1

Topic: Stiri despre caini

La sugestia lui iloveanimals am creat acest subiect. Va invit sa postati aici diverse stiri despre caini. Rugamintea este sa postati neaparat si sursa si eventual un link catre site-ul de unde a fost luata, pentru a nu avea probleme. Va multumesc!

Intrebari frecvente si raspunsurile lor
Termeni si conditii
Va multumim pentru ca sunteti membri activi ai forumului Latifa.ro si va rugam sa va respectati intotdeauna partenerii de discutie!

2 (edited by iloveanimals 18-08-2009 19:49)

Re: Stiri despre caini

O catelusa din China a adoptat un purcelus, pe care l-a si alaptat
Instinctul matern ia uneori si forme neasteptate. In China, dou? astfel de cazuri, petrecute în randul animalelor, i-au lasat pe oameni muti pe umire.

La o ferma o catea a adopat un purcelus, pe care l-a salvat de la moarte. Pentru ca scroafa nu a avut lapte, 12 purcei au murit de foame. Unul singur a supravietuit, hranit cu laptele mamei surogat.

Un alt caz inedit este cel al unei gaini, care a adoptat un card de rate. Pasarea a clocit zile întregi ouale de rata, iar puisorii o considera, evident, ... mama lor. Despartirea este iminenta deoarece ratele vor învata sa inoate, iar gaina va ramâne pe mal. 

Sursa: Realitatea TV http://www.realitatea.net/o-catelusa-di … 91637.html

"in poza a doua este gaina cu ratele mele... :-$ "

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

3 (edited by suana 18-08-2009 20:32)

Re: Stiri despre caini

http://bebesmen.blogspot.com/2009/06/ca … dinta.html

http://iloveioana.blogspot.com/2009/04/ … dinta.html

Astazi am aflat si eu despre acest caine numit CREDINTA.Cuvintele sunt de prisos.Cred ca merita vazut si se prea poate sa ramaneti si voi .....fara cuvinte.

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

4 (edited by iloveanimals 20-08-2009 00:00)

Re: Stiri despre caini

:wow: :wow: Mi s-a zbarlit pielea pe mine cand am citit. :wow: Nu`mi vine sa cred. Chiar este adevarat? :wow: Super. Felicitari stapanului pt gestul sau. :bravo:

Adaugat: 18-08-2009 22:05

Un pui de chihuahua s-a nascut cu o pata sub forma de inima pe blanita

Un pui din chihuahua din Japonia a devenit vedeta peste noapte. Micutul are, ca si mama lui, o pata în forma de inima pe blanita.

Puiul nascut în urma cu 4 zile a fost botezat LOVE. La fel ca si mama lui, Love are o inima de culoare maro pe blanita de un alb imaculat.

Nu este o premiera pentru proprietara catelusei: în urma cu doi ani, aceasta a mai nascut un pui identic. Desi multi oameni au vrut sa îi cumpere pe cei doi catei unicati, stapâna i-a refuzat. Femeia detine un magazin de animale si spune ca inimoarele de pe blana celor doi catei îi poarta noroc în afaceri.

Sursa: http://www.realitatea.net/un-pui-de-chi … 83812.html

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

5

Re: Stiri despre caini

ce frumos e....mai ales cu inimioara aceea p blanita :pup:

I love animals :heart:

6 (edited by OBlonda 13-09-2009 12:54)

Re: Stiri despre caini

Cel mai scump caine din lume - 400.000 de euro
Un câine rasa mastif tibetan, numit Yangtze River Number Two, si-ar putea adjudeca recordul mondial de "cel mai scump câine din lume", dupa ce o chinezoaica l-a achizitionat pentru circa 400.000 de euro!
Câinele, în vârsta de un an si jumatate si înalt de 80 de centimetri, a ajuns la resedinta noii sale stapâne asemeni unei vedete. Potrivit presei chineze locale, circa 30 de masini au însotit câinele de la aeroprotul din Xi'an, capitala provinciei Shaanxi, pâna la noua sa casa, unde a fost întâmpinat cu o petrecere extravaganta.
Suma pentru care a fost achizitionat l-ar putea face pe Yangtze River Number Two  cel mai scump câine din istorie  . Anul acesta, o familie din Florida a cumparat un labrador numit Lancelot pentru suma de 103.000 de euro.

În perioada dictaturii lui Mao Zedong, în China posesia unui câine era considerat un act burghez. În prezent, circa 150.000 de câini au fost înregistrati numai în regiunea Shaghai.
Potrivit unor zvonuri vehiculate în rândul apropiatilor noii posesoare a câinelui, acesta cauta de foarte mult timp un mastif tibetan si a fost foarte multumita când l-a gasit pe Yangtze River Number Two.

"Aurul are un pret, mastifii tibetani nu", a spus noua posesoare a câinelui, potrivit apropiatilor sai.
sursa : http://www.mediafax.ro/life-inedit/cel-mai-scump-caine-din-lume-400-000-de-euro-4884192

>>>>Alexandra<<<<

7

Re: Stiri despre caini

Cartea recordurilor – Chanel, cel mai batran caine din lume

Cel mai batran caine din lume este Chanel, un caine din Statele Unite, in varsta de 21 de ani, ceea ce ar echivala cu 147 de ani umani. Prin urmare, faptul ca acest caine a ajuns la aceasta varsta este aproape un miracol.
Pentru a sarbatorii ziua de nasterea a lui Chanel, proprietarul, care a primit si un certificat prin care este acreditat ca fiind stapanul celui mai batran catel din lume, i-a pregatit acestuia un tort cu 3 etaje si lumanari.
Secretul prin care a ajuns la cei 21 de ani, conform declaratiei proprietarului, ar fi ca i-a oferit multa dragoste, iar ca hrana,  numai cu orez si carne de miel.
Chanel este in acest moment declarat cel mai batran caine din lume, dupa ce Butch, cel care poseda anterior acest titlu, a murit in anul 2003 la varsta de 28 de ani.
Ca si recompensa si premiu, Chanel a primit un tratament de ingrijire intr-un SPA canin.

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

8

Re: Stiri despre caini

Catelusa care zambeste

O catelusa din Japonia a ajuns subiect de stiri datorita talentului sau deosebit, acela de a zambi.
Chii a ajuns vedeta pe internet, dupa ce stapanii ei au observat ca, atunci cand este fericita, poate zambi asemenea unui om.
Catelusa a fost prezentata in cadrul unui show televizat si are acum o multime de fani in lumea intreaga.
Pana in prezent, cercetatorii au demonstrat ca cimpanzeii, canii si soarecii pot sa rada.
Chii nu este singurul animal care a fost surprins intr-o astfel de ipostaza. Si o foca a ajuns pe primele pagini ale ziarelor, dupa ce a fost fotografiata zambind.

Aici puteti vedea catelusa
http://videonews.ro/action/viewvideo/36 … e-fericit/

Sursa: antena3.ro
http://antena3.ro/stiri/fun/si-animalel … 91265.html

9

Re: Stiri despre caini

E minunata!!!!  :heart: Extraordinar zambetul ei.....

Tratamentul umanitar al animalelor,bazat pe compasiune si respect,este un drept al omului.
3 chow-chow,1 ciobanesc caucazian,1 mare alexandru,3 perusi,4 nimfe,2 borke,1 iepuras pitic
:perus:  ~ Ramona ~ :perus:

10

Re: Stiri despre caini

Mai stiu eu un pui mic si frumos care rade.Cand ma mai duc pe la el,incerc sa ii fac o poza.

Gabriela

11

Re: Stiri despre caini

si cainele meu zambeste smile o sa incerk sa ii fac o poza,dar nu cred ca o sa il prind smile

- Bianca

12

Re: Stiri despre caini

Samson este caine care reuseste sa se impuna pur si simplu prin faptul ca este foarte foarte mare si nu inspaimantator sau fioros. Cainele apartine rasei Marele Danez si este totodata si cel mai gras caine din Marea Britanie. Poate candida cu sanse mari si la cel mai inalt caine din lumea. Catelul are doar trei ani si jumatate si cantareste peste 125 de kilograme; ridicat pe cele doua picioare din spate atinge aproape doi metri. Dar lasand toat aspectele legate de dimensiunile impunatoare, Samson este un caine cat se poate de bland si prietenos. Totusi, noi ne intreabam ce sau pe cine mananca de fiecare data la masa?

Acesta este cel mai mare caine din Marea Britanie

Adaugat: 05-02-2010 18:38

Gibson, un câine din rasa Marele Danez, este Cel Mai Înalt Câine din Lume (masoara 2,13 m)

13

Re: Stiri despre caini

Un caine a gasit un nou mijloc de locomotie: broasca testoasa

Pana si animalele pot fi comode, lucru demonstrat de imaginile de mai jos. Un catel a descoperit un mijloc de locomotie inedit: broasca testoasa.

S-a urcat pe carapacea ei tare ?i a inceput calatoria... care a fost cu siguranta una lunga. Asta deoarece, se stie ca viteza unei broaste testoase este apropiata de cea a melcului.

Filmulet:
http://videonews.ro/action/viewvideo/46 … -testoasa/

Sursa: antena3.ro
http://www.antena3.ro/stiri/fun/un-cain … 99021.html

Adaugat: 28-05-2010 22:08

Curiozitati despre catei

Proprietarii de animale au grija sa-si hraneasca pisicutele sau cainii, sa le vaccineze si sa le cumpere tot soiul de jucarii. Sunt insa unele caracteristici ale patrupedelor pe care putina lume le stie si care pot face rau "celor mai buni prieteni ai omului".

Cainii cu botul scurt sunt mai bolnaviciosi

Boxerii, Bulldogii sau cainii din rasa Pug, toti care au boturile scurte se imbolnavesc mai repede si respira mai greu. Proprietarii de astfel de animale ar trebui sa fie atenti sa le cure?e deseori nasurile, sa nu le expuna in zone foarte poluate sau cu factori alergeni.

Dalmatienii se nasc fara pete

Daca ne uitam la "101 dalmatieni", toti puii au pete, doar sunt.. dalmatieni. Adevarul e ca patrupedele din aceasta rasa se nasc fara pete, ele aparand in primele patru saptamani de viata.

Cainii au glande sudoripare doar pe labute

Desi s-ar crede ca glandele sudoripare se gasesc aproximativ pe toata suprafata pielii, la caini e altfel. Ei nu au glande sudoripare decat pe labute.

Cainii din rasa Basenji nu latra

Cainii din rasa Basenji sunt singurii care nu pot sa latre. In schimb, scot alte sunete: schelalaituri, maraituri s.a.

Sursa: libertatea.ro

Adaugat: 06-06-2010 00:02

Un caine are agilitatea unei feline. Se catara in copaci mai bine ca omul-paianjen

http://www.videonews.ro/action/viewvide … -o-felina/

14

Re: Stiri despre caini

am vazut si eu cainele ala la un post tv. e tare :wow:

I love the animals!I hope everybody will love the animals.  Animalute:Foxa(alint.Foxilina)-un cut metis;Misu(alint.Misulica)-un domn pisoi;doua zebre australiene(Riky&Candy)_Ingeras-Blaky(alint.Blaks)

15

Re: Stiri despre caini

mai e un caine de rasa KANGAL ,care este mare .  :heart:  :heart:  :heart:  . a avut un prieten de al tatei dar din pacate l-a dat deoarece crescuse prea mare si ii distrugea gradina si nu am apucat sa ii fac poza asa  ca am luat de pe net

Cel mai dureros mod de ati fi dor de cineva e sa stai langa el stiind ca nu il poti avea
www.maria97.sunphoto.ro
Elliot :caine: