1

Topic: Problema animalelor fara stapan

Animalele fara stapan... se afla peste tot in Romania asta dar situatia incepe sa devina dureroasa, mai ales in urmatoarele situatii:

1. Inainte credeam ca hingherii duc cainii la adaposturi, dar curand am aflat ca nu e chiar asa: lunile trecute, fratele meu era plecat la tara cu ceva treaba. Fiind pe camp, a vazut cu ochii lui cum masini de hingheri opresc acolo si arunca pe camp cainii adunati din Bucuresti. Pe langa faptul ca ideea de a popula un sat cu caini nu imi surade deloc, aceste animale sfarsesc in chinuri, satenii oferindu-le otrava sau omorandu-i cu ce au la indemana pentru ca le mananca bunurile din ograda. Nu ma revolt impotriva satenilor, ci a hingherilor care nu procedeaza deloc corect.

2. Totul era linistit la mine la bloc pana cand vecina de la parter a luat o catea de pe strada si a adus-o aici, oferindu-i "cazare" intr-un tablou cu tevi de gaze. De atunci a inceput teroarea: nu poti sa mai intri in scara sau sa stai in fata blocului pentru ca respectiva Bella vine in spatele tau ca o pisica, iar daca nu esti atent, te poti trezi imediat cu o muscatura. De musafiri, nu mai zic... trebuie sa mergem sa ii luam din coltul strazii. Nu ii putem da otrava pentru ca ne e mila de ea dar cand tata le-a reprosat vecinilor, acestia au facut scandal, ca in ziua urmatoare sa imi primesc eu amenintare ca "daca dispare Bella, noi suntem de vina".

3. Tot iubitii mei vecini au aciuat in scara vreo 5 pisici. N-as avea nimic impotriva daca le-ar pune si o zgarda de pureci, ca tot are suflet bun. De nenumarate ori am carat pureci in casa, adunandu-i de pe scara. Uneori cand ma descalt imi sar de pe incaltaminte. Trebuie sa dau cu 100 de sprayuri si cu tot felul de prostii din cauza vecinei iubitoare de animale. Nu pot sa inteleg de ce nu le-a luat in casa.

Acum, ea e plecata in Italia. S-a maritat acolo si n-a mai vazut-o nimeni. Noi am ramas chinuindu-ne aici.
Oare nu se pot lua masuri?

2

Re: Problema animalelor fara stapan

ce aiurea!treaba cu catelusa e tare grava-se poate trezi oricine cu o muscatura,dar daca un copil mic e sfartecat?-ar trebuia sa faceti o sedinta de bloc si sa le explicati oamenilor ca Bella le poate veni de hac chiar copiilor lor,incercati sa gaiti un adapost sau un doritor,ca asa nu mai merge.
Iar treaba cu pisicile e tare chinuitoare-stiu cum e cand te pisca un tantar,dapai un purice de care scapi si mai greu.Cred ca tot asa,intr-o sedinta ar trebui sa propuneti "evacuarea pisicilor din bloc(si eu am o gramada de pisici la bloc si nu sunt chinuite-nu au nicio treba),iar daca nu tine ar trebui sa propuneti sa puneti toti bani si sa le luati niste zgarde antipurici(cat pot sa coste,si la cati vecini sunteti,cred ca daca puneti putin cu totii se face treaba).
Eu va tin pumnii sa o rezolvati! :k:

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

3 (edited by Monyxme 22-08-2009 16:08)

Re: Problema animalelor fara stapan

Cea mai mare aiureala care am vazuto e aia cu cainele.

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

4

Re: Problema animalelor fara stapan

e trist sa sti ca ti-ai pierdut papagalutul din cauza unui caine,dar asta nu e un motiv pentru care sa il urasti si sa nu iti pese daca sufera.
Si tu faci multe  greseli,dar parintii tai nu iti dau suturi pentru asa.Te iarta si te iubesc.
Asta ar trebui sa faci si tu.Violenta nu e un raspuns. :pup: hmm

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

5

Re: Problema animalelor fara stapan

monyxme wrote:

Cea mai mare aiureala care am vazuto e aia cu cainele.Si eu am un caine care il urasc si vreau sa scap de el si nu pot.In felul asta cand ma enerveaza sau se apropie de mine ii trag un picior.Simplu nu? Nu-mi pasa ca sufera.din cauza lui zburat perusul meu verde.Eu si acum mai sufar.


Mare greseala...Crezi ca daca il bati si il ignori iti va aduce inapoi perusul? Si Riki al meu mi-a omorat cel mai dulce, iubaret si dragastos hamster, era viatza mea :cry: Dar nu`l bat, pur si simplu nu`l mai las sa se atinga de niciunul din aniamlele mele.
Caini privesc omanenii de jos, se cred "sclavi". Daca esti o adevarata iubitoare de animale nu l-ai bate, ci l-ai iubi. sad El cum crezi ca se simte cand vede ca perusilor le oferi luxul si lui bataia? Cum te-ai simti daca parintii tai i-ar oferii fratelui/surori tale o vila si tie o cocioaba? sad E greu nu? Te-ai razbuna nu? Dar uite, lui nu`i pasa asa rau, el nu se razbuna impotriva ta. De ce? Pentru ca te iubeste si nu`ti vrea raul. :-<

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

6

Re: Problema animalelor fara stapan

monyxme wrote:

Cea mai mare aiureala care am vazuto e aia cu cainele.Si eu am un caine care il urasc si vreau sa scap de el si nu pot.In felul asta cand ma enerveaza sau se apropie de mine ii trag un picior.Simplu nu? Nu-mi pasa ca sufera.din cauza lui zburat perusul meu verde.Eu si acum mai sufar.

Se vede ca nu ai inima, din mai multe perspective.Cum sa dai in bietul caine?Tu nu faci greseli, fata de parinti de exemplu?Asta ar inseamna sa te bata mama ta de fiecare data cand te vede?
De ce ti`ai mai luat caine, daca ai ajuns sa`l bati? Cand abia l`ai luat, si era pui, era inimioara ta nu?Se vede ca te plictisesti repede de animale.
Si cainele meu, Benji, mi`a omorat un hamster.L`am certat pe loc, asta nu inseamna ca trebuie sa`l bat de fiecare data cand il vad.E caine, are instincte de pradator(mai ales ca e corcitura de brac cu cocker).Il iubesc la fel de mult ca si celelalte animale pe care le am.El e primul meu caine, am plans 2 saptamani sa mi`l ia mama.Il am de 9 ani, avea 2 luni cand l`am luat.
Cum sa dau in el cand il vad cum se gudura pe langa mine si ma pupa, si ma iubeste??Da ce vina are el ca e caine si ca are instinctele astea?
Tu dai vina pe caine, cand de fapt tu esti vinovata ca nu ai fost atenta sa nu`l lasi la perusi.Ti`ai luat perusi stiind ca acasa mai ai un caine.Era responsabilitatea ta sa ai grija de toti, sa traiasca in armonie, sa nu existe conflicte intre ei..
Ma scuzati ca am vorbit asa, dar cand aud ca cineva isi bate cainele, ma gandesc la Benji al meu si vad negru in fata ochilor! :furios:

>>>>Alexandra<<<<

7

Re: Problema animalelor fara stapan

monyxme wrote:

Cea mai mare aiureala care am vazuto e aia cu cainele.Si eu am un caine care il urasc si vreau sa scap de el si nu pot.In felul asta cand ma enerveaza sau se apropie de mine ii trag un picior.Simplu nu? Nu-mi pasa ca sufera.din cauza lui zburat perusul meu verde.Eu si acum mai sufar.

bai fata , tu nu esti cu toate acasa. fara suparare. tu scrii pe acest forum de plictiseala se pare. nu ai nici o treaba cu dragostea fata de animale. oricum stiu cu cine am de-a face si nu te voi ajuta nici in ruptul capului vreodata. pacat de catelul ala ca e chinuit. nu stiu de unde esti ca as merge la toate magazinele cu animale si as pune poza ta ca " stapan fara inima". sa fiu in locul tau mi-ar fi rusine sa scriu asa ceva pe un site cu iubitori de animale.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

8

Re: Problema animalelor fara stapan

Daca as posta ce am vorbit cu ea cred ca ati da`o afara. sad

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

9

Re: Problema animalelor fara stapan

Poate nu-si da seama de ceea ce face... mai mult de 13 ani n-are... Da ar trebui te gandesti ca perusul verde oricum iti murea pana la urma sau zbura samd. Atunci pe cine te mai razbunai? Pe Dumnezeu? Uite acum ai alti 2 pe care ii iubesti.  Iar catelul n-avea de unde sa stie ca daca face ceea ce a facut, iti zboara tie perusul. Nu trebuia sa il lasi dat drumu in aceeasi camera cu catelul si cu usa deschisa...

@bi3, in blocul asta stam de aprox. 7 ani si de cand am venit aici am gasit dezordine. Tata a mai reclamat la sedinte si toata lumea i-a sarit in cap si au spus ca noi suntem niste tigani :wow: si am venit aici sa le facem lor ordine, ei care stau aici de 30 de ani. De la un rahat din asta, vecinul de sus a inceput sa isi lase cainele singur in casa toata ziua si urla zici ca vine de pe lumea cealalta. Cand nu ne deranjeaza cainele, merge prin casa atata de apasat incat zici ca da cu ciocanu'. Ce poti sa discuti cu unu' din asta? Apoi a inceput sa bage vorbe si toti ne considera nebuni. Decat vecinii de alaturi sunt de acord cu noi. Sunt tineri si vor ordine... in rest... toti sunt de capul lor. Bella chiar a muscat-o pe o batrana din scara alaturata dar nu a luat nimeni masuri. Mai are caine si una din scara cealalta (cocker) si de fiecare data iese cu el si ne alearga latrand pe aici prin parcare si aia rade si zice ca se joaca. Dar sta cu botul aproape lipit de piciorul tau. Daca e si Bella, trebuie sa iti fie clar ca esti pe punctul de a fi muscat. I-am zis femeii ca mi-e frica, dar o tine tot pe a ei ca nu musca. Pana la urma intr-o zi am venit de la scoala si aceeasi poveste: latrat, alergat, tipat etc. Pana la urma zic: Da' luati-va doamna cateaua nu vedeti ca vrea sa ma muste?, continuandu-mi drumul spre scara. Am intrat in scara, cand vine nebuna (se inchisese usa ca e interfon) si incepe sa bata cu pumnii si picioarele in usa si sa strige cat o tine gura: Ce-ai ziiiiiiiis? Ce-ai ziiis? Nesimtito, ma duc la tactu la usa. Nah, si astia sunt vecinii mei. Cand o sa imi gasesc, o sa imi iau un spray paralizant pentru caini. Cat despre pisici, nu dam niciun ban pentru prostia vecinilor. Preferam sa dam bani pe produse antipurice decat pe nesimtirea lor grosolana. Daca le iubesc, sa le cumpere si sa le asigure un  trai decent, nu asa :furios: Daca stiau ca nu sunt capabili sa le intretina, nu stiu de ce le-au mai adus.

10

Re: Problema animalelor fara stapan

eu stiu ce a scris pe mess. dar ce mai conteaza. daca nu are minte, dapoi inima nici atat. o rog pe Latifa sa ma ierte ca am fost dura. nu prea fac asta dar nu m-am putut aptine. nici nu merita sa mai scrie aici. e groaznica.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

11

Re: Problema animalelor fara stapan

gresesti cand dai in catel....mi s-a intamplat si mie de multe ori acest lucru,ca un caine sau pisica sa-mi omoare porumbelul,eram la fel de suparata si nervoasa cand vedeam ca porumbeii mei numai sunt...:( si tipam si eu la ei..apoi imi dateam seama ca ei in momentele alea nu stiu ce fac...ar trebui sa-l ieerti pentru ca si noi gresim mai mult decat ei... sad

Adaugat: 21-08-2009 22:57

neutral mai bne sa dea catelul altcuiva daca se poarta asa cu el...

12

Re: Problema animalelor fara stapan

Sa`l dea? Te referi la donat nu? Ea cred ca l-ar vinde pe bucati, urechea atat, picioarele atat, inima daca o vrei iti mai dau ca bonus un ochi.... Cam asa s-ar pune problema la ea.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

13

Re: Problema animalelor fara stapan

smile)  hmm....e destul de sadica!!!!! nu stiu..sa-l vanda da...:-??   :ironic:  :ironic:   :wow:   sa-l doneze  cum vrea.....

14

Re: Problema animalelor fara stapan

Hai sa fim seriosi, ca doar n-o fi Vandame sa se lupte, sa sara, sau sa faca giumbuslucuri.
ESte un metis, un astfel de caine daca vrei nu il cumperi, daca vrei sa`l ajuti il iei de pe strada, si aia sunt caini, si aia au suflet, si ei merita o sansa la viata, o sansa pe care in zilele noastre multi caini nu o au. sad

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

15

Re: Problema animalelor fara stapan

Doamne birdslover,eu nu cred ca as rezista in locul tau.La cat sunt eu de sportiva cred ca imi ciuruia funduletul tongue
E chiar grava problema!Cred ca singura solutie ar fi sa va mutati.Dar catelusa nu poate fi imblanzita?macar umpic?-e chiar asa de rea?
Ca daca ar fi mai blanda nu cred ca ar mai cauza mari probleme-intr-o vreme si eu aveam multi catei la bloc,dar erau asa cuminti ca de fiecare data vroiam sa iau macar unul in casa smile ,spre oroarea mamei(o inteleg totusi ,erau atat de mari ,iar ea nu prea suporta parul de animale)
Oricum,daca nu se poate rezolva,eu te sustin in continuare sa rezisti.

orice secunda poate fi decisiva in viata noastra,asa ca-Traieste clipa!

16

Re: Problema animalelor fara stapan

big_smile Pai m-am obisnuit ... catelusa are vreo 4 ani acum si nu stiu daca o mai poate imblanzi cineva. Oricum, vrem sa ne mutam la curte smile. Multumesc pentru sustinere :pup:

17

Re: Problema animalelor fara stapan

si eu amavut un caine rau aici in fata blocului dar l-am imblanzit atat de bine incat venea dupa mine peste tot

I love animals :heart:

18

Re: Problema animalelor fara stapan

monyxme, in primul rand, mie mi-ar fi rusine sa zic asa ceva pe mess, unei iubitoare de animale. In al doilea rand, te rog frumos sa citesti asta:

http://www.4animale.ro/forum/topic18-de … lului.html

Si vei observa singura ca incalci Declaratia Universala.

19

Re: Problema animalelor fara stapan

Multumiti???
Uitati-va la mesajul meu de mai sus deci?
Multumiti???

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

20

Re: Problema animalelor fara stapan

De parca ai indrepta ceva ca ti-ai editat mesajul. smile

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

21

Re: Problema animalelor fara stapan

smile Nu ai indreptat chiar nimic smile

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

22

Re: Problema animalelor fara stapan

nu ai facut nimic cu editarea mesajului big_smile

I love animals :heart:

23

Re: Problema animalelor fara stapan

Eh...Lasati`o. Daca ea considera ca noi uitam, este treaba ei. wink

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

24

Re: Problema animalelor fara stapan

Apropo de problema lui birdslover.
E absurd sa te muti din cauza unui caine si a catorva pisici. In primul rand voi sunteti oameni, voi aveti prioritate. Pisicile nu au ce cauta in scara blocului - mai ales daca spui ca din cauza lor scara devine un loc insalubru. Se dau frumos afara, cui nu-i convine, sa le ia in casa. In privinta catelei- se cheama hingherii sau se discuta problema cu politistul de cartier, sau cum se numeste (sectorist?). Atata timp cat cainele reprezinta un pericol pentru voi, nu e normal. Nu sunt adepta lovirii cainilor, dar in cazul in care se cere, trebuie sa te aperi. In privinta vecinului care isi lasa cainele singur in casa toata ziua si care deranjeaza cand este acasa, daca nu reusiti sa va intelegeti ca intre doi oameni civilizati, din nou, se discuta problema cu politistul, daca nu ma insel, ce face acel domn se numeste deranjarea linistii publice- la inceput e posibil sa se aleaga cu un avertisment, daca asta nu-l potoleste se ajunge la amenda. Iar la treaba cu vecina surescitatata, ce bate cu picioarele in usa si iti adreseaza cuvinte jignitoare- esti adolescenta, ma indoiesc ca nu ai un vocabular destul de bogat cat sa o pui la punct wink Las-o sa se duca la usa la tatal tau, unde sigur va primi ce merita. In cazul oamenilor varstnici, ai nevoie de rabdare si tarie de caracter. E adevarat ca au o varsta si considera ca trebuie sa fie respectati, dar respectul se castiga wink -si nu prin injurii, picioare in usi si alte minunatii.....

25

Re: Problema animalelor fara stapan

Multumesc frumos, Irina big_smile Pai daca am da pisicile afara ar iesi iar scandal dar hai sa zicem ca nu e foaarte deranjant. Legat de vecinul cu cainele, si-a primit de vreo 2 ori amenzi. Acum, ultima oara cand a chemat tata politia, a venit un politist, a fost la vecinu', cine stie ce au vorbit ei si apoi vine la noi si zice: "Descurcati-va si voi ca intre vecini". Am uitat sa spun ca omu' asta ne-a furat si floarea de la usa ... de Pasti s-a dat tata cu capu' de pereti cand a vazut pe geam ca vecinu' pune floarea la baiatul lui in masina. Unuia i-a spus ca ne aude cand numaram noi banii in casa. Ce naiba, nici daca stai cu paharul nu auzi :wow: .Cat despre nebuna aia, ar sari la bataie daca i-as intoarce vorbele dar acum nu-mi mai e frica de asta ca mi-am achizitionat spray paralizant. Intentionez sa-mi iau unul si pentru caini. big_smile