1

Topic: West Highland White Terrier

M-am gandit sa deschid un topic despre aceasta rasa care este printre preferatele mele tongue tongue

Enjoy! :blb:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

2

Re: West Highland White Terrier

Poze :blb:

Adaugat: 31-08-2009 22:25

Sunt superbi! S-ar putea sa-mi iau unul...merita pretul tongue insa nu ma pot hotara intre chow si aceasta rasa tongue

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

3 (edited by Pretty_Alexandra 31-08-2009 21:27)

Re: West Highland White Terrier

Ce scump e ! As vrea si eu un ghem de blana ca el !

Ich liebe alle Tiere ! I love all animals ! J'aime tous les animaux ! Amo tutti gli animali ! Ik hou van alle dieren !

4

Re: West Highland White Terrier

ce scumpic este :heart: :heart:


oricum as prefera un papillon big_smile

:bang:

5

Re: West Highland White Terrier

Iusty eu una i-mi iau un chow. si asta e scump de tot dar parca chow-ul e splendid. nu?

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

6

Re: West Highland White Terrier

Eu chiar nu ma pot hotara :blb: Trebuie sa discut si cu parintii sa vad ce spun despre pret, despre ingrijire, despre vaccinuri etc. tongue

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

7 (edited by irinuks89 01-09-2009 16:49)

Re: West Highland White Terrier

Pretul unui westie cu pedigree, dar pet, poate incepe de la 100 euro-desigur, daca iti cumperi de la cresctor un pet, e posibil sa nu primesti pedigree-ul in original. Astfel crescatorul este cat de cat sigur ca nu vei reproduce exemplarul. La calitatea asta, e posibil sa aibe niste defecte ce in standardul rasei, nu permite sa fie reprodus.
Ingrijirea.... Daca vrei sa ingrijesti un westie ca la carte, de la varsta de 3-4 luni, puiului incepe sa i se smulga firele mai lungi de par. Desigur, lucrul asta se face si daca parul puiului permite. Daca are firul de par foarte moale, catelul este pufos, iar tu l-ai luat de pet,nu se prea merita sa te chinui cu stripatul. Daca te hotarasti ca vei continua cu stripatul, de pe la varsta de 6-7 luni, trebuie dus puiul la un "stilist", care va continua cu trimatul. E cam greu sa gasesti pe cineva care se pricepe, dar daca te hotarasti pentru westie, poate iti pot recomanda pe cineva. Trimatul se repeta cam la 1luna- 2, asta daca vrei sa-i mentii parul cat de cat scurtut pe spate, altfel, te poti duce si la 4 luni, dar cu cat mai des mergi cu el al trimat, cu atat este mai usor pentru catel. Cu periatul.. minim o data pe saptamana. Desigur, un par moale si cat de cat lung, va necesita o periere cam de 3 ori pe saptamana minim. Sampoanele recomandate pentru westie ar fi cele de albire si cele pentru par aspru. In lipsa acestora, se poate folosi si sampon pt bebelusi.
Altfel, cu vaccinarea, in functie de cabinet, aprox 40 de ron. Pana pe la 12 luni, deparazitarea interna se face o data pe luna, apoi, in functie de recomandarile veterinarului, o data la 4-6 luni - o pastila costa cam 5 ron.
Deparazitarile interna.. aproximativ 30 ron/luna.
Marea problema de sanatate a westie-ului ar fi alergia, de cele mai multe ori la proteinele de orgine animala si purici.
Deocamdata..... cam atat

8

Re: West Highland White Terrier

Aha...deci pana la varsta de 12 luni trebuie sa-l deparazitez intern lunar...nu-i problema..decat sa platesc pe medicii si clinici ca mi s-a imbolnavit, mai bine previn :blb: Si cu deparazitarile externe :wow: ?

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

9

Re: West Highland White Terrier

Cu deparazitarile interne si externe este la fel la orice rasa. Diferenta este numai de marimea cainelui (kg) si implicit de pret. O tabeta pt deparazitare interna costa 5 ron si este suficienta pt un caine de 10 kg (un westie in general are pana in 10 kg). Fiolele pentru deparazitare externa costa aprox 30 ron pt un caine de 10 kg, in functie de ce cumperi. Nu iti inteleg reactia.. ti se pare exagerat ca trebuie sa-i faci lunar deparazitare externa pe care trebuie sa platesti aprox 30? Daca da, eu zic sa nu-ti iei westie. Nu merita sa chinui cainele, sa-l lasi sa suporte piscaturile de purici, capuse. Sincer, cred ca nici chow-ul nu suporta bine puricii. A si la capuse deja se pune problema de infectarea cu un virus destul de pacatos. Babesia. Multi caini mor din cauza aceasta.

10

Re: West Highland White Terrier

Capusele trebuiesc omorate nu extrase din blana, deoarece isi lasa ghearele/coltii in piele cainelui si poate chiar sa moara. Asta din cate stiu eu. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

11

Re: West Highland White Terrier

Nu mi se pare exagerat...eu o sa-i asigur toate deparazitarile si vaccinurile...nu-i problema de asta... smile am exagerat si eu un pic cu emoticon-ul ala :rusine: Sorry! :blb: :merci:

Adaugat: 01-09-2009 22:32

Deci deparazitarea externa tot odata la 4-6 luni?

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

12 (edited by irinuks89 01-09-2009 21:52)

Re: West Highland White Terrier

Deparazitarea externa- lunar.
Deparazitarea interna, pana pe la 12 luni, se face lunar, apoi la 4-6 luni.

Capusa nu se omoara cand este inca prinsa de caine. Tocmai atunci pot ramane parti din insecta infipte in pielea cainelui. In nici un caz cainele nu moare din cauza ca a ramas infipt capul capusei in piele. Cel mult se poate infecta locul..dar de murit..nici nu se pune problema. Cum am zis, cainele poate muri din cauza bolii raspandite de capuse- babesioza. Capul capusei poate ramane infipt in piele, daca cel care scoate capusa nu stie cum sa faca acest lucru, si rupe insecta. E bine, daca nu ai experienta, sa mergi la vet sa scoata capusa/capusele. De obicei, la vet, acesta inmoaie un tampon de vata in spirt si tine pe capusa, sa o ameteasca si cica se scoate mai usor.
Veterinarii din finalanda, unde se pare boala transmisa de capuse este muuuult mai raspandita, nu recomanda acest procedeu, pentru ca vomita tot lichidul (sange plus alte fluide, impreuna cu virusul) in caine..si nu e bine deloc. Astfel, se smulge capusa direct. Exista pensete speciale, acum se gasesc si in Romania, cu care se indeparteaza capusele.

13

Re: West Highland White Terrier

Eu am intalnit doua astfel de cazuri, unul la o prietena careia ia murit catelul din cauza asta, a facut bubite pe piele si se scarpina excesiv, bineinteles asta fiind acum vre 5-6 ani cand nu erau tehologiile asa dezvoltate si nici veterinari buni. iar al doilea caz la mine, mi-a murit o catea din cauza asta, se scarpina pe picioare si nu stiam de ce, pe urma am vazut ca avea capuse si si le smulgea din piele, si a murit.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

14

Re: West Highland White Terrier

Daca in piele ramane infipt capul capusei, locul se infecteaza, se formeaza un abces, supureaza, se dreneaza, corpul strain iese din piele, apoi totul revine la normal. Cainele nu are cum sa moara din acea cauza.
Si acum 6 ani existau solutii impotriva capuselor, insectelor. De aceea se face deparazitare externa lunar. Chiar si pentru cel mai amarat caine, se pot gasi macar 6 lei pt o pudra impotriva puricilor, insectelor. Daca nu conteaza prea mult cainele, atunci proprietarul trebuie sa se gandeasca si la sanatatea lui- capusele se urca si pe om, la fel de bine ca pe un animal, iar babesia se transmite si la om.
Cel mai probabil- cainii erau anemiati din cauza sangelui supt de capuse (si trebuiesc ceva capuse ca un caine sa se anemieze), apoi babesioza nu a mai avut mult de facut. Daca, capusele erau pe caine de mai mult de o saptamana, si presupunand ca virusul babesia nu a fost transmis la caine, la anemia produsa de capuse s-au adaugat alti factori- poate o sanatate subreda, poate niste conditii de trai neprielnice vietii animalului...

15

Re: West Highland White Terrier

Deci este sigur! La anu' o sa fiu fericita posesoare a unui Westie :heart: O sa-l cheme Arno :pup:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

16

Re: West Highland White Terrier

:bravo: :bravo: :bravo:  Si eu care ma pregateam sa te ademnesc sa-ti iei un chow   :k: Dar e hotararea ta si tu stii ce-ti place mai mult si mai mult.Westie e o papusa in miniatura dar un argint viu.Cred ca abia astepti,nu mai e foarte mult pana atunci.....  :sanatate:

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

17 (edited by Iusty 20-10-2009 10:51)

Re: West Highland White Terrier

Inca ma mai gandesc, mi-ar placea un leu :heart: ...insa vom locui la bloc! E spatiu pt. un chow, intr-un apartament de 4 camere? hmm

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

18

Re: West Highland White Terrier

ohoooooo!!!!Cu sigurantza.Acuma cred ca ai citit despre fiecare rasa in parte si difera foarte mult ca si comportament si marime desigur.Costurile pentru vaccin si deparazitari sunt aceleasi,ca e un caine mai mic sau mai mare.Difera doar doza de deparazitare,se da pe kg/caine.Chow-ul e mai linistit si sa stii ca nu mananca enorm.Miscare ii trebuie dar moderata.Si e foarte potrivit pt.apartament ,fiind cuminte.De multe ori te ignora cu desavarsire ,le are pe ale lui.Insa cu un westie o sa ia foc totul,e numai miscare,trebuie sa fii atent cand trage cate o tura de curse prin casa.E foarte mare diferentza intre cele doua rase.Tu stii cel mai bine ce se potriveste sufletelului tau.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

19

Re: West Highland White Terrier

Aha, mai mai gandesc big_smile ...imi plac amandoua rasele :heart: nu stiu ce pot alege! Eu vreau un animalut de companie, un camarad, sa-mi fie cel mai bun prieten  :rusine: :heart:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

20

Re: West Highland White Terrier

buna,nu prea am vazut pe nimeni care sa aiba Westie!sunt tare dragalasi,si ieri mi-am cumparat un baietel,are 3 luni...dar nu de la pet-shop( :furios: ii tin in niste conditii...) va pun niste poze sa il vedeti  big_smile

21

Re: West Highland White Terrier

buna,e foarte frumos catelusul big_smile  are pedrigee ?

Animalele sunt lumea mea! :heart:

22

Re: West Highland White Terrier

Frumos!Sa-ti traiasca :bravo:

Animalele mele:
    1 bichon havanese-Sara,un metis de bichon havanese-Pufi,un metis de golden retriever-Spotty,2 perusi-Coco si Kira,1 motan-Toby,gaini,rate mute,2 iepuri pitici-Hera si Teddy + cei 5 pui ai lor.

23

Re: West Highland White Terrier

nu are pedigree,are doar pasaport si microcip... smile

24

Re: West Highland White Terrier

aaaa, oricum este foarte frumos,pana la urma orice caine iubeste lafel nu contea ca e de rasa s-au nu..sa-ti traiasca :pup:

Animalele sunt lumea mea! :heart:

25

Re: West Highland White Terrier

Superb de unde ti l-ai cumparat?

Pitbull Is No Killer<<<>>>Is Just A Dog
Animalutzele mele>>>momentan<<<2 :caine: si un :hamster: