1

Topic: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

1) TE ROG NU M? PEDEPSI
Nu ?ipa la mine ?i nu da în mine. Am urechi sensibile ?i s-ar putea s? nu mai am încredere în tine dac? m? love?ti.
Mâinile sunt uneori lucruri înfrico??toare pentru noi.
?i ce e mai important, noi nu înv???m prin pedepsire... suntem creaturi gentile care lovesc înapoi doar pentru a se ap?ra, înv???m prin r?bdare ?i iubire.

2) VORBE?TE PE LIMBA MEA
?tiu c? te superi pe mine când îmi r?storn bolul cu ap?, când arunc mâncarea, când ?ip sau când dau din aripi.
Nu fac astea s? te nec?jesc, probabil încerc s?-?i zic ceva (poate c? mi-e foame, poate m? simt singur sau trist).

3) PRIVESTE-M? CA FIIND INDIVIDUAL
Te rog nu fi sup?rat pe mine dac? nu vorbesc cum vrei tu... sau c? nu fac trucuri cum fac peru?ii prietenilor t?i.
Dar dac? îmi acorzi aten?ie o s?-?i ar?t un mod unic de a fi, care i?i va da mai multe satisfac?ii decât vorbitul sau joaca.
D?-mi o ?ans? s?-?i ar?t cine sunt, cred c? vei putea.

4) ?INE MINTE ÎNAINTE S? M? LOVE?TI
Am un cioc puternic ce ?i-ar putea sfâ?ia pielea de pe mâini, dar totu?i aleg s? nu te ciupesc.

5) FII CU MINE PÂN? ÎN „ULTIMA C?L?TORIE”
S? nu zici niciodat? ''Nu pot sa m? uit" sau ''S? se întâmple în absen?a mea". Totul e mai u?or pentru mine dac? e?ti acolo... lâng? inimioara mea. Tine minte... Te iubesc...

6) NU FI SUP?RAT PE MINE MULT TIMP
Nu m? închide ca pe o pedeaps?.
Tu ai munca ta... distrac?ia ta ?i prietenii t?i. Eu nu te am decât pe tine.

7) ?INE MINTE
Oricum m? vei trata, n-o sa uit niciodat?.

8) DREPTURILE TALE
Tu ai multe drepturi... dar eu pot s?-?i asigur numai unul singur... acela c?, dac? m? vei trata cum ?i-am zis mai sus, o sa te r?spl?tesc cu frumuse?e, inteligen??, iubire necondi?ionat?, ?i tot ceea ce n-ai mai sim?it din copil?rie. Când m-ai luat acas? ai devenit Conduc?torul meu de grup, ?i în acela?i timp universul vie?ii mele.
Î?i aduc luna ?i stelele de pe cer dac? pot.
Suntem un SUFLET ?i o INIM? !

2

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

Foarte frumos si drept. :k:
Felicitarile mele. :bravo:

Crescatorie papagali. Oti

3

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

Foarte frumos smile

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

4

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

foarte adevarat!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

5

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

ce ai scris mai sus chiar m-a facut sa plang
sunt toate lucurirle asa de adevarate.
si primul lucru care mi-a venit in minte a fost : animalele maltratate.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

6

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

Foarte frumos. :bravo: :k:

----Alex----  :nimfa:  :grey: + Max :X

7

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

Chiar adevart... felicitari  :bravo:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

8

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

Impresionant smile

Un spitz corcit cu pechinez (Bella) , 2 nimfulini (Mango si Ares). Ingerasii: un roborovsky (Pufu)    [ Sabrina ]

9

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

:cry: ce emotionant!!! :cry:

^ :heart: Ello :heart: ^

10

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

multumesc foarte mult,cuvintele voastre inseamna foarte mult pentru mine :cry: :rusine: :merci: :hug: :heart: :sanatate: :pup: :bravo: :succes:

11

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

superb... plang cu lacrimi de crocodil gandindu-ma cate animalute sunt maltratate si abandonate fara mila dupa ce stapanii nu le mai considera "jucarii"...de-ar putea vorbi saracutele cate ne-ar spune....si si-ar varsa of-ul din sufletelele lor curate.chiar daca ne-au muscat,zgariat,ciupit nu au facut-o niciodata din rautate ci din frica,dar noi nu am stiut sa le intelegem si le-am lovit,gonit si chiar omorat.cateodata mi-e rusine ca sunt om...:cry:

12 (edited by Misu85 29-04-2010 19:23)

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

ce ai scris tu acolo imi aduce aminte de primul nimfa Paco pe care nu pot il uita niciodata neutral

http://nimfa185.sunphoto.ro My Nymphs Pacolina :nimfa: Paco  :grey: Silver :grey: Dodo :caine:
==>Misu<==

13

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

ft frumost text Bravo :bravo:  :bravo:  :merci:  :k:  big_smile  :perus:  :perus:  :aga:

14

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

:k: f frumos text felicitari :angel:

animalutele mele: 5 perusi:Gogu,Cocutza,Coco,Gogutza,Pacolina si 6 oute....  big_smile tongue

15

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

Adevarat! Bravo! :bravo:  :bravo:  :bravo:

16

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

foarte frumos text  :k:

Îngrijeste animalele ca pe tine însuti! ---George---
Piticii mei:   2 Pauni  , 3 :pisica: , un :caine:

17

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

parabella wrote:

1) TE ROG NU M? PEDEPSI
Nu ?ipa la mine ?i nu da în mine. Am urechi sensibile ?i s-ar putea s? nu mai am încredere în tine dac? m? love?ti.
Mâinile sunt uneori lucruri înfrico??toare pentru noi.
?i ce e mai important, noi nu înv???m prin pedepsire... suntem creaturi gentile care lovesc înapoi doar pentru a se ap?ra, înv???m prin r?bdare ?i iubire.

2) VORBE?TE PE LIMBA MEA
?tiu c? te superi pe mine când îmi r?storn bolul cu ap?, când arunc mâncarea, când ?ip sau când dau din aripi.
Nu fac astea s? te nec?jesc, probabil încerc s?-?i zic ceva (poate c? mi-e foame, poate m? simt singur sau trist).

3) PRIVESTE-M? CA FIIND INDIVIDUAL
Te rog nu fi sup?rat pe mine dac? nu vorbesc cum vrei tu... sau c? nu fac trucuri cum fac peru?ii prietenilor t?i.
Dar dac? îmi acorzi aten?ie o s?-?i ar?t un mod unic de a fi, care i?i va da mai multe satisfac?ii decât vorbitul sau joaca.
D?-mi o ?ans? s?-?i ar?t cine sunt, cred c? vei putea.

4) ?INE MINTE ÎNAINTE S? M? LOVE?TI
Am un cioc puternic ce ?i-ar putea sfâ?ia pielea de pe mâini, dar totu?i aleg s? nu te ciupesc.

5) FII CU MINE PÂN? ÎN „ULTIMA C?L?TORIE”
S? nu zici niciodat? ''Nu pot sa m? uit" sau ''S? se întâmple în absen?a mea". Totul e mai u?or pentru mine dac? e?ti acolo... lâng? inimioara mea. Tine minte... Te iubesc...

6) NU FI SUP?RAT PE MINE MULT TIMP
Nu m? închide ca pe o pedeaps?.
Tu ai munca ta... distrac?ia ta ?i prietenii t?i. Eu nu te am decât pe tine.

7) ?INE MINTE
Oricum m? vei trata, n-o sa uit niciodat?.

8) DREPTURILE TALE
Tu ai multe drepturi... dar eu pot s?-?i asigur numai unul singur... acela c?, dac? m? vei trata cum ?i-am zis mai sus, o sa te r?spl?tesc cu frumuse?e, inteligen??, iubire necondi?ionat?, ?i tot ceea ce n-ai mai sim?it din copil?rie. Când m-ai luat acas? ai devenit Conduc?torul meu de grup, ?i în acela?i timp universul vie?ii mele.
Î?i aduc luna ?i stelele de pe cer dac? pot.
Suntem un SUFLET ?i o INIM? !

e adevarat! trebuie sa-i iubesti si sa-i saruti , asa cum eu!

Perusica mea:Dasca :perus:

18

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

ai scris niste cuvinte foarte frumoase si mi+au dat lacrimile  :nimfa:   :heart:  :heart:

Animalele impart cu noi privilegiul de a avea un suflet!!

19

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

fff frumos,bravo! :iubareti:

2 perusi-Lolita(Lola);Pakito(Paco) :perus: :perusi: ;1-bichon bolognese-Puppies(Puppy) :caine: ;am avut:5-caini :caine: ,4-perusi :perusi: :perus: ,1-iepure :iepure: ,1-hamster :hamster: ,pisici(bloc) :pisica:
;PROTECTIA ANIMALELOR!ANTI-POLUARE!IUBESC NATURA!AM MULTE ANIMALE LA TARA!MA IUB. ANIMALELE!

20

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

foarte frumos! big_smile  :bravo:  :bravo:  :bravo:

picii mei, va iubesc!

21

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

foarte frumos!!!!! :bravo:  :bravo:  :bravo:  :bravo:  :bravo:  :bravo:  :bravo:  :bravo:

picii mei, va iubesc!!!!!!!!!!!!!!!!! ingerul meu pazitor este dasa

22

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

Foarte frumos parabella smile bv tie. cata dreptate au acele cuvinte!!!

23

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

Felicitari ! Frumos.... :dans:

My Pets:
-Piti (hamster pitic rusesc)

24

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

:cry:  e adevarat

Ralf (catel), Mitus (motan) & o pereche aga smile

25

Re: CODUL DE DREPT AL PASARILOR(papagalilor)

Foarte frumos.