1

Topic: Taxa pt animalele de casa

Am citit pe un site o stire idioata din punctul meu de vedere.
Suna cam asa :"Intreţinerea la bloc se scumpeşte pentru proprietarii animalelor de casă. Stăpânii de câini, pisici sau orice alte vietăţi pe care le cresc în apartamente vor fi obligaţi să plătească pentru acestea o taxă"
Ce parere aveti?E normal asa ceva?Oare daca proprietarii ar avea ceva reduceri la cheltuieli , acestea ar fi mai mari pt ca au un animal de casa ?Nu cred.Guvernantii nostrii se gandesc numai cum sa mai ia un ban de la noi , nu sa faca un lucru bun.Pt Politia Animalelor e nevoie de petitie , de semnaturi , dar pt asa ceva de ce nu se cere acordul oamenilor?As plati cu drag o taxa pt protectia animalelor , dar nu sunt dispusa sa platesc o taxa in plus pt bunastarea unora care deja au prea mult.

2

Re: Taxa pt animalele de casa

sa indrazneasca sa imi ia vre`un ban :furios:

3

Re: Taxa pt animalele de casa

eu am locuit acum cativa ani intr-un bloc in care asociatia de locatari stabilise ca proprietarii care aveau caini sa plateasca o taxa lunara. nu-mi mai amintesc exact cat era taxa, nu era foarte mare, parca pana intr-o suta de mii pe luna. oricum, aceasta taxa inca se mai plateste in blocul respectiv, stiu de la cineva care inca locuieste acolo si are caine. banii se duc la asociatia de locatari care nu stiu ce face cu ei.
sincer, nu am inteles de ce instituisera taxa asta, dar pentru ca erau multi caini in bloc, cred ca adunau ceva bani... smile

4

Re: Taxa pt animalele de casa

Ce se intampla cu cei care au acvariu cu pesti?Platesc taxa pe fiecare peste in parte?:/

5

Re: Taxa pt animalele de casa

smile doamne sa`i fereasca sfantu` pe aia care vin sa imi ceara bani...la cate sunt pe aici!!!!!!!!!! smile

6

Re: Taxa pt animalele de casa

si la mine la bloc fiecare care are un caine trebuie sa plateasca 50 de mii lunar.dobitoci! :furios:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

7

Re: Taxa pt animalele de casa

bine ca trebuie sa platim pentru lucruri inutile. dak era sa platim o taxa pentru politzia animalelor ca sa aiba aia bani sa intretzina animalutze mai intzelegeam da asha...

8

Re: Taxa pt animalele de casa

Eu nu ma agit pt ca trebuie sa dau banii respectivi , ci pentru ca nu e normal ceea ce fac.Ar trebui sa-i rasplateasca pe cei care au un animal in casa , ca nu-l lasa vagabond pe strazi , nu sa-i "pedepseasca" pt ca iubesc animalelele si astfel scade numarul de animale fara stapan.Poate daca din acesti bani s-ar face adaposturi pt animale abandonate sau ingrijirea  animalelor abandonate as fi total de acord , dar stiu ca acesti bani se vor duce in buzunarul cui nu trebuie , ca sa-si mai poata lua o plasma la parlament sau nu stiu ce masina bengoasa.

9

Re: Taxa pt animalele de casa

pai daca au jumatate de creier noi ce sa le facem?

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

10 (edited by ariadna 29-03-2008 20:43)

Re: Taxa pt animalele de casa

Daca s-ar fi instituit taxa asta si la noi in bloc, taxa platita pentru Coco s-ar fi triplat.La cat tipa...Cateodata bat vecinii in pereti de cata galagie face.:P=)  Oricum mi se pare aiurea..In loc sa incurajeze lumea sa adopte un caine sau o pisica de pe strada ei sa descurajeze lucrul asta.Daca ar fi fost macar folosita cum trebuie, as fi fost de acord.Dar asa...

Don't worry, be happy!:)

11

Re: Taxa pt animalele de casa

sunt de acord cu tine smile

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

12

Re: Taxa pt animalele de casa

eu stau la casa dap..cine isi cumpara apartament gata...l-a cumparat ii al lui pt pat sau covor dc nu cere taxa????in loc sa stranga fonduri pt cei cu animale...da partea proasta ii ca odata ce s-ar strange fonduri unii ar profita de asta apoi,  si-ar cumpara animale nu le-ar ingriji si le l-ar tzine pt bani...apoi partea buna este ca cei care ar avea grija de un animal sau mai multe le-ar pute tzine mai bn si le-ar oferi conditzii mai bune :bravo:

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

13

Re: Taxa pt animalele de casa

adica ei in loc sa incurajeze adoptarea unor vieti ei ne pun sa platim.in blocul meu platesti pe luna 5ron daca ai caine mad .de ce taxa pentru animale?pentru copii exista taxe?nu.atunci pentru animale de ce? mad mad mad

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

14

Re: Taxa pt animalele de casa

chiar ce mai adik sa ne tzinem animalele afara???auzi la ei ce pretentzi mai au....

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

15

Re: Taxa pt animalele de casa

afara?eu asa i-as zice daca mi-ar impune asa ceva:"Domnle' eu am papagal si stau la bloc.vrei sa-l tin afara?afara unde?in gradina?o sa-mi ceri sa ii si dau drumul din colivie?fara suparare dar esti nebun.pastreaza-ti fitele pentru tine mad !"
zau ca as fi instare! :muscle:

You and me are friends...you smile,I smile...you hurt,I hurt...you cry,I cry...you jump off a bridge,I'm gonna miss you

16

Re: Taxa pt animalele de casa

la mine in bloc moshulica (administratoru) cerea 150 de mii pentru animal si a venit in casa sa numere pestii (atunci aveam intre 30 si 50 de pesti) si sa ia taxa. atunci a iesit un scandal cu maikmea ca nu m'a mai lasat sa tin pesti.. pana la urma taxa nici nu a fost luata si am reusit (dupa 2 luni sa iau papagal

17

Re: Taxa pt animalele de casa

150 x 30=4500(catzi pesti iti luai de banii astea ?)
150 x 500=7500(si mai multi pesti + acvariu pompitza..si dealea) 
Cum nu i-a fost rushine la omul ala sa numere pestii.....daca cineva avea un musuroi de furnici in casa?? le numara pe toate??

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

18

Re: Taxa pt animalele de casa

mitea_and wrote:

la mine in bloc moshulica (administratoru) cerea 150 de mii pentru animal si a venit in casa sa numere pestii (atunci aveam intre 30 si 50 de pesti) si sa ia taxa. atunci a iesit un scandal cu maikmea ca nu m'a mai lasat sa tin pesti.. pana la urma taxa nici nu a fost luata si am reusit (dupa 2 luni sa iau papagal

In locul tau ii ascundeam undeva:))  N-au ei treaba cu ce tinem noi in casa. De cand si pana unde intra sa vada ce animale avem. Prima data sa ne arate mandatu de perchezitionare smile) Asta-i violare de domiciliu smile)))

19

Re: Taxa pt animalele de casa

Asa ceva! Ce i-a apucat pe astia! La noi in bloc, un caine sau o pisica inseamna jumatate de persoana la intretinere! Si apar la nr. de pers. dintr-o locuinta 3,5.....5,5......4,5.....1,5 etc. dar nu cer bani si taxa de a tine un animal in apartament, dar pt. ce trebuie taxa pt a tine un animal? E locuinta mea, am dreptul! :furios: mad

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

20

Re: Taxa pt animalele de casa

taxa pt animale de casa!!! doamne ar trebui sa fimi platiti noi ca tinem in bloc un catel mad
ce handicapati...

Adaugat: 13-01-2009 20:43

Printzesa wrote:

eu am locuit acum cativa ani intr-un bloc in care asociatia de locatari stabilise ca proprietarii care aveau caini sa plateasca o taxa lunara. nu-mi mai amintesc exact cat era taxa, nu era foarte mare, parca pana intr-o suta de mii pe luna. oricum, aceasta taxa inca se mai plateste in blocul respectiv, stiu de la cineva care inca locuieste acolo si are caine. banii se duc la asociatia de locatari care nu stiu ce face cu ei.
sincer, nu am inteles de ce instituisera taxa asta, dar pentru ca erau multi caini in bloc, cred ca adunau ceva bani... smile

pai romanii fac orice sa faca bani. ma credeti ca in alte tari nu exista asa ceva???

21

Re: Taxa pt animalele de casa

Te cred! neutral

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

22

Re: Taxa pt animalele de casa

Am citit ce ati scris voi si pe alocuri normal ...mam amuzat  . Sa va spun ce taxa imensa as plati eu in conditiile astea ,nu pot ca nici nam socotit , e adevarat ca am cam sarit calu... Important e ca pina in primavara ma mut la curte ,pt binele animalelor  carora leam salvat viata si pt altele ...


http://www.animaluteleluidaniela.blogspot.com

23

Re: Taxa pt animalele de casa

iubitorii de animale ar vrea sa fie si in tara la noi ca pe animal planet(politia animalelor).oamenii de acolo sunt dispusi sa ofere fonduri pentru adapost,dar aici in romania cine da fonduri?ca lor nu le ajunge banii dar sa mai dea fonduri.

24

Re: Taxa pt animalele de casa

ce nebunie :furios: ,asa ceva e inacceptabil!
Iti e si rusine sa traiesti intr-o asemenea tara mad ...

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

25

Re: Taxa pt animalele de casa

daca va spun ca soacra mea plateste la intretinere inca o persoana pt ca are o catelusa de talie medie...

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro