1

Topic: Sticlete

Azi mi-am cumarat si eu un sticlete . A fost crescut in captivitate are si inel la picior

Vreau si eu mai multe detali despre sticleti big_smile

2

Re: Sticlete

am uitat sa pun poza cu el :fluture:

Adaugat: 02-02-2010 17:02

niste poze gasite pe net

3

Re: Sticlete

Sunt foarte frumosi sticletii si din cate stiu au un cantec pe masura. Dar crezi ca va supravietui in colivie? sad

4

Re: Sticlete

Foarte frumos dar cred ca iar fi mai bine liber  :fluture:

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

5

Re: Sticlete

pai in colivie a iesit din ou.... afara nu  cred ca s-ar descurca

6

Re: Sticlete

A.. pai daca s-a adaptat asa, sper sa fie bine.  Pune-i si tu niste grau, malai.. Cred ca la capitolul asta te descurci big_smile
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sticlete

7

Re: Sticlete

birdslover wrote:

A.. pai daca s-a adaptat asa, sper sa fie bine.  Pune-i si tu niste grau, malai.. Cred ca la capitolul asta te descurci big_smile
http://ro.wikipedia.org/wiki/Sticlete

mersi pt informatii :k: i-am cumarat mancare de canari si vad ca a papat ceva

8

Re: Sticlete

Am ajutat si eu cat am putut big_smile Ai grija de el! :pup:

9

Re: Sticlete

Cu siguranta smile

Adaugat: 02-02-2010 20:15

cum se  diferentiaza masculul de femela

Adaugat: 02-02-2010 20:43

si niste mutati interesante drintre un canar si un sticlete , dar nu sunt de acord cu asa ceva

10

Re: Sticlete

Ma bucur sa aud ca nu esti deacord cu asemenea corcituri ( din pacate se practica ).
Canari canta deosebit de frumos si sunt foarte frumos colorati, diferenta intre mascul si femela este mica la colorit dar o observi la cantec, masculi canta f frumos si femelele nu.
Succes cu ei.

Adaugat: 02-02-2010 21:54

Greseala de tipar, am vrut sa spun sticleti nu canari, cu cantecul se potriveste si la unu si la altul.

Crescatorie papagali. Oti

11

Re: Sticlete

Mersi , am observat ca femela mea(asta cred ca e) nu a cantat.... a scos niste sunete big_smile acum o tin impreuna cu un perus si vad ca se inteleg bine big_smile

12 (edited by birdslover 02-02-2010 22:09)

Re: Sticlete

Tu ai femela? big_smile Nu prea pot sa-mi dau seama
Edit: am postat cam in acelasi timp. Am vazut raspunsul big_smile

13

Re: Sticlete

Si unchiul meu a avut un sticlete dar a murit
Eu am auzit ca nu se tin in custi ca nu rezista
zvonuri....
Orkum sa iti traiasca gaby:hug:

14 (edited by gabyosm14 02-02-2010 23:40)

Re: Sticlete

since l-as elibera oricand , dar nu cred ca ar rezista afara sad oricum am s-ai fac o mica voliera :k:

15

Re: Sticlete

Frumos sticletele smile dar mai frumosi is in libertate.. :perus: :aga: :nimfa: da cu zebrutze australiene nu pui emoticons Latifa?
:merci:

:hamster: My name is COdY tongue

16

Re: Sticlete

pai nu ai citit nena rares? in captiviatate a crescut...

17

Re: Sticlete

Da,am inteles, dar eu zic ca imi plac mai mult in libertatate aceste pasari, ca si toate de altfel big_smile in contrasat cu copacii, florile,iarba aaa :buzz:

:hamster: My name is COdY tongue

18

Re: Sticlete

asa da e adevarat si eu mi-as dori sa imi vad toate pasarile libere afara...

poze noi cu sticletele inca nu i-am gasit un nume smile

19

Re: Sticlete

Cindy daca e fetita, si Viorel daca-i barbatel :idee:

Eu m-as preocupa mai mult sa ii caut pereche smile si la primavara sa le reproduci afara ca sa poti elibera puii tongue, si asa vei avea gradina pliina de sticleti tongue

:hamster: My name is COdY tongue

20

Re: Sticlete

inseamna ca nu sti cat costa unul crescut in captivitate smile

21

Re: Sticlete

rares93 wrote:

Da,am inteles, dar eu zic ca imi plac mai mult in libertatate aceste pasari, ca si toate de altfel big_smile in contrasat cu copacii, florile,iarba aaa :buzz:

ieri am auzit si eu o pasarica mica si colorata in copacul din fata geamului. canta deosebit si mi-a atras atentia. credeam ca este scapat din captivitate. sotul meu zicea ca sunt ai nostrii. nu sunt exotici. m-am bucurat enorm. era ceva deosebit sa-i vezi pe toti in copiac. toata familia si mai vin sa manance la geam cand le pun mei.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

22

Re: Sticlete

am cumparat si eu duminica 5 sticleti cu 10 lei :-?? sunt micuti si nu prea zic nimic nu`s asa colorati ca cei din pozele voastre probabil sunt pui

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

23

Re: Sticlete

ce frumos,poti sa ne pui niste poze cu micutii?si eu am vrut sa cumpar in primavara din targul de animale ca sa-i eliberez,erau foarte tristi,stateau intro cusca de rozatoare dar pana la urma cel care ii vindea s-a razgandit,mentionez ca el mi-a zis ca i-a prins prin capcane din libertate,off,asa rau imi pare de ei ca i-am lasat,cine stie unde sunt acum... erau 15 lei,doi frumosi,nu stiam ce specie sunt,acum m-am uitat la paginile trecute si mi-am adus aminte de ei sad

-Ioana-

24

Re: Sticlete

stiu si eu pe cineva care tot intr`o cusca mica mica ii tine. nu inteleg de ce :-??
o sa le fac zilele astea poza sa pun

Ma laud cu :2 teckeli 2 beagle 2 copoi ardelenesti 2 ciobanesti carpatini si 1 whippet

25

Re: Sticlete

Salut,am avut cativa sticleti si nu trebuie sa ti faci griji.Sticletii  sunt adaptati la viata de colivie chiar si in cele mici spre deosebire de pitigoi de exemplu care nu suporta viata de colivie.Ca si sfat,sticletii sunt renumiti pt cantecul lor incearca sa nu i muti de colo colo ca altfel nu mai canta.