1

Topic: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

zilele trecute am citit ceva foarte interesant intr-o carte despre animale. era vorba despre speciile de animale pe cale de disparitie. si acolo se atragea atentia asupra faptului ca, dintre speciile pe cale de disparitie, se aloca foarte multe fonduri pentru speciile frumoase, care au succes la public pentru ca sunt dragalashe sau dulci. ca exemplu era oferit ursuletzul panda. in acelasi timp, daca ursuletzul panda are foarte multe sanse sa nu dispara ca specie, altele nu sunt atat de norocoase, in special insectele, care nu sunt nici frumoase, nici dulci, nici interesante. insectele si diferitele animale mici, care nu au infatisare frumoasa sunt condamnate la disparitie pentru ca fondurile alocate lor sunt egale cu 0.
totusi si ele au rolul lor si disparitia acestor specii poate afecta foarte negativ mediul. mi s-a parut foarte trista situatia asta si ma gandeam ce ar trebui facut. din pacate nu prea avem noi nici o putere...

2 (edited by Bianca 17-11-2007 12:11)

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

pacat sad

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

3 (edited by lavi2910 27-03-2008 13:25)

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

auzisem un citat parca, o ipoteza a unui om de stiinta, pacat ca nu mi-l amintesc foarte bine era ceva de genul ca de-ar disparea albinele (sau nu stiu ce insecta , mea culpa,:rusine:) lumea ar diparea in mai putin de 5 luni, oricum m-a frapat insemnatatea acestor minuscule fiinte , fara de care echilibrul natural s-ar distruge, hmm....putem face multe, la nivelul nostru, dar de cate ori nu se intampla sa trecem cu vederea...numai bine! si zambiti!
P.S. pt Bianca : am vazut niste pui de soricei mici mici mici si tare dragalasi semanau cu cei de arici , tot asa roz, dar fara tzepi!:pup:

slm

4

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

ce dragut :pup: !da nu aveau vreo mamica pe langa ei?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

5

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

Bianca wrote:

ce dragut :pup: !da nu aveau vreo mamica pe langa ei?

nu aveau!erau abandonatzi! kiar asa pun la anunturi sa vad vrea sa adopte cineva pui de soricei! smile)

slm

6

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

ce dragut!sa pui si poza ca vreau sa-i vad! smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

7

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

lavi2910 wrote:

auzisem un citat parca, o ipoteza a unui om de stiinta, pacat ca nu mi-l amintesc foarte bine era ceva de genul ca de-ar disparea albinele (sau nu stiu ce insecta , mea culpa,:rusine:) lumea ar diparea in mai putin de 5 luni, oricum m-a frapat insemnatatea acestor minuscule fiinte , fara de care echilibrul natural s-ar distruge, hmm....putem face multe, la nivelul nostru, dar de cate ori nu se intampla sa trecem cu vederea...numai bine! si zambiti!
P.S. pt Bianca : am vazut niste pui de soricei mici mici mici si tare dragalasi semanau cu cei de arici , tot asa roz, dar fara tzepi!:pup:

Si pe mine ma surprinde insemanatatea unui lucru asa minuscul, dar fiecare e cu treaba lui intr-un ecosistem atat de mare ca Terra!

Don't worry, be happy!:)

8

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

sa stii! yikes

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

9

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

sunt multe animale pe cale de disparitie!!!! :cry::cry::cry:

iubesc animalele!!!

10

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

eu stiu ca a existat o vulpe sau o felina ce a disparut se chema diavol tazmanian

yak terrier in viata mea big_smile

11

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

nu chiar o vulpe sau o felina..ci mai mult ai putea sa-i spui o veverita(care nu sta in copaci).Diavolul tasmanian este un mamifer marsupial aproxmativ de marimea unui catel mic.Are maxilare puternice,capabile sa zdrobeasca oasele prazii.Se deplaseaza incet dar este foarte istet.Mirosul sau foarte ascutit ii foloseste la localizarea prazii in intuneric si la surprinderea ei.Se hraneste cu reptile,pesti si mamifere mici.(din cat mai retin eu de pe la enciclopedii si de la animal planet).  si..din cate stiu eu nu a disparut dar este macinat de o boala contagioasa care se ia si pe oameni.sii traieste pe insula care-i poarta denumirea (Tasmania).

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

12 (edited by Marcu_pavel 21-08-2008 11:18)

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

foarte interesant am auzit ca niste oameni de stiinta vor sa reinvie specia prin extragerea adn-ului din niste oase a unui diavol tazmanian

Adaugat: 21-08-2008 12:15

acesta este unul dintre putinele specimene ramase ce este cu puii ei

yak terrier in viata mea big_smile

13

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

da big_smile .
Cele mai rare animale din lume:
1. Broasca testoasa de pe Insula Pinta.
2. Baiji (Delfinul chinezesc din raul Yangtze).Baiji
3. Marmotele din Insula Vancouver.
4. Liliacul din insulele Seychelles.
5. Rinocerul cu un singur corn.
6. Iepurele de camp hispid.
7. Wombatul cu nas paros nordic.
8. Bivolul de apa.
9. Linxul iberic.
10. Lupul rosu
big_smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

14

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

sau ursul panda urias din china

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

15

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

da, da ala nu e in top 10 cele mai rare deci a scapat big_smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

16

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

Marcu_pavel wrote:

eu stiu ca a existat o vulpe sau o felina ce a disparut se chema diavol tazmanian

yikes:O:O cum?? a disparut:O:O:O acu 3 ani la biologie ne'a zis ca mai sunt cam 300 specimene si ca exista

17

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

n-au disparut....dar din pacate nu mai au mult.....

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

18

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

08-05-2009 22:44

    * animalute
    * Amic
    * Inregistrat: 25-12-2008
    * Mesaje: 41

PRIMATELE
In momentul de fata, in lume sunt 394 de specii de primate. 400.000 de exemplare de maimute si in jur de un miliard de alte primate. Dintre acestea, 114 specii sunt pe cale de disparitie. Vânatoarea excesiva si pierderea habitatelor in fata marilor lucrari de infrastructura reprezinta principalele amenintari. Fiind extrem de inrudite din punct de vedere genetic (impartim cu ele peste 90% din structura ADN-ului) cu oamenii, primatele ofera date esentiale despre inceputurile speciei umane. Speciile de gorile aduc bani importanti pentru economiile unor state ca Rwanda sau Uganda.

LILIECII
Sunt peste 1.100 de specii, cele mai mari atingând chiar 1,5 kilograme, fiind miliarde de exemplare. Una din cinci specii este amenintata cu disparitia, din cauza distrugerii habitatelor sau persecutarii din partea oamenilor. Legenda lui Dracula si celelalte povesti cu vampiri le-au adus o reputatie ciudata micilor inaripate. Doar o singura specie se hraneste cu sângele altor animale, cele mai multe “consumând” insecte si fructe. Liliecii sunt mari consumatori de insecte, contribuind foarte mult la tinerea sub control a acestor efective. De asemenea, sunt si cele mai numeroase mamifere: unul din cinci mamifere este liliac. Aceste specii joaca un rol important si in polenizare si transportarea semintelor.

Stiati ca:
Rinocerii sunt pe cale de disparitie din cauza braconajului?
Kipunji este o specie noua descoperita de mainute si deja e pe cale de disparitie?
Ursul panda urias din China a devenit simbolul mondial al animalelor pe cale de disparitie si se fac eforturi supraomenesti pentru prezervarea lui?
Din cei peste 100.000 de tigri care traiau in 1901, acum exista mai putin de 5.000?

Sunt chiar si plante cum ar fi: Fritallaria Montana (bibilica), Cypripedium calceolus (papucul doamnei), Iris caespitose (stanjenelul), Dracocephalum austriacum (mataciunea), Rosa spinossisima (macesul pitic), Spirea crenata (cununita de calcar), Pedicularis campestris.

SUnt mai multe animale pe cale de disparitie ca de exemplu: ursul grizzly;tigrii elefant.

Daca vre-ti sa-i mai vedeti vre-o data spuneti STOP BRACONAJULUI< VANATORII! :pup: :sol: :sanatate: :merci:

Acest mesaj a fost mutat de la un alt topic. Latifa

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

19

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

am auzit ca si papagalul ara e pe cale de disperitie.Ce pacat de el,este un papagal foarte frumos si colorat si am mai auzit ca si rasul e tot pe cale de disparitie, pacat si de el..

-Ioana-

20

Re: Specii disparute, pe cale de disparitie si protejate

vulturul regal si leul , sunt 2 animale frumoase dar pacat ca sunt pe cale de disparitie   :cry:  :cry:  :cry:

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine: