1

Topic: Phasmidae

Am creat acest subiect pentru a vorbi despre aceste insecte: Fasimidele. Am citit intr-o revista ca pot fi crescute ca animale de companie. Vreunul dintre voi are astfel de insecte ? ( sincer, eu nu am vazut in niciun pet-shop)

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

2

Re: Phasmidae

Va astept cu comentarii!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

3

Re: Phasmidae

ai o poza cu aceste insecte?

4

Re: Phasmidae

Uitati o poza!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

5

Re: Phasmidae

Eu am cativa prieteni care au astfel de insecte,unii au si de vanzare,sunt interesante si relativ usor de ingrijit.
P.S:raluky4,in poza postata de tine nu este o insecta,ci exoscheletul unei insecte tongue .

6 (edited by raluky4 11-04-2010 08:42)

Re: Phasmidae

Iata cateva informatii despre aceste insecte:                                             Fasmidele sunt niste insecte care se pot camufla.Pot fi niste animale de companie f. interesante fiind usor si ieftin de intretinut.                             Exista mai multe specii de fasmide de diferite dimensiuni si culori (verzi sau cafenii).Ar trebui cumparate cel putin 2 ca sa nu se plictiseasca.Fasmidele au nevoie de un recipient de plastic sau sticla in care sa se plimbe. Fasmidele mananca frunze proaspete de lemn cainesc si de mur, bine spalate.                                                                   Naparlirea:                                                                                                  Cand insecta pare grasa, inseamna ca trebuie sa naparleasca. ATENTIE! In aceasta perioada, insecta nu trebuie atinsa!                                         Daca isi pierde accidental un picior, ii va creste altul la urmatoarea naparlire!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

7

Re: Phasmidae

am gasit eu o imagine cu aceasta insecta.

8

Re: Phasmidae

Imi pare rau alexandra dar nu vad nici o insecta...Imi poti spune unde sa ma uit?   :angel:

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

9

Re: Phasmidae

cum a zis raluky aceste insecte se pot camufla,iar in poza are culoarea tulpinii acelei plante.daca te uiti cu atentie o vezi.este in mijlocul imaginii.este"ramura"mai groasa :hihi:

10

Re: Phasmidae

Acum am vazut-o! :k: Am cauttat-o pe internet si am marit-o :hihi:
Pun si eu o poza :hug:

Un papagal Rosella :heart: -Teodora Alina- :heart:

11

Re: Phasmidae

http://www.strasilky.cz/fotky/psg99-nymph-1.jpg
Asta este specia mea preferata,epidares nolimetangere big_smile

12

Re: Phasmidae

LovePets, aceea e tot fasmida, ca vad ca e mai ``plinuta`` ? Sau e in perioada de naparlire?

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

13

Re: Phasmidae

interesante animale!!!

O pereche de perusi si o catea carpatina+1 puiut al acesteia

14

Re: Phasmidae

raluky4 wrote:

LovePets, aceea e tot fasmida, ca vad ca e mai ``plinuta`` ? Sau e in perioada de naparlire?

Asa este specia,nu e in perioada de naparlire.Sunt foarte multe specii de phasmide.

15

Re: Phasmidae

Aha. Am inteles!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

16

Re: Phasmidae

Cumva se mai numesc si "Insecte Bat"?

Animalutele mele: un Porcusor de Guineea pe nume :heart: Willy :heart: , 1 iepuras pe nume  Blanche,o nimfa pe nume  :heart: Paco :heart:  ,6 pisici,si 5 caini.
Nu te vom uita niciodata Johny :cry: !

17

Re: Phasmidae

Insecta-frunza,phasmida phylliidae, este una din preferatele mele..este incredibil cu s-a adaptat,pana si ouale ei seamana cu semintele plantei cu ajutorul careia se camufleaza..
Am avut odata o omida ce semana mult cu o insecta-bat,m-am chinuit jumatate de ora sa o pun inapoi in visinul din care o luasem  smile