1

Topic: pirania

ma uitam pe site si am vazut specia de pirania.......si ma intrebam daca deine cineva asa ceva?... smile

:heart: -SABINA- :heart:

2

Re: pirania

am avut odata 2 pesti pirania.sunt foarte inteligenti si egoisti:D

Adaugat: 21-02-2010 14:28

pana la urma i-am facut cadou..:cry:

nu uita ce vrei sa tii minte.fla

3

Re: pirania

Salut, am 3 piranha, un mascul si doua femele de 8 anișori, au in jur de 25cm, cand i-am luat aveau 1,5cm, am avut si pui de la ei, sunt foarte agresivi si in acelasi timp speriosi, in rest sunt simpatici big_smile  si mananca ToT ce misca smile)

4

Re: pirania

la TOT cred ca se include si degetul tau  :wis:   [cand vrei sa le dai mancare..]

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

5

Re: pirania

Care deget??? smile))) pe ultimu l-au mancat anul trecut smile)).  (glumesc, de muscat nu ma musca, chiar pot sa-i ating cand mai umblu sa fac ordine prin acvariu pt ca ma cunosc, dimineata sunt haiosi pt ca vin sus ca niste catelusi si asteapta sa le dau la fiecare in parte cate un crevete sau hamsie)

6

Re: pirania

bogdan81 wrote:

Care deget??? smile))) pe ultimu l-au mancat anul trecut smile)).  (glumesc, de muscat nu ma musca, chiar pot sa-i ating cand mai umblu sa fac ordine prin acvariu pt ca ma cunosc, dimineata sunt haiosi pt ca vin sus ca niste catelusi si asteapta sa le dau la fiecare in parte cate un crevete sau hamsie)

Salut,
De cati litri este acvariu si cum este echipat ?
Sunt in cautare de piranha si as dori mai multe detali,in legatura cu cresterea si ce fel de hrana trebuie sa le dau,daca sunt ,,sociabili" cu oameni  glumeam  smile si eventual unele sfaturi  .
Mult noroc.

7

Re: pirania

Un piranha are nevoie de cel putin 50 l.Deci daca bogdan81 are 3 piranha cred ca are un acvariu de cam 150-200 l.Daca acvariul este prea mic,piranha se vor lupta intre ei...
pH-ul  trebuie sa fie de 5.5-8.0 iar temperatura de 24-27 grade Celsius.
Acvariul se poate decora cu:radacini,pietre,plante rezistente(ca Java Fern,de exemplu),pietris in culori naturale(cele stridente ii pot agita) ,roci ca:granitul,bazalt,gresie.A se evita:marmura,coralii,cochiliile ,rocile calcaroase.
  Acvariul are nevoie de o buna filtrare,incalzitor,termometru,etc.
In fiecare saptamana trebuie schimbata aproximatic 25%.
Ei se hranesc odata pe zi sau chiar la doua zile cu pesti ca carasi..guppy salbatici.. hmm  (ca hrana vie),insecte (greieri,lacuste,viermi,larve),si alte tipuri de mancare speciala de la pet-shop-uri...
In legatura cu comportamentul lor,cu cat sunt mai multi,cu atat mai speriosi...marea majoritate a speciilor de piranha sunt chiar foarte speriosi,timizi.

8

Re: pirania

Salutare,
Are idee careva,prin Bucuresti unde pot gasi niste pesti piranha carnivori si niste persoane competente la pet shop ?
Am fost astazi la Hornbach si persoana de acolo,sa uitat lung la mine cand i-am pus intrebarea ,,Ce specie de piranha sunt cei din acvariu" mi-a raspuns sec ,,Acestia sunt pesti pe care ii avem" i-am mai pus inca o data aceiasi intrebare,in speranta ca poate cine stie, intreaba si ea pe vre-un coleg mai rasarit,de unde acelasi raspuns.
Sincer ne meritam soarta, cu oameni bata nu o sa facem nimic in Romania.
Bafta multa.

9

Re: pirania

cine spune ca trebuie sa cauti numai prin petshop-uri??vanzatorii isi fac datoria de a vinde ce este in magazin [pacat ca documentatia cam lasa de dorit la unii]...dar nu toti sunt de pus in aceeasi oala...

Iubeste Daca Vrei Sa Fii Iubit!    :ok:         :floare:

10

Re: pirania

dana1 wrote:

cine spune ca trebuie sa cauti numai prin petshop-uri??vanzatorii isi fac datoria de a vinde ce este in magazin [pacat ca documentatia cam lasa de dorit la unii]...dar nu toti sunt de pus in aceeasi oala...

Si pe unde sa caut mai exact ?
Pe net nu am vazut anunturi cu vanzari pirania.
Sincer sunt penali unii vanzatori de orice fel nu ma refer acum la cei din pet shop,nu sti ce vinzi,inseamna ca il doare fix undeva de treaba pe care o presteaza.
Asta este parerea mea.

Adaugat: 21-06-2012 15:20

Am gasit pe cineva care vinde,dar nu raspunde la tel. ,pe mine ma intereseaza sa fie din Bucuresti sa ii vad personal.
Mult noroc.