de reproducere este la sfarsitul lui martie - aprilie. Culoarea icrelor este negru-cenusiu. Durata de incubatie 8-10 zile la 10-14 grade C.

Hrana de baza este zooplanctonul pentru puii aflati in faza postembrionara, iar dupa aceasta faza consuma fitoplancton, insecte acvatice, resturi vegetale si larve de chironomide.
Am mai aflat de asemenea ca langa Timisoara este o ferma care se ocupa cu cresterea sturionilor.
Doar ca acestia nu ai cum sa ii ti intr-un acvariu, doarece cresc foarte mari.

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

3

Re: Sturioni

Multumesc frumos! :pup:

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

4

Re: Sturioni

are sturioni la acvariu la tulcea!are vreo zece sturioni adulti si e un acvariu imens de cateva zeci de tone.

Acvariul meu de 40 L:1 mascul gurami,2 xipho,2 cory si multi guppy,2 carasi,2 zebre  Acvariul de 10 L: 30 pui zebre Acvariul de 1,5L:2 pui xipho