151 (edited by Iusty 29-11-2009 18:57)

Re: Mancarea pasarilor noastre

Pai si acuma ce fac..sa-i dau, sa nu le dau hmm..offf offf offf smile atunci o sa le cumpar Pettit Beure wink

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

152

Re: Mancarea pasarilor noastre

smile Exact ce-i place lui Paulie!

Adriana

153

Re: Mancarea pasarilor noastre

Iusty wrote:

Cum am avut mici probleme cu Angelina deoarece nu manca..acuma totul s-a rezolvat, mananca ouy fiert cu morcov o zi da, o zi nu..si cum suana m-a sfatuit sa-i iau un meniu de seminte cu grau decorticat, i-am schimbat mancarea tongue :k:
I-am luat de la Saint Bernard...ii place f mult  :heart: :angel:

Mancare din aia papa si motatii mei!

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

154

Re: Mancarea pasarilor noastre

Acuma parerile sunt impartite.....Stim cu totii ca painea nu e buna pentru pasari.Dar,eu le dau la ai mei doar cateva firimituri,si in special prajita.Ca zau nu scap de ei,deja stiu cand fasaie punga deja sunt la apel..... smile Si branzica de vaca ,la fel.Le dau foarte putin,asa de gust.Cand fac floricele ,doar cand desfac punga sunt cu aripile desfacute si vin urgent la mine daca sunt afara,sau coboara la tavita ,ca stiu ca acolo le primesc.Si de 7 ani o am pe Hanny(nimfa) care e cea mai pofticioasa.De la ea au invatat toti sa manance.
Semintele de floarea soarelui pestrite nu sunt asa de grase si sunt mult mai bune pentru papagali.Si ovazul decorticat,iusty ,e foarte bun,e o sursa bogata de calciu.Nu mai vorbesc de Alexi....ca ea papa de toate.... :wow:  aproape....

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

155 (edited by ramona12 08-12-2009 22:02)

Re: Mancarea pasarilor noastre

kikisiroko wrote:

Cine imi poate si mie cum pot sa le schimb la ai mei meniul care este bazat doar pe meiiiii , nu stiu ce sa le mai fac ca nu mananca deloc altceva, le-am amestecat morcov cu mei si inteligentiii :heart: alegeau doar mei-ul smile .
Ajutati-ma, vreau sa le introduc cate putin tot cate ceva. Chiar nu stiu ce sa le fac. Multumesc!

Banuiesc ca ai perusi.
Aici poti sa gasesti in mare ce este voie si ce nu www.pasari-exotice.com/pageID_7529179.html
Binenteles ca mai sunt si alte lucruri care se pot da, eu mas bucura daca ar avea fiecare pasare tinuta in captivitate macar acest meniu.
Mancarea uscata, mixajul de seminte difera de la specie la specie.
Se poate da si putina paine,  ou fiet, morcov razuit, la mofturosi cum ar fi perusi care nu vor fructe deloc se poate pune meiul ( semintele ) 24 ore la inmuiat dupa care se spala de 2 ori bine si se pune 2 - 3 ore la scurs, atunci aceste seminte incep sa lucreze contin o groaza de vitamine etc.

Salutari. Oti

Crescatorie papagali. Oti

156

Re: Mancarea pasarilor noastre

Hei. I-am luat acum o saptamana lui David "Grand Mix" de la Padovan. Are in el alune muulte, seminte, porumb, pana si ghinde. Si ii place foarte mult. Mananca aproape un recipient dinala pe zi. smile
I-am luat si baton cu mei dar a ros batonul si  meiul l-a aruncat pe jos.
I-am luat bloc mineral cu aroma de mure dar l-a scos si l-a bagat in apa.
Strica tot mad

157

Re: Mancarea pasarilor noastre

E un kiwi pentru perusi? sau aga? sau zebre?

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

158

Re: Mancarea pasarilor noastre

birdslover wrote:

Hei. I-am luat acum o saptamana lui David "Grand Mix" de la Padovan. Are in el alune muulte, seminte, porumb, pana si ghinde. Si ii place foarte mult. Mananca aproape un recipient dinala pe zi. smile
I-am luat si baton cu mei dar a ros batonul si  meiul l-a aruncat pe jos.
I-am luat bloc mineral cu aroma de mure dar l-a scos si l-a bagat in apa.
Strica tot mad

Simona, am mai spus, batoanele NU SUNT BUNE PENTRU PASARI contin cumicale si alte porcarii car pasarii ii fac rau, plus ca unele mai sunt si vechi. Am puso reteta cu acteva pagini in urma, urmeaz-o, nu o sa-ti para rau. :heart:
Iar despre blocurile cu coloranti si arome la fel. Daca vrei ceva bun pt pasare, ia os de sepie si un bloc de calciu. Fara coloranti, arome si alte chimicale. :pls:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

159

Re: Mancarea pasarilor noastre

kikisiroko wrote:

Ramona, mersi mult dar eu vreau niste sfaturi, cum sa ii determin pe micuti sa manance. Asa as putea sa pun de toate ca tot nu se uita la ele. :sol:

Pai cum am spus, la mofturosi le pui mancarea cunoscuta ( la ai tai meiul ) la inmuiat si asa il faci sa isi ia din cand in cand cate o doza buna de vitamine.

Crescatorie papagali. Oti

160

Re: Mancarea pasarilor noastre

iloveanimals o sa incerc si eu reteta

Bianca-am 12 ani -data de nastere:23 ianuarie-am :iubareti: ,2 :ou: ai lor si 1 :caine:  si I :heart: them !-http://biancapoli.sunphoto.ro/

161

Re: Mancarea pasarilor noastre

buna :* am si eu un mic alexander de ieri si nu a mancat nimic.decat putin mar aseara si de dimineata big_smile si nici apa nu a baut :d ce as putea sa fac ca sa manance si riki al meu?

162

Re: Mancarea pasarilor noastre

Sa-l lasi in pace. Ai rabdare, e nou in casa ta o sa-i ia ceva timp pana se acomodeaza. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

163

Re: Mancarea pasarilor noastre

exact,da-i putin timp.
Si eu ma speriasem cu Cipy prima data pentru ca nu a mancat mai nimic,il monitorizam ca zapacita pentru ca vazusem ca nici nu bea...pana cand am observat ca ma inselasem.Era numai putin speriat,cand ii va fi foame rau o sa bage ca nebunul smile

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

164

Re: Mancarea pasarilor noastre

Eu tocmai le-am luat nazdravanilor mei un nou fel de mancare de la Parrots Prestige ... are foarte multe seminte de floarea soarelui, alune in coaja lor dar si decojite si ceva mei...dar foarte putin....abia astept sa vad daca le place

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

165

Re: Mancarea pasarilor noastre

Daca le place sa ne zici ca vreau sa le cumpar si eu Parrots Prestige  ...:) :bravo:

:heart: ¤ Anyta ¤  :heart:

166

Re: Mancarea pasarilor noastre

Le-am dat dimineata din noua mancare si Paco exact cum ma asteptam exact la alunele de pamant sa infipt.... iar Kiki la semintele de floarea soarelui .... deci in concluzie sunt bune....

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

167

Re: Mancarea pasarilor noastre

E bun si budgie CLASSIC pentru perusi .Tocmai le-am cumparato si le place.Dar eu nu am perusi ci nimfe dar le plac boabele mici.

Bianca-am 12 ani -data de nastere:23 ianuarie-am :iubareti: ,2 :ou: ai lor si 1 :caine:  si I :heart: them !-http://biancapoli.sunphoto.ro/

168

Re: Mancarea pasarilor noastre

eu le dau roselelor mele mancare de la Vitakraft le place mult big_smile pun si o poza sa vedeti

Adaugat: 23-01-2010 20:01

eu le dau roselelor mele mancare de la Vitakraft le place mult big_smile pun si o poza sa vedeti

169

Re: Mancarea pasarilor noastre

Mango al meu mananca batoane dupa reteta lui Dany de rupe, mananca ardei, mar, pufuleti, mancare de la vitakraft si seminte speciale de la vitakraft. Cel mai mult ii plac batoanele si pufuletii big_smile

Un spitz corcit cu pechinez (Bella) , 2 nimfulini (Mango si Ares). Ingerasii: un roborovsky (Pufu)    [ Sabrina ]

170

Re: Mancarea pasarilor noastre

Ma bucur ca le place la nebunii vostri batoanele acelea naturale, reteta eu am pus-o pe site dupa un al site, nu e chiar a mea. big_smile :heart:
Aprpo, nu-i mai da pufuleti, contin chimicale si sare, sarea nu este recomandata pt ei. tongue

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

171

Re: Mancarea pasarilor noastre

eu am mai descoperit o mancare care vad ca le place la nazdravanii mei e de la Vogel este recomandata pentru nimfe si rossela in special dar la ai mei le place mai ales ca are multe seminte de floarea soarelui

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

172

Re: Mancarea pasarilor noastre

in legatura cu batonasele facute acasa, le faceti pe bat ca alea din comert, sau simple?

Keep your game tight.

173

Re: Mancarea pasarilor noastre

Eu le fac simple..ca nu am gasit bat .. neutral

:heart: ¤ Anyta ¤  :heart:

174

Re: Mancarea pasarilor noastre

Ma daca si pufuletii au chimicale...ce sa mai zicem de semintele pt papagali. Eu nu cred ca sunt perfect in stare naturala...

Un spitz corcit cu pechinez (Bella) , 2 nimfulini (Mango si Ares). Ingerasii: un roborovsky (Pufu)    [ Sabrina ]

175 (edited by iloveanimals 24-01-2010 11:42)

Re: Mancarea pasarilor noastre

Sarea nu este recomandata pt pasarii poate sa-ti confirme oricine de pe site, + ca pufuletii se inmoaie repede in saliva si se lipesc aiurea de ciocul lui. Bubbels nu stiu ce ce-mi rasounzi cu atata ura in mesajele tale, eu incerc sa te ajut, daca vrei sa ma asculti chiar ma bucur. wink

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki