76

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Chiar te sfatuiesc sa nu intri.
Azi am lucrat a 11-a zi consecutiv, asa sunt de obosita, ca pic de pe picioare, totusi nu am inchis la ora 14:00 cand trebuia, pentru ca am avut clienti. Mi-am adunat ultimele puteri si i-am servit cum am stiut eu mai bine, asa ca am inchis la ora 14:30 si am plecat la 14:50 din magazin. Acel vanzator care nu stie sa aprecieze fiecare client, nu merita sa aiba de lucru, adica nici bani.

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

77 (edited by AlinaVanesa 26-03-2011 23:35)

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

annemarieee wrote:

Nu am stiu unde sa scriu in legatura cu acest subiect asa ca am sa scriu aici..
am fost in mai multe magazine de animale si peste tot aceeasi situatie in legatura cu papagalii
colivii murdare..papagalii foarte multi in aceeasi colivie..un singur recipient pentru apa si unul pentru mancare..apa murdara si mancare putina.
cea mai proasta situatie am descoperit-o in cora lujerului unde aveau cea mai murdara apa posibila si in loc de mancare coji
am sunat la o asociatie de protectia animalelor iar domnul care mi-a raspuns in afara de faptul ca vorbea cu dezinteres mi-a zis: "Se mai poate intampla sa fie apa murdara."
in acest caz ce as putea sa fac daca pe cei care ar trebui sa-i apere nu-i intereseaza neutral

Anemarie nu prea ai ce  sa faci .si eu am lucrat la petshop vreo 6 luni.... ghinionul meu.... si ce sa iti povestesc .... vai bietele animale  sad  . "acvariile" in care sunt tinuti papagalii sunt pline de pureci de cateva luni si papagalii la fel (chiar si acum dupa vreo 9 luni inca nu au scapat de pureci), mai si mor din ei ca "asta e viata"...dar ce sa faci , pt ei e doar o "afacere" si ce ii intereseaza cel mai mult e sa faca bani restul ,nu e chiar asa de important, oameni fara suflet...si as avea atat de multe de spus dar nu cred ca are rost .

78

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Dar tare mi-e mila de ei sad
ar trebui sa se trezeasca lumea asta..sunt si ei niste sufletele si au nevoie de ingrijiri la fel ca niste copii
eu voi mai suna si in alte parti desi nu cred ca se va rezolva ceva :cry:

79

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Eu iti recomand in continuare sa mergi si sa faci tu ceva. Tu dai telefoane sa rezolve altcineva problema, si stii prea bine ca asta nu se va intampla. Ai incredere in tine, tu poti schimba mai multe decat orice asociatie de animale!

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

80

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Ma gandeam ca daca se vor duce poate le vor da o amenda ceva si ii va mai trezi..asa eu daca le zic peste o zi doua situatia va fi la fel ca inainte si nu s-a rezolvat nimic sad

81

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Poate sa amendeze angajatii, angajatorul plateste, iar angajatul ramane la fel, ca nu il doare...

Noemi = workaholic smile  Bundas -  :perus:  meu, Picike alintatul meu  :dans:
Csuri, Tyopoka, nu va voi uita niciodata! sad :perus:

82

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

buna ziua tuturor. haideti sa va spun veste mare - avem si noi din anul 2000, S.P.C.A in bucuresti , organizatie non-profit care se ocupa cu salvarea animalelor de tot felul atunci cand e posibil acest lucru si daca exista si fondurile necesare ptr tratamente...se cheama Societatea ptr Prevenirea Cruzimii fata de Animale, date de contact la www.spca.ro / office@spca.ro. din cate am observat se pare ca au o activitate destul de sustinuta, asa ca daca aveti pb de acest gen incercati sa luati legatura cu ei. se vorbea mult pe la televiziuni despre infiintarea politiei animalelor (mi-ar fi placut sa ma transfer si sa lucrez la ei)...dar se pare ca a fost mai comod sa se faca o astfel de organizatie, va dati seama ca "politia animalelor" nu mai sta la glume cu unii care-si neglijeaza animalele sau le abandoneaza, altfel se pune pb.

83

Re: Politia Animalelor - ce ar trebui sa insemne si ce ar trebui sa faca

Nu va obositi ... Politia animalelor este ca si moarta!
Este platita bine dar angajatii nu isi vad deloc de treaba . Bat si omoara animale fara motiv ! ce inseamna astaa ?!

Animalele sunt viata , sufletul si lumea mea !
Am avut pesti , iepuri si pisici si am caini si pisica , dar... Ceal maai mult ..Il iubesc pe Wuinner ! E cel mai bun prieten cand esti suparat si un bun exemplu de urmat !
Animalele nu se razbuna la fel ca oamenii , dar la fel ca oameni ele iubesc , simt si traiesc momentul !