1

Topic: Stiri despre alte animale

La sugestia lui iloveanimals am creat acest subiect. Va invit sa postati aici diverse stiri despre alte animale. Rugamintea este sa postati neaparat si sursa si eventual un link catre site-ul de unde a fost luata, pentru a nu avea probleme. Va multumesc!

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

2

Re: Stiri despre alte animale

O gradina zoologica din Marea Britanie are un nou locatar. Este vorba despre un pui de girafa, care a venit pe lume acum o saptamâna la Chester. Micuta girafa a fost prezentata vizitatorilor luni.

Puiul, de sex feminin, a devenit peste noapte vedeta parcului zoo. Îngrijitorii i-au rugat pe turisti sa îi ajute sa gaseasca un nume potrivit pentru micuta girafa. Desi are doar câteva zile, puiul se tine bine pe picioare. :heart:

Foarte vioaie, nazdravana chiar, girafa a reusit sa intre în bazinul din care se adapa turma. Din fericire nu a patit nimic, dar s-a ales cu o sperietura si cu blanita uda. smile Conducerea gradinii zoologice spera sa boteze animalul la un festival popular, de saptamâna viitoare.

Sursa: Realitatea Tv http://www.realitatea.net/un-pui-de-gir … 91832.html

Adaugat: 18-08-2009 20:36

Puiutul de girafa

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

3 (edited by birdslover 18-08-2009 22:02)

Re: Stiri despre alte animale

Vai ador puii de girafa :heart: si cei de elefant sunt atata de draguti... mi-as lua si eu unul big_smile :heart: ... si imi place ca sunt atata de prostuti cand sunt mici... cat de prostut sa fii sa intri in bazinul cu apa... ooof :heart:

Adaugat: 18-08-2009 22:02

Constantin Velcev, copilul în vârsta de 7 ani care a disparut în zona Rânca, a fost mâncat de animale salbatice. Cadavrul unui copil, devorat mai mult de jumatate, a fost gasit la mai mult de 8 kilometri de la cabana de unde a disparut micutul Costea. Mama si bunica baiatului au recunoscut hainele micutului fara nici cea mai mica ezitare. Tot ce a mai ramas din copil a fost strâns într-o punga si transportat la INML Bucuresti.

Sursa: gorjeanul.ro  http://www.gorjeanul.ro/actualitate/pul … Itemid=129

4

Re: Stiri despre alte animale

birdslover wrote:

Vai ador puii de girafa :heart: si cei de elefant sunt atata de draguti... mi-as lua si eu unul big_smile :heart: ... si imi place ca sunt atata de prostuti cand sunt mici... cat de prostut sa fii sa intri in bazinul cu apa... ooof :heart:


Eu ma gandesc ca daca as avea unul l-as chinuii singur la mine acasa. Asa ca ma gandesc sa ma duc eu la ei nu sa vina ei la mine. :heart: Unul din visele mere este sa vizitez locurile populate de aniamale, sa le vad in natura. Mi`as dori tare mult sa se indeplineasca. big_smile

Adaugat: 18-08-2009 23:01

sad saracutul baiat. Groaznic. yikes

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

5 (edited by birdslover 18-08-2009 22:04)

Re: Stiri despre alte animale

Pai ii iei o pereche big_smile
Da... iti dai seama cat a suferit? yikes

6 (edited by iloveanimals 18-08-2009 22:05)

Re: Stiri despre alte animale

Crezi ca un animal din Africa ar rezista in scumpa si prea iubita noastra tara? big_smile
_________________________
Sa te vezi mancat de viu? yikes

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

7

Re: Stiri despre alte animale

Eeei iti dadeam si eu o idee big_smile
yikes

8 (edited by iloveanimals 19-08-2009 23:49)

Re: Stiri despre alte animale

Un elefant de la o gradina zoologica din Anglia a primit cadou niste papuci

Îngrijitorii de la o gradina zoologica din Anglia i-au facut cadou unui elefant... o pereche de papuci. Unii rosii, care au costat 500 de lire sterline.

Pretul nici n-a contat însa, pentru ca bietul animal a avut tot felul de rani la picioare. Iar îngrijitorii ar fi dat orice ca sa-i aline suferinta.

Elefantul, pe nume Gay, are 40 de ani, iar la început n-a fost tocmai încântat de noile încaltari. Ba chiar a încercat sa desfaca sireturile din plastic. Însa pâna la urma, s-a obisnuit cu papucii, pe care îi poarta...cu mândrie.

Îngrijitorii îi fac periodic pedichiura si bai la picioare ca sa scape animalul de durere.

Sursa: http://www.realitatea.net/un-elefant-de … 93117.html

Adaugat: 20-08-2009 00:39

Un pinguin fara pene are costum de baie

Ralph, un pinguin chel, poate face acum baita pentru ca are un nou costum de baie care si îi acopere goliciunea!

Fata de ceilalti pinguini Humboldt, care îsi pierd penele vechi în mod gradual pentru a face loc la un set nou, penele lui Ralph cad toate într-o singura zi. Lipsa lor îi poate provoca arsuri solare, asa ca trebuie sa fie tinut înauntru pentru trei saptamâni, pâna îi cresc penele la loc.

Însa îngrijitorii sai au gasit o solutie pentru a-l face fericit pe pinguin: i-au creat un costum de baie, care îi acopera tot corpul.

"Lui Ralph chiar îi place costumul sau, nu îl deranjeaza deloc. Îsi vede de treburile lui zilnice. La început, ceilalti pinguini l-au controlat, nu stiau ce e cu el. Dar acum s-au obisnuit", a declarat un îngrijitor.

Sursa: http://www.realitatea.net/un-pinguin-fa … 91462.html

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

9

Re: Stiri despre alte animale

Elefantul ala probabil si-a dat si el seama intr-un final ca e mai bine cu papuci big_smile
Iar stirea cu pinguinul mi se pare chiar amuzanta smile

10

Re: Stiri despre alte animale

Probabil s-a dat seama ca ii alina suferinta. :heart: Ce oameni cu inima la gradiniile zoologice din Anglia. :heart: La noi au fortat/stresat elefantul pana a murit. :cry:

Si pinguinul... Chiar e comic. smile 3 saptamani, o nimca toata. :k:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

11

Re: Stiri despre alte animale

ce haios e pinguinul in costum smile cred ca e mandru de hainutele lui :bravo:

12 (edited by biancadumi 02-12-2009 13:21)

Re: Stiri despre alte animale

El este cel mai prietenos urs din lume

Ati crezut vreodata ca un urs aflat in salbaticie se va uita inspre voi si, in loc sa va atace, va va saluta asemenea unui om? Ei bine, nimeni nu ar crede o astfel de relatare. Din fericire, cel care a experimentat-o a surprins imaginile cu ajutorul aparatului foto…



sursa: http://www.descopera.ro/dnews/5134526-e … s-din-lume

- Bianca

13

Re: Stiri despre alte animale

nu e de mirare poate e invatat cu omul sau a fost dresat nustiu ce sa zic dar fanny

skypy

14

Re: Stiri despre alte animale

Par a fi trucate pozele.

15

Re: Stiri despre alte animale

LovePets wrote:

Par a fi trucate pozele.

par?mai mult ca sigur sunt...

RIP Nero n.22/9/09-d.24/4/10

16 (edited by iloveanimals 16-12-2009 23:08)

Re: Stiri despre alte animale

Pingunii dintr-un parc acvatic din Japonia au primit costume speciale de Cr?ciun

Nu doar copiii se preg?tesc pentru venirea lui Mo? Cr?ciun. Spiritul S?rb?torilor de iarn? i-a însufle?it ?i pe îngrijitorii unui parc acvatic din Japonia.

Ace?tia au f?cut costume speciale pentru marea întâlnire cu Mo?ul întregii familii de pinguini pitici. Cele cinci simpatice p?s?ri au defilat mândre de noua lor vestimenta?ie, sub privirile încîntate ale vizitatorilor. Este o tradi?ie ca parcul acvatic nipon s? fac? din s?rb?torile de Cr?ciun un prilej de mare bucurie atît pentru copii, cât ?i pentru vie?uitoarele dresate s? delecteze publicul larg

Clik pt a vedea video. http://www.realitatea.net/pingunii-dint … 91617.html

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

17

Re: Stiri despre alte animale

Dany,cred ca ai copiat gresit linkul filmului smile caci imi spune "Serverul nu a fost gasit " smile

- Bianca

18

Re: Stiri despre alte animale

incearca acum. big_smile Scuze, mai adugasem eu ceva acolo. :rusine:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

19

Re: Stiri despre alte animale

Cel mai mic cal din lume:
Cel mai mic calut din lume are doar 43,18 cm in inaltime. De fapt este o mica iapa, pe nume Thumbelina, are 2 ani si o greutate de 27 de kg :wow:

Sursa: http://www.codrosu.ro/10-dintre-cele-ma … -din-lume/

Adaugat: 28-12-2009 15:00

Cea mai mare vaca din lume:
Aceasta vacuta este de fapt un mic elefant. Masoara peste 2,5m si cantareste putin peste o tona, iar toata ziua si-o petrece pascand iarba grasa si frumoasa din Suedia.

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

20

Re: Stiri despre alte animale

Waw ce caine gigant :wow: oricum mi se pare super

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi

21 (edited by alexandra10 17-06-2010 13:24)

Re: Stiri despre alte animale

Ploiesti: Meniu de Revelion la Zoo                                                                                                           
Cozonacul cu stafide si fructe exotice, placinta cu dovleac si tortul cu mere sunt doar câteva dintre delicatesele pregatite special pentru animalele aflate în captivitate la Zoo Bucov, pentru masa de Revelion.

A devenit deja traditie ca, în fiecare ultima zi din an, cei peste 300 de locatari...necuvântatori sa aiba parte de un festin culinar. Ingrijitorii prepara hrana aleasa pentru fiecare specie în parte. Carnivorele vor fi cele mai rasfatate, acestea primind la masa mai multa carne ca în zilele obisnuite din an.
Sursa:http://www.adevarul.ro

Adaugat: 28-12-2009 22:06

.

22 (edited by suana 20-01-2010 00:04)

Re: Stiri despre alte animale

Am vazut astazi un documentar care m-a impresionat,asa cum impresioneaza de fiecare data povestile exxtraordinare pe care le traiesc oamenii alaturi de animalele lor.Dar sunt unele exemple,ca cele de care o sa va povestesc care ,daca mai e nevoie,subliniaza legatura intensa care se formeaza intre noi si animale.
Prima povestire:
E vorba de un cal alb lipitan care are si o stapana iubitoare dar care sufera un accident de masina si ramane paralizata.Dar dorinta puternica de a merge,de a calari si de  a fi din nou alaturi de Gitan,superbul cal, au facut-o sa lupte din rasputeri si dupa 9 ani a reusit din nou sa calareasca.A fost un moment impresionant,o adevarat legatura care s-a pastrat in acesti ani.Stapana avea spasme necontrolate ale picioarelor,dar Gitan stia,s-a acomodat si impreuna au participat la multe concursuri,,unde au castigat.Ea impreuna cu superbul animal sunt printre cele mai iubite prezente in lumea calariei din Olanda fiind o dresoare de exceptie si participand impreuna si la olimpiada pentru persoanele cu dizabilitati.
Asta este inca o dovada vie ca animalele sunt capabile de orice pentru a fi alalturi de noi si de a ne sustine.
Urmatoarea poveste,maine....

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

23

Re: Stiri despre alte animale

Foarte interesanta povestea , o asteptam si pe cea de maine :bravo:

:heart: ¤ Anyta ¤  :heart:

24 (edited by birdslover 03-02-2010 19:48)

Re: Stiri despre alte animale

Oua de dinozaur descoperite in India :wow:

Geologii indieni au descoperit un cuib de oua de dinozaur, vechi de aproximativ 65 de milioane de ani, potrivit Earth Times. Descoperirea a avut loc in orasul Sendurai, din districtul Ariyalur, o regiune bogata in fosile vechi de 140 de milioane de ani.
„Am gasit grupuri si grupuri de oua sferice de dinozaur, iar fiecare grup continea opt oua”, a explicat Mu Ramkumar, geolog la Universitatea Periyar. Acesta efectua un studiu alaturi de cercetatori germani.
Fiecare ou masoara in jur de 13-20 de centimetri in diametru. Oamenii de stiinta cred ca ouale apartin unor specii de dinozauri pradatori si ierbivori, ambele specii ajungand la dimensiuni impresionante.
Fosilele descoperite pana acum au demonstrat ca dinozaurii au populat regiunea in trecut, dar aceasta este prima data cand cercetatorii au gasit cuiburi intregi de oua in regiune. Acestea erau acoperite de cenusa de la eruptiile vulcanice de pe platoul Deccan. Cercetatorii considera ca aceste eruptii sunt cauza disparitiei dinozaurilor in regiune.

Sursa: green-report.ro
http://www.green-report.ro/stiri/poua-d … ite-indiap

25

Re: Stiri despre alte animale

Foarte interesant :wow:

Animalele mele : Alex - papagal Nimfa, Teddy - catel Bichon Havanese, Dolly - pisica,  Suzy - hamster Campbell, 16 Zebrute Australiene, 3 Pescarusi Japonezi