176

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Offf, Doamne :cry: ...sper sa fie bine David :cry:...offf, du-l acuma la clinica veterinara de care spui :cry: sad

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

177 (edited by didika1 28-09-2009 09:52)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Offf..ce rau imi pare sad(
Iti tin pumnii :pup: Fa o fapta buna sau mai multe,cum a zis gabriela.
Sper ca David sa se faca bine.Pt. ca stiu cat il iubesti.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

178 (edited by birdslover 28-09-2009 10:31)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

:cry: :cry:  :cry: Sper si eu sa se faca bine :cry:
... Fapte bune fac mereu cand am ocazia..
Am venit de la doctor. Mi-a spus ca are ori paraziti intestinali ori raceala si i-a facut un antibiotic. Spunea ca tremura pentru ca e deshidratat. Acum a baut foarte multa apa dar tot la fel de molesit este. A spus sa il mai duc maine de dimineata sa vada cum reactioneaza. :cry:
... Va multumesc din suflet pentru sustinere. Chiar aveam nevoie.. Mai ales ca in ultima perioada nu prea am mai avut parte de intamplari roz sad

179

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

birdslover sa stii ca ei se ataseaza foarte tare de stapanii lor iar daca ziceai ca sta aproape toata ziua singur, el a refuzat sa manance si i-a scazut imunitatea si s-a imbolnavit. de aici si faza cu deshidratarea. o sa fie bine . ai  sa vezi! iubestel si se face bine, alintal...  :pup:

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

180

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

birdslover wrote:

Am venit de la doctor Mi-a spus ca are ori paraziti intestinali ori raceala si i-a facut un antibiotic. Spunea ca tremura pentru ca e deshidratat:(

Nu poate avea 2 lucruri de o data. neutral

off...imi pare rau pt david, sper sa se faca bine, convingeti parintii sa iti mai ia o pereche. :cry:

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

181

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Am sa tin cont de sfaturile voastre... Oare ii fac rau daca ii pun cateva picaturi de Vita-Plus in apa? sad Altceva nu am acasa... Poate avea efecte nocive in combinatie cu antibioticul pe care i l-a facut doctorul? sad

182

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Eu zic ca e cle mai bine cum zice iloveanimals.
Convinge-ti cumva parintii sa ii mai ia o fetita frumusica :wis: sa il mai incante si pe el si sa nu se simta asa de singur. :bang:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

183 (edited by iloveanimals 28-09-2009 19:20)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

vita plus cred ca ar avea un efect destul de pozitiv, tinand cont ca in perioada asta are nevoie neaparata de vitamine.

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

184

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

birds lover imi pare foarte rau pt david dar ceilalti au dreptate.El vrea sa-ti arate ca sufera singur .I-ai un prieten dar nu neaparat un alex.Poti sa-i iei si o nimfaun papagal cam de marimea unei nimfe ceva putin mai mare decat un perus

Good friends are like stars,you don't always see them,but you know they're always there.:)

185

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

si despre culoarea ciocului ce imi puteti spune....?

186

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

cocorikka wrote:

si despre culoarea ciocului ce imi puteti spune....?

adica? :wow:

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

187

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

cocorikka wrote:

si despre culoarea ciocului ce imi puteti spune....?

Te referi la cerom? hmm

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

188

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

pai narile i sau facut albe,verzi si ciocul se inverzeste

Adaugat: 03-10-2009 20:49

si mai am o problema dar e mai grava:unul din pui are  cerul gurii(ciocului)acoperit cu mancare iar narile sunt astupate abia respira ...se chinuie ...nu stiu ce sa ii fac am reusit sa ii iau aia din gura .. la narile le-am mai desfundat eu dar e molesit.....sta intr-un colt cu capul in jos pe cand ceilalti doi sunt vioi ba chiar unul din ei a iesit din cuib si statea pe bat.....sunt disperata si apopo are 24 de zile..:cry:

189

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

nush daca zic prostii sau nu,ceilalti pot sa ma corecteze..
eu zic sa iei un betisor pt. urechi si sa incerci sa indepartezi boabele;

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

190

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

am indepartat tot da e mai firav....ceilalti sunt vioi se misca.. topaie zici k sunt iepurasi...el sta intr-un colt cu capul in jos....
:cry: :cry:

191

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Astea sunt simptomele unei boli. Du-l de urgenta la un medic bun.

192

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

asa am sa fac...insa imi e frica nu vreau sa il pierd :cry:

193

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Te inteleg... dar nu cred ca stie nimeni de aici sa iti spuna ce sa-i faci... Daca esti din Bucuresti, mergi la clinica aceea non-stop din Drumul Taberei.

194

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

cocorikka wrote:

asa am sa fac...insa imi e frica nu vreau sa il pierd :cry:

daca ai avea ceva cu ce sa-i aspiri semintele ar fi perfect. ataseaza ceva la aspirator , pe o putere de tragere mica si scoate-i semintele. sa nu-l ranesti. eu am aspirator nazal pt copii si asa faceam la puii care aveau seminte in nari. acum sunt toti sanatosi.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro

195

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

si nu stiu cum sa ii dau mancare ca rikka nu prea ii da iar el e cum vam mai spus mai molesit......pot sa ii dau mei dar nu stiu cum sa il prepar ma poate ajuta cineva.....:cry:

196

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

De curand i-am luat pereche papagalului meu Kiki. In prima zi mi-am dat seama ca nu e ceva in regula cu Coco (perechea). Statea cumva cu aripile lalai si foarte lasate in jos.  Azi am reusit sa o prind si i-am dat drumu pe jos. Am vazut ca nu poate sa zboare, si am zis ca e din cauza ca are penela taiate. Dar tot se impiedica in aripile ei, si e pica foarte des pe o parte.
Cand domnul de la piata a prins-o ca sa ne-o dea, am vazut ca apasat foarte tare pe spatele ei. Exista oare posibilitatea sa-i fi rupt aripile?

197

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Nu cred ca avea cum sa-i rupa aripile ca a apasat-o pe spate. Eu as crede ca e bolnava. Sta cumva pe jos.. in colivie? Sau pe cea mai joasa stinghie? Mananca? Are diaree?

198

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

posibil sa fie bolnava,dupa cum o descrii....ai grija de kiki,tine-o in carantina un timp.
poti sa incepi sa-i dai niste vitamine....desi,orice papagal in casa noua, nu se prea omoara cu bautul si mancatul....

yoyo

199

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Draga cocogrl95,administreaza-i cat mai repede vitamine si minerale,sigur are o carenta.Asa facea si bietul Surviver,care din pacate ne-a murit in maini.Nu il stresa pe drumuri ca mai rau faci,oricum doctorii sunt nesimtiti si nu se preocupa prea mult!

Gabriela

200

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

gabriela094 wrote:

Draga cocogrl95,administreaza-i cat mai repede vitamine si minerale,sigur are o carenta.Asa facea si bietul Surviver,care din pacate ne-a murit in maini.Nu il stresa pe drumuri ca mai rau faci,oricum doctorii sunt nesimtiti si nu se preocupa prea mult!

nu toti. nu generaliza. sunt si medici buni dar rari. eu am mers cu Bombonica mea la 4 medici si din toti, unul care nu are cabinet veterinar si care vine in vizita la un Petshop unde lucreaza o prietena dea mea, si-a dat cel mai tare interesul din toti.

- Mary-
Sa-ti feresti capul de frig si de prostie. Pr. Arsenie Boca
             http://deyseby.sunphoto.ro