1 (edited by necunoscuta 30-08-2010 15:24)

Topic: Ignoranta ucide .

.

Simo

2

Re: Ignoranta ucide .

Simona exact aceasi problema am dezbatut-o acum cateva zile cu sora mea.   bunica unei vecine dea mele locuieste la casa si avea o pisica gravida , intr-o zi a mers vecina la bunica-sa si vede pisica fara burta si puii nicaieri , o intreaba pe bunica si asta ii zice ca ia aruncat la gunoi. cand se uita vecina in tomberon gaseste o punga legata bine, dezleaga punga si ce sa vezi 5 puisori. noroc pe ei ca vecina mea este o iubitoare de pisici (are o birmaneza de 10 ani) , i-a scos si datorita ei acum traiesc , deja au deschis ochisorii.
nu pot nicicum sa inteleg cum o fiinta care se numeste OM poate sa faca asa ceva ..... :furios: si nici nu voi intelege niciodata . cum adica iei un puiutz nou nascut si il arunci in gunoi . oricum stiu ca Dumnezeu plateste si binele si raul pe care il facem pe pamant si singura mea consolare va fi ca moartea cruda a fiecarui sufletel care e omorat in halul asta va fi rascumparata cu varf si indesat .     in Coran scrie ca o femeie a infometat o pisica pana la moarte si Dumnezeu a trimis-o in iad pt asta .

3 (edited by necunoscuta 30-08-2010 15:24)

Re: Ignoranta ucide .

.

Simo

4

Re: Ignoranta ucide .

da,aceste lucruri sunt ingrozitoare....dar e bine ca totusi mai sunt oameni care tin la animale si  totusi au frica de Dumnezeu.........dar astha este...ne punem noi pe primul loc,iar celelelte fiinte pe al doilea ..asta e omul.asa este el facut...si eu am facut anumite greseli cand eram mica si nu aveam minte..greseli pe care acum le regret nespus...si ma intreb oare dc?.....dar raspunsul vine si el imediat.. "instinctul"... :ironic:

:heart: -SABINA- :heart:

5 (edited by necunoscuta 30-08-2010 15:25)

Re: Ignoranta ucide .

..

Simo

6

Re: Ignoranta ucide .

Sincera sa fiu...eu trec prin multe greutati cu pisicii mei,pentru ca ai mei nu sunt de acord sa avem atatia si ma tot cert cu ei..Dar nu as renunta la ei pentru nimic in lume!Acum am 10 si o pisica are pui in burtica pe care de-abia astept sa-i nasca sa-i vad :heart: !

^ :heart: Ello :heart: ^

7

Re: Ignoranta ucide .

Pffffff. Ce pot sazic... singura intrebare care imi vine in minte, dupa ce vad ce ati scris voi, este: De ce depind animalele de oameni? Adica de ce soarta si viata lor depind de noi ? ca niste oameni fara suflet sa le chinuie?

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

8

Re: Ignoranta ucide .

Pot sa spun ca intr-un fel sunt norocoasa cu vecinii mei.Unii dintre ei.....De cand stam aici in aparatament am venit cu prima noastra catelusa Su, care a fost foarte bine primita in comunitate.Primul ghemotoc de blana care s-a alalturat scarii a fost un motan grozav pe care vecina mea l-a numit Gheorghiut.Era tare frumos si mandru si l-am ingrijit toti pana cand a murit.Dar a lasat o urmasa, pisicuta cu care SU se juca si cu care mancau impreuna.Ea este la noi la bloc de foarte multi ani,am si castrat-o intre timp pentru ca nu vroiam sa trec prin experiente gen:sa innecam sau sa omoram puiutzii.A fatat  o data si am gasit stapani pentru pui.Singurul cu care am avut probleme a fost un vecin care arunca cu pietre dupa caini si cu care m-am certat de nenumarate ori.Avea o gradina sus pe deal si de cum aparea toti cainii de prin vecini(comunitari)incepeau sa latre cunoscandu-l.De-a lungul timpului si la noi au fost multe trupe de caini,am ingrijit si am hranit multi.Eu una nu concep ,daca vad un caine pe strada sa nu-i vorbesc,sa nu-l mangai.Nu mi-a fost frica de nici un caine niciodata.Problema e ca nu toti iubesc animalele dar macar sa le lase in pace.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

9 (edited by deyseby 14-05-2010 12:48)

Re: Ignoranta ucide .

chiar vorbeam si cu Ramona odata pe mess. daca aveam puterea sa deschidem un adapost sa strangem toate animalele chinuite si sa le  comfiscam ar fi fost extraordinar. nu ai cum sa faci asa ceva in ziua de astazi. te izbesti de ignoranta celor de la putere si de nenorocitii care nu se pot numi oameni. cand merg la magazin, jumatate din paine si ce mai iau pt casa, pleaca la cateii de afara. am si vecini iubitori din fericire si cu cei dificili am rezolvat. i-am potolit pe toti. o batranica de la parter, hraneste pisicile pe ascuns, altul din fata mea le pune apa proaspata zilnic , cateilor comunitari de afara. ador oamenii astia. poate nu gresesc cand spun ca oamenii care sunt duri cu alti oameni, iubesc animalele. am observat asta de nenumarate ori. sunt oameni care detesta omul si iubeste animalul. eu daca ma pui sa lovesc un om rau sau un animal care m-a muscat sau mi-a facut ceva, lovesc omul garantat. anumalul se apara.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

10 (edited by necunoscuta 30-08-2010 15:25)

Re: Ignoranta ucide .

.

Simo

11 (edited by suana 14-05-2010 19:54)

Re: Ignoranta ucide .

Simona gandesti la fel cum gandesc multi de aici.Cum spunea si Mary mai sus,am tot discutat dar cum bine stim ,cand e sa facem ceva ne izbim de un zid de nepatruns.Interesele sunt mult prea mari si nu pleaca urechile nimeni pentru bunastarea animalelor.Inclusiv al celor crescute si tinute in piete.Cand ii vad ma apuca raul.......Si la noi sunt la piata cei care vand animale dar in 2 locuri iti vine sa ii bati pe cei care ii vand.Responsabilitatea si educatia celui care ia un animal lipseste total.Sau cand trec multi parinnti sau bunici cu copii si il vedeau pe Star ii spuneau :,,Nu e voie ca te musca'' sau ,,Stai cuminte ca te dau la caine".De multe ori am ripostat pentru ca nu e corect sa inveti un copil asa ceva.Cu Daissy,fiind mai mica lucrurile stau putin diferit,ea fiind inca micuta si dragalasa.E normal ca saracii caini de pe strada sa lupte pentru supravieturie si din pacate  asociaza omul cu bataia sau cu rele tratamente.Si totusi,inca mai stiu sa dea din coada.....

Soacra-mea din pacate sta foarte departe de noi,tocmai la Piatra-Neamt.Ea are in curte 2 hectare.Daca as fi mai apropae ce n-as face in curtea aia.In primul rand un adapost si as ,,folosi'' animalutele pentru a lucra cu copii sau persoane cu deficiente.Multe lucruri se pot face dar....

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

12 (edited by deyseby 15-05-2010 09:10)

Re: Ignoranta ucide .

spunea sotul meu ca a auzit la radio ca cei de la adaposturi au bagat costuri exagerate pt intretinerea unui catel. adica 1400 de ron pe luna pt un catel. exagerat. unde merg banii astia? in care buzunare intra? si cand te gandesti ca sunt persoane care au adaposturi proprii si ingrijesc animalele din donatiile noastre. mai spunea sotul meu ca a intrat o persoana in direct si spunea ca pe el il ajunge 400 de ron maxim, cheltuielile pt un copil si ca mai bine  omoara cainii din adapost si sa dea banii la oamenii care mor de foame. unde sa actionezi? sufera si animalele si oamenii. in loc sa dea banii necesari pt intretinerea cainilor si restul la cei saraci, ii baga nenorocitii in buzunare.  :furios: mai starnesc si ura oamenilor asupra animalelor. mai sa le dai foc astora nu alta.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

13 (edited by necunoscuta 30-08-2010 15:26)

Re: Ignoranta ucide .

.

Simo

14

Re: Ignoranta ucide .

buna,inteleg ce spuneti,din pacate asta este tara in care traim si cred ca nu se va shimba niciodata.am vazut si eu destule cazuri cu pui de catei si pisici care au fostabandonati inca de la cateva zile dupa nastere.o colega de a mea a gasit un metis de ciobanesc german de cateva zile si a luat-o acasa,si acum are aproape 2 ani.

am avut un catel pe nume bobi,un perus pe nume ali,un papagal  pe nume lori,o broasca testoasa;am un papagal nimfa de 5 ani jumatate pe nume coco si un ciobanesc geraman pe nume grand

15

Re: Ignoranta ucide .

vreau sa va spun ca in vara asta am vazut ceva oribil...  :cry:  :cry:  :cry:
In Slatina(Olt) in cartierul unde stau bunicii mei sunt foarte,foarte multi caini ai strazi.Intr-o zi a venit o Dacie tip papuc si luat 8 caini printre care se numara o catea cu care am copilarit toate verile de cand aveam 5 ani.Va dati seama cat saracii catei cum au putut sa incapa intr-o Dacie si cred ca acum sunt...(nici nu vreau sa ma gandesc unde sunt sau daca mai sunt) i-am cumparat si pudra de purici la acea catea,ii dadeam mancare,apa tot ce ii trebuia iar acum sa vina niste oameni necunoscuti (nu ereau hingheri ca s-au desfintat demult in Slatina hingherii din fonduri insuficiente) si sa o ia.
    Acum nu stiu cati catei mai sunt sau daca mai sunt catei prin zona aceea dar vara care vine o sa incerc sa gasesc stapani care sa adopte cateii.Cand o sa mai merg in Slatina ori la vara ori la Paste o sa fac poze si sper sa gasesc pe cineva de pe acest site sa salveze un suflet de catelus.

-Ioana-

16

Re: Ignoranta ucide .

Vecina mea a avut o catea de 7-8 ani pe care a gasit-o pe strada si a luat-o acasa(sta la curte langa mn) si dupa un an a fost cu ea la plimbare si dintr-o data a cazut la pamant ,a lasat copiii cu ea a luat masina si a dus-o la veterinar avea cancer si a murit in timpul operatiei :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry:  :cry: 
Dupa ce a murit ca sa linisteasca copiii i-a dus la plimbare pe stradute pana a ajuns pe camp(pipera)si acolo a gasit un pui de catel abndonat l-a luat la ea acasa ia dat sa bea lapte cu biberon special si acum are cam pana in 11 luni maxim un an si este foarte jucausi si se intelege foarte bine cu Elliot :heart:  . :heart:
Mai am o poveste cu tataie , la tara la el a gasit in fata porti sale un pui de catel , la luat in casa si la crescut acum are cam 10 luni a gasit cine ia lasat-o si a aflat ca mai avea surori si vroia sa o lase acolo pana la vara si cand a aflat ca pe sora catelusei au inecat-o :cry: . A adus cateaua la bucuresti si este foarte bine acasa ....va pun o poza cu catelusa(cea neagra) :heart:
Exista si oameni buni si oameni fara inima!!!!!

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine: