1

Topic: Pisica mea are purici!!!!!!!

Ce sa ii fac???Ajutor!

2

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

Veterinar. :soarece:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

3

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

Consulta cat mai repede un vetetrinar! El te va ajuta cel mai bine!

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

4

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

Am gasit un purice dar nu pot sa o duc!C e trebuie sa fac?

5

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

cumpara-i o zgarda anti-purici,eu le-am cumparat cainilor mei si dupa o perioada nu au mai avut purici big_smile

6

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

A mea e pisica!nu e caine!

7

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

stiu,dar zgarda e buna si pentru pisici wink

8 (edited by iloveanimals 21-03-2010 20:29)

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

Du-te la veterinar esti din Bucuresti sunt destui veterinari buni acolo. tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

9

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

dai cu o solutie pt purici si dupa aceea punei zgarda eu stiu ca zgarda este pt a nu lua pureci

10

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

De ce sa nu o duci la veterinar neutral ? Asta ma enerveaza cel mai mult la "iubitorii de animale" , care isi iau animale, dar cand acestea se imbolnavesc nu vor sa le duca la veterinar ca nu-i lasa parintii, ca nu au bani etc. ! Daca ti-ai luat un animal, trebuie sa te gandesti f bine...trebuie sa-i asiguri tot ce-i mai bun, in special tratament medical la nevoie...o data ce ti-ai permis un animal..iti permiti si un tratament..logic...daca nu esti in stare sa-i asiguri spatiu, tratament medical, ingrijire, mancare de calitate etc. nu-ti mai lua nici o fiinta..decat sa le chinui! neutral

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

11 (edited by necunoscuta 23-03-2010 00:14)

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

Daca nu iti permiti sa platesti consultul la un cabinet veterinar, mergi la farmacie (veterinara bineinteles ) si cere acolo ceva pentru purici. Nu te costa nimic sa intrebi. Dar... fa`o cat mai repede, puricii nu ``trec`` de la sine.

Simo

12

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

cateodata ma minunez si eu de ce aud...draga mea ada,zgarda de purici de caini e diferita de cea pentru pisici...deci exista zgarda de purici pt caini si zgarda de purici pentru pisici!Iti recomanda sa-i cumperi pisicutei tale o ZGARDA ANTIPURICI PENTRU PISICI(in niciun caz pentru caini!!!!!),nu costa mai mult de 10 lei!Iti garantez ca e foarte eficienta...succes! :k:

^ :heart: Ello :heart: ^

13

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

daca nu vrei sa ne asculti,de ce ai mai deschis acest subiect?

14

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

eu zic ca daca nu o poti duce la veterinar poti cumpara de la farmacia veterinara solutii anti-purici pentru pisici.dupa ce o dai cu solutie ii poti pune zgarda anti-purici pentru pisici...poti sa i-o lasi mai mult timp.eu cred ca ii vor trece puricii pentru ca ,terra cand avea purici i-am pus doar zgarda si i-au trecut.sper sa ii treca puricii frumuselei de tania! :heart: sper sa te descurci! :idee:

15

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

eu nu cred ca e nevoie sa-i mai dea cu solutie...e de ajuns zgarda ca si eu am avut un pisoi care avea purici si i-am luat zgarda si au disparut toti!e mai periculos cu solutia pentru ca ada e mica si poate greseste cantitatea de solutie cu care trebuie data...Problema e ca nu prea vrea sa ne asculte  :hihi: !
cel mai simplu ar fi sa-i cumpere o zgarda.. :k:

^ :heart: Ello :heart: ^

16

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

aha...ok ii poate pune doar zgarda ptr. ca ii vor trece repede cu ea.sie u la terra doar zgarda i-am pus-o si i-au trecut.deci ada,ii poti pune doar zgarda anti-purici :k:

17

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

i-a luat tata o solutie si nu mai are!

18

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

Iusty wrote:

De ce sa nu o duci la veterinar neutral ? Asta ma enerveaza cel mai mult la "iubitorii de animale" , care isi iau animale, dar cand acestea se imbolnavesc nu vor sa le duca la veterinar ca nu-i lasa parintii, ca nu au bani etc. ! Daca ti-ai luat un animal, trebuie sa te gandesti f bine...trebuie sa-i asiguri tot ce-i mai bun, in special tratament medical la nevoie...o data ce ti-ai permis un animal..iti permiti si un tratament..logic...daca nu esti in stare sa-i asiguri spatiu, tratament medical, ingrijire, mancare de calitate etc. nu-ti mai lua nici o fiinta..decat sa le chinui! neutral


Poti fi iubitor de animale chiar si daca resursele materiale nu sunt atat de mari cat sa mergi in mod periodic la veterinar.Cat despre mancare..o pisica poate supravietui si poate fi multumita si cu mancare obisnuita...
Cred ca unui animal ii este mult mai bine intr-o familie cu resurse limitate dar foarte iubitoare decat pe strada,chinuit de oameni fara inima ...

19

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

Eu am folosit Parakil la pisici.E cel mai bun impotriva puricilor si capuselor

20

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

cucciolib wrote:

Eu am folosit Parakill la pisici.E cel mai bun impotriva puricilor si capuselor

Şi eu îl recomand. Costă puţin peste 20 lei, dar cu 2-3 picături o să scapi de purici.

21

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

Am folosit si eu Parakill,sticluta cu 100 de picaturi dr degeaba..Motanul meu venea cu capuse de fiecare data de afara.Parakill nu mai este ce era...

22 (edited by Iusty 10-02-2012 21:45)

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

Si eu am avut aceasta problema si am folosit Neostomosan. Foarte bun, puricii au disparut complet cam dupa 2 saptamani. Desigur, dupa acest tratament trebuie sa le faceti deparazitare externa pufoseniilor..nici cea interna nu e de prisos. :blb:

Adaugat: 10-02-2012 21:37

gia wrote:
Iusty wrote:

De ce sa nu o duci la veterinar neutral ? Asta ma enerveaza cel mai mult la "iubitorii de animale" , care isi iau animale, dar cand acestea se imbolnavesc nu vor sa le duca la veterinar ca nu-i lasa parintii, ca nu au bani etc. ! Daca ti-ai luat un animal, trebuie sa te gandesti f bine...trebuie sa-i asiguri tot ce-i mai bun, in special tratament medical la nevoie...o data ce ti-ai permis un animal..iti permiti si un tratament..logic...daca nu esti in stare sa-i asiguri spatiu, tratament medical, ingrijire, mancare de calitate etc. nu-ti mai lua nici o fiinta..decat sa le chinui! neutral


Poti fi iubitor de animale chiar si daca resursele materiale nu sunt atat de mari cat sa mergi in mod periodic la veterinar.Cat despre mancare..o pisica poate supravietui si poate fi multumita si cu mancare obisnuita...
Cred ca unui animal ii este mult mai bine intr-o familie cu resurse limitate dar foarte iubitoare decat pe strada,chinuit de oameni fara inima ...

Eu am spus asta in ideea ca unii pur si simplu refuza sa-i duca la veterinar atunci cand este nevoie..nu se face asa. Asa cum noi, oamenii, atunci cand suntem bolnavi mergem la medicul de familie, asa au dreptul si animalele...automat, atunci cand iti iei un animal trebuie sa pui in calcul si faptul ca ele se vor imbolnavi si au nevoie de interventia unui medic smile . Daca lasi animalul sa se chinuie cu purici si nu-l duci la veterinar..nu te poti numi iubitor de animale. Macar s-a rezolvat problema....

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

23

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

Te poti numi iubitor de animale chiar daca nu iti permiti numeroasele vaccinarii,deparazitari etc.Unii pur si simplu nu au bani(pt aceasta categorie vb).Sa ai animal si sa nu iti pese..da..este o cruzime...Dar cei care au decis sa adopte desi nu isi permit de fiecare data sa mearga la vet..Mai bine asa decat sa ii lase in strada..Sa cauti alternative mai ieftine este ok..inseamna ca iti pasa.

24 (edited by Iusty 11-02-2012 12:31)

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

Da...aici sunt de acord cu tine. Cred ca m-am exprimat gresit. Eu ziceam ca animalul trebuie dus la veterinar atunci cand este necesar. Atunci cand te-ai hotarat sa-ti cumperi un companion sau sa-l adopti..trebuie sa pui in calcul si faptul ca uneori va fi necesar sa-l duci la control atunci cand are probleme. La farmacia veterinara nu-ti poate da de fiecare data un tratament corect..si pana-l gasesti pe cel bun poate dura ceva vreme, dar daca apelezi la veterinar exista sanse destul de mari sa-ti dea tratamentul corect din prima si astfel problema se rezolva mai repede si mai usor.

Nici eu nu l-as duce pe Julie la control periodic atunci cand nu este nevoie..pt ca e f stresant pt el...insa a avut niste probleme medicale (parintii mei au platit destul de mult sa-l salvam) si are nevoie de control din 3 in 3 luni + mai iese din cand in cand afara si trebuie sa-i facem deparazitare externa si interna.

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

25

Re: Pisica mea are purici!!!!!!!

Buna tuturor! am o mare problema. acum o luna o pisica a fatat la mine in curte, mi s-a facut mila de pisoi si i-am luat in casa ca le era frig acolo dar in seara asta m-am trezit cu un puric pe mine, deci se pare ca mama lor s-a pricopsit cu chiriasi desi nu e exclus ca si cele mici sa aiba. asadar, ce pot folosi pentru a scapa de purici avand in vedere ca pisicutele sunt asa micute? din pacate nu-mi pot permite sa le duc la un veterinar, abea au acceptat parintii mei sa le tin in casa, dar sa mai cheltuie bani si prin veterinari cu ele.. daca stiti vreo solutie care sa nu le dauneze micutelor va rog sa ma ajutati!