151

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Da, este adevarat .... am citit si eu, mai este bun si ceaiul de musetel daca nu ai Diopor de la Sera, este un medicament foarte bun impotriva diarei

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

152

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Ceaiul de menta, nu musetel! Fara zahar!
Ramurelele de salcie previn diareea dar o trateaza f greu.Starea papagalului se poate deteriora foarte repede.Cand are diaree se deshidrateaza...Cumpara Diropur de la Sera si da`i!Isi face efectul imediat!

>>>>Alexandra<<<<

153

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

OBlonda wrote:

Si eu ma bucur ca te`am cunoscut, Mirela! :pup:
O fi curioasa ca e un puiut nou, si e si mascul smile
Sau e teritoriala, el a intrat in casa ei, e practic un strain.De aceea ti`am zis sa iei un mascul matur, nu pui.Unul matur ar pune`o la punct.Un pui nu comenteaza si se conformeaza...
Sper sa se obisnuiasca in curand! tongue


Si eu sper sa se obisnuiasca...oricum a mancat Kiwi.
Nu am avut de unde sa iau un mascul mai maricel.... crede-ma ca am cautat, el era cel mai mare.
Vad ca acum nu se lasa nici el si o mai ciupeste cand se da la el wink

154

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Alexandra, eu i-am dat ceai de musetel la diaree si i-a facut foarte bine. tongue

155

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

este adevarat ca trebuie sa le taiem unghiile ?alor mei le-au cam crescut si ma tem ca o sa ii incomodeze.

156

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

da,trebuie sa le tai tongue

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

157

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

este corect asa?cu ce sa le tai?

158 (edited by birdslover 13-09-2009 21:37)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Da. ultima poza e cea corecta. Le poti taia cu unghiera umana sau cu unghiera speciala luata de la pet-shop. Uita-te bine sa nu ii tai vena. Daca Doamne fereste faci prostia asta, aplica repede pudra cicatrizanta de la farmacia umana sau faina. Taie doar varfurile, ca sa fii sigura.

Ps: cred ca lui David i-a cazut o unghie sau nu stiu ce a facut. Cert este ca o avea super mare iar acum o are normala :wow: si nu i-a taiat-o nimeni :wow:

159

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

s-o fii tocit tongue

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

160

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Eu la ai mei nu le-am taiam , le-am luat bat abraziv si cand vad ca le-au crescut mari le pun batul si le scurteaza ei in cateva zile sunt mici de zici ca nu mai au unghii. Am citit ca daca nu le tai bine sau sangereaza pot sa apara ciuperci si sa se infecteze.

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

161

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Buna,

Va rog sa ma ajutati. Papagalul meu are conjunctivita.:cry: Si e f trist. L-am dus la veterinar, i-am facut tratamentul pe care mi l-a dat si.... degeaba. Mi-a dat un antibiotic sa-i dau pe cioc, a zis ca are si vitamine. Voi stiti ce-i mai pot face?

Multumesc!

162

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Este un medicament care se foloseste si la oameni, acum nu imi vine in minte dar iti spun mai pe seara. Si eu am avut probleme cu al meu si in 2 zile si-a revenit. E de dat de veterinar.

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

163 (edited by birdslover 26-09-2009 12:38)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Colega mea are o problema... Poate ne ajuta si pe noi cineva...
Are un nimf in varsta de 4 luni caruia "ii cad ft ft multe pene si acum e chelios si pe aripi ... sar penele din el...dar nu e chiar chelios...adica se vede ca ii mai lipsesc pene"
Si vrea sa stie daca e bolnav sau daca naparleste. Zice ca de cateva zile se intampla asta...
Eu ma gandesc ca ii cade penajul de bebe dar.. zice ca puful nu ii cade deloc.. ci doar penele.
Voi ce ziceti? hmm

164

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Pentru roxanica medicamentul se numeste canamicina sulfat si se ia de la farmacia umana. Insanatosire grabnica !

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

165

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

ella_costan wrote:

Pentru roxanica medicamentul se numeste canamicina sulfat si se ia de la farmacia umana. Insanatosire grabnica !

Unguent?
Multumesc mult!

166

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Da, este unguent si se da de 3 ori pe zi pana isi mai revine si apoi de 2 ori (dimineata si seara). Sper sa iti fie de folos.

Kiki&Paco :heart:  Ella :fluture:

167

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

birdslover wrote:

Colega mea are o problema... Poate ne ajuta si pe noi cineva...
Are un nimf in varsta de 4 luni caruia "ii cad ft ft multe pene si acum e chelios si pe aripi ... sar penele din el...dar nu e chiar chelios...adica se vede ca ii mai lipsesc pene"
Si vrea sa stie daca e bolnav sau daca naparleste. Zice ca de cateva zile se intampla asta...
Eu ma gandesc ca ii cade penajul de bebe dar.. zice ca puful nu ii cade deloc.. ci doar penele.
Voi ce ziceti? hmm

Asa era si snowy al meu cand avea raie. hmm ai putea pune o poza cu el?

"Numai cand vei iubi un animal vei simti iubirea cu toata inima." (Anatole France) ->Dany<-1 perus Candy,1 nimfa Miki

168 (edited by Iusty 26-09-2009 18:39)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Sa nu cumva sa aiba naparlire franceza hmm hmm hmm ! Reprezinta o naparlire intensa de pe mai multe portiuni ale corpului pasarii si se intampla sa nu mai creasca alte pene. neutral Pasarile care au boala aceasta se comporta perfect normal doar ca au probleme cu zborul sau nu pot zbura deloc.

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

169 (edited by didika1 27-09-2009 13:49)

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

o cura cu padovan ..
niste vitamine speciale pt. papagali..
altceva,ai putea sa ii mai dai ousor fiert tare,morcov ras ...orez fiert..
pt. roxanica.

:nimfa: Paco&Jake^Nimfe |Didi cool| Scumpii mei

170

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

A spus colega ca asa i-au cazut si cele din coada... Toate. Si au inceput sa-i creacsa la loc acum. Cred ca penajul de bebe e de vina..

171

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Daca ii cresc ianpoi e bine! I se schimba penajul :k:

My pets :heart:: 3 perusi :perus: (Cipy, Popica, Piciu), 1 nimf :nimfa: (Angel), 1 motan (Julien). My little angels Jack and Norisor :cry:....
Iusti
:caine: :fluture:

172

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

M-au trezit ai mei de dimineata ca e David rau de tot. E colivia plina cu apa... iar el e molesit de tot. Tremura... il ia cu frisoane.Acum e la tata in plapuma si zice ca i-a varsat niste apa pe maini. Nu stie daca din nas sau din cioc. Pana aseara a fost vioi .. l-am mai auzit stranutand din cand in cand dar nu m-am speriat. Acum e rauuuu si mie frica rau de tot :cry: :cry: :cry: Vreau sa sun la doctorul Tudor dar nici nu stiu cum sa-l iau sa-l duc. Nu stiu daca rebuie sa-mi pun increderea in el. Ce sa faaac? :cry: :cry: :cry:

173

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Du-te la domnul Ionescu!
Dar du-te repede!
Sau la alt medic!!!

Gabriela

174

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Dr Tudor mi-a facut programare intre orele 18-20 ... nu pot sa-l lasa pana atunci... a inchis ochii aproape de tot si n-am cum sa-i dau nici sa pape. Ma duc acum cu el la spitalul veterinar de pe Drumul Sarii :cry:

175

Re: Probleme medicale pasari: tratamente , medicamente , cabinete vet!

Tinem pumnii eu si fetele !!!
Sa dea Dumnezeu sa se faca bine!
Auzi!
Daca vrei sa ai mare noroc,fa o fapta buna!
Mi s-a intamplat sa ma ajute Dumnezeu mai mult daca am facut o fapta buna inaintea unui pas important!

Gabriela